Ženy do počtu? Snáď už nie

V spoločnosti, kde sú si muži naozaj vedomí svojej vlastnej hodnoty, ženy nie sú len tolerované ale skutočne cenené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Sobotajšie voľby priniesli zemetrasenie, ktoré nikto nečakal. Ostali sme prekvapení, zaskočení. 

Čím ale sobotňajšie voľby neprekvapili, je percento zastúpenia žien v parlamente, ktoré zostane rovnaké - pri počte 29 žien je to 19,3%. V Európskom parlamente je 37% zastúpenie žien.

O rodovej rovnosti, potrebe výrazne vyššieho zastúpenia žien na rozhodovacích procesoch, nielen vo verejnej sfére ale aj v ostatných oblastiach, ktoré ovplyvňujú tvorbu HDP tejto krajiny, sa popísalo už množstvo článkov, štúdii, ročne tu máme niekoľko konferencií o postavení žien. Rovnako sa popísali celé litánie o prospešnosti väčšej ženskej participácie, o dôvodoch a príčinách tohto status quo. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledok? Naďalej ide všetko po starom. Sklenený strop a lievikový efekt je tu stále veľmi živý, priam zabetónovaný. Síce tu máme prefeminizované oblasti ako je napríklad školstvo (pozor, ale iba materské, základné a stredné), čím však ideme vyššie v štrukúrach, ženy miznú ako gáfor (pozrite si, koľko je rektoriek, dekaniek). 

Ako je to so stranami, ktoré sa dostali do parlamentu? Koľko žien budeme mať v parlamente?

SMER - 4 ženy zo 49 poslancov (8%)

MOST - 1 žena z 11 poslancov (9%)

Kotleba – ĽSNS – 2 ženy zo 14 poslancov (14%)

SNS - 3 ženy z 15 poslancov (20%)

SAS - 5 žien 21 z poslancov (23%)

OĽANO-NOVA - 6 žien z 19 poslancov (31%)

SkryťVypnúť reklamu

SME rodina - 4 ženy z 11 poslancov (36%)

SIEŤ - 4 ženy z 10 poslancov (40%)

Aj keď nedošlo k percentuálnemu nárastu poslankýň, do parlamentu sa dostalo niekoľko žien, ktoré sú výraznými osobnosťami a nie sú iba "do počtu". V minulom parlamente bolo síce rovnaké zastúpenie žien, no výraznejších ženských osobností tam bolo ako šafránu. 

Napríklad “nová tvár v politike a jednotka na kandidátskej listine svojej strany Veronika Remišová dostala až 71.618 preferenčných hlasov. Na 1.mieste v počte preferenčných hlasov skončila Lucia Nicholsonova s 84.963 hlasmi. Vynikajúci výsledok pre aktívnu poslankyňu už v treťom funkčnom období. Vo výpočte ženských osobnosti možno pokračovať - Lucia Žitňanská, Jana Kiššová, Katarína Macháčková, Simona Petrík, Viera Dubačová, Katarína Cséfalvayová a ďalšie. 

SkryťVypnúť reklamu

Verím, že ženy, ktoré sa dostali do parlamentu, dokážu urobiť v oblasti posunu postavenia žien zmeny. Môžu začať cielene presadzovať agendu, ktorá umožní ženám väčšiu participáciu. 

A teraz mám otázku pre politikov, ktorí budú zostavovať vládu.

Máme 13 ministerstiev - koľko z nich bude viesť žena? Kabinet Roberta Fica sa lúči bez jedinej. V rokoch 2012-2016 sme mali iba 3 štátne tajomníčky, z celkového počtu 26.

NR SR vedie predseda a 4 podpredsedovia - aké funkcie tu budú ženy zastávať?

NR SR má 19 výborov - koľkým z nich budú v novom parlamente predsedať ženy?

Vo volebnom období 2012-2016 im nepredsedala ANI JEDNA ŽENA!

SkryťVypnúť reklamu

Posunieme sa v tejto oblasti, alebo budeme aj naďalej na chvoste? Ako s týmto naložia strany, ktoré budú nominovať svojich zástupcov do riadiacich orgánov, uvidíme pravdepodobne už v najbližších dňoch. Potvrdí sa Status Quo?

Ťah je teraz na každom z Vás, páni predsedovia strán.

Tatiana Benková

Tatiana Benková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Riaditeľka Global Institute for Extraordinary Women, evolutionary coach a fashion loverSom žena, ktorej záleží na na tom, aby sme si spolu vytvorili spoločnosť, ktorá funguje pre každého.Verím, teraz je ten ČAS. Verím v harmonickú spoluprácu mužov a žien. Verím, že ženy sú a budú katalyzátorky spoločenskej zmeny. Verím v silu a múdrosť žien. Som vášnivou propagátorkou transformačného vzdelávania, ktoré je vzdelávaním 21.storočia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu