Air Berlin (erske) extempóre

Písmo: A- | A+

V posledných dňoch rezonuje v médiách správa o neposlušnej pasažierke, ktorú vysadili na letisku v Turecku.

Rád by som Vám ozrejmil niekoľko detailov alebo informácií aby ste si vedeli predstaviť danú situáciu či už z pohľadu pilota alebo dotyčnej osoby.

V prvom rade sa podľa môjho názoru nejednalo o núdzové pristátie ako to prezentujú médiá pretože na tzv "emergency landing" sú potrebné problémy trochu iného druhu ako pri spornom prípade, ale jednalo sa pravdepodobne o tzv "bezpečnostné pristátie" .

Čo sa týka samotnej pasažierky, tak sa domnievam, že sú nám určite zamlčané podrobnosti tohto incidentu keďže kapitán lietadla musel mať veľmi vážny dôvod na to aby s lietadlom pristál na povedzme záložnom letisku a túto osobu vyložil. Predpokladám, že išlo o veľmi nevhodné až agresívne správanie dotyčnej cestujúcej, ktoré kapitán ( mimochodom najvyššia autorita v lietadle) vyhodnotil ako let ohrozujúce ( podľa dostupných informácií ohrozovala fyzicky aj flight crew (posádku) takže rozhodnutie kapitána pristať a ženu vyložiť bolo na mieste ) . Treba vychádzať z toho, že kapitán lietadla tú osobu nepozná a nemôže za ňu a jej nevhodné chovanie niesť zodpovednosť.

Samozrejme táto situácia nieje jednoduchá aj pre samotného kapitána pretože čoby autorita na palube sa taktiež bude musieť zodpovedať pred svojimi nadriadenými prečo sa takto rozhodol a bude musieť svoje konanie relevantne obhájiť. A prečo? Pretože peniaze.

Ďalšiu vec , ktorú si treba uvedomiť je, že na palube či už dopravného alebo iného komerčného lietadla platia trochu prísnejši pravidlá. Čiže čo sa Vám môže zdať ako nejaká srandička alebo v právnickom žargóne malý priestupok môže kapitán vyhodnotiť ako let ohrozujúci čin resp. trestný čin. A to je dôvod na postup aký zvolil príslušný veliaci pilot. A na letisku si Vás pekne prevezmú miestne autority. 

Posledná vec, ktorú by som Vám chcel priblížiť čo sa tohoto prípadu týka je finančná stránka takejto udalosti. Tejto neštastnej pani reále hrozí, že jej náklady spojené s touto akciou dajú k náhrade, keďže v podstate je vinníčkou, ktorá spôsobila túto pre ňu a ostatných členov a cestujúcich neštastnú udalosť.

Záverom by som teda dodal, že si naozaj rozmyslite ako sa budete na palube dopravného lietadla chovať pretože Vám hrozia reálne veľké nepríjemnosti až trestné stíhanie a s tým spojené nemalé finančné výdavky.

Happy landings a letu zdar

Skryť Zatvoriť reklamu