Vivat... Blackhawky ?

Písmo: A- | A+

Priblížme si problematiku vojenských vrtuľníkov alebo prečo nevidíme cez stromy les.

Čoby nadšencovi letectva mi neunikli ako asi aj Vám siahodlhé diskusie o nákupe týchto vrtuľníkov. Položme si, ale otázku. Je slovenský národ tak krátkozraký alebo za všetkým vidíme iba to ako sa niekto nabalí. Áno biznis to je, bol a aj bude. Veď preto sa tie vrtuľníky vyrábajú. Myslím, že väčšina diskutujúcich sú iba kverulanti, ktorý nenávidia všetko americkopoliticky vojenské aj keď Americké vrtuľníky zo všetkých ponukaných vychádzajú pre Slovensko ako najvhodnejšie. Ale môj názor je, že väčšina ľudí nevidí cez stromy celý les. Hneď sa dostaneme k podstate veci. Potrebujeme vôbec takéto vrtuľníky? Odpoveď je áno potrebujeme. Ruská technika, ktorá je síce spoľahlivá, ale viac je mysticizovaná v zmysle nezničiteľnej. Mi-8čky pomaly, ale isto dosluhujú a bude ich potreba nahradiť a treba voliť možnosť čo najrýchlejšie. Vrtuľník je neoceniteľný pomocník pri rôznych živelných pohromách a, že ich tu býva požehnane nemusím nikomu pripomínať. Aká letecká technika nám v prípade výpadku bude pomáhať? Vrtulníky držané v rukách civilných majiteľov sú nedostatočné. Slovensko jednoducho potrebuje kvalitnú a adekvátnu náhradu za dosluhujúce Mi-8 a 17 a tou Blackhawk jednoznačne je. Výkon je porovnateľný s Mi-8 poprípade s Mi-17. Ostatné povedzme Európske vrtuľníky ako Agusta Westland alebo Eurocopter považujem za nedostatočné keďže Blackhawk je schopný niesť aj výzbroj a je schopný plniť bojové úlohy ako aj humanitárne. Nákup ruskej techniky v tejto dobe neprichádza do úvahy, pretože nie je kompatibilná so systémami NATO, ktorého sme členom. Myslím si, že taká krajinka ako sme my musí prihliadať aj na to, na aké účely nám budú vrtuľníky slúžiť. Nemôžeme si dovoliť nakupovať čisto bojové stroje a k tomu stroje napríklad vhodné iba na pomoc pri rôznych prírodných katastrofách alebo jednoúčelové transportné stroje. 

Americký vrtuľník UH-60 Blackhawk
Americký vrtuľník UH-60 Blackhawk 

 Nebudem tu komentovať konečnú cenu týchto vrtuľníkov, pretože ako som pátral tak sa vyrábajú naozaj v rôznych variantách a cena za jeden sa môže vyšplhať až na 8 miliónov dolárov. A to sme sa ešte nedostali k logistickému zabezpečeniu, ktoré tvorí gro ceny pri nákupe takejto leteckej techniky a dokáže nákupnú cenu veľmi navýšiť. Prebudovanie vojenského letectva stojí naozaj obrovské peniaze a jeho znovuobnovenie je veľmi zložité a drahé ak vôbec možné.

Slovensko potrebuje viacúčelový vrtuľník a tým Blackhawk bezpochyby je. Bude neoceniteľný pomocník ako aj pri pomoci civilnému obyvateľstvu tak pri obrane krajiny alebo jej hraníc. Ruské stroje končia a ich udržiavanie v letuschopnom stave začína byť nerentabilné a komplikované. Jednoducho treba zabudnúť na ruskú éru a prijať fakt, že Slovensko je západná krajina a budeme nakupovať “západnú“ techniku.

Snažil som sa o jednoduchý, aj pre lajka ľahko spracovateľný názor, pretože odborný výklad by sa minul účinku aj keď sa mu nebránim.

Záverom, názor autora je výlučne jeho názor ako leteckého nadšenca a študenta tejto problematiky. Nesleduje ani politické či iné pohnútky zaujmových skupín.

Skryť Zatvoriť reklamu