reklama

Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou

Pod lampou býva najväčšia tma. Aké tajomstvá skrýva rodina Winchesterová?

Pomocníčka je svetový bestseller, ktorý vás vtiahne do deja. Na pretras sa dostanú aj tabuizované témy a hra s mysľou
Zdroje: FB vydavateľstvo Motýľ
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Samotný štýl písania autorky je skvelý a ľahko čitateľný. Napísať dobrý triller je náročné, nielen po štylistickej stránke ale aj z hľadiska zachovania dynamiky. Pomocníčku však autorka zvládla bravúrne. Ponoríme sa do deja, ktorý nás pohltí a nepustí do poslednej vety. Prológ sa začína od konca. Navodzuje napätie, tajomno a tie správne otázky. Kniha je rozdelená do troch sekcií, každá sa zaoberá inou fázou príbehu.

Prvá časť

Predstaví hlavnú hrdinku Millie a jej doterajší život. Uchádza sa o prácu u rodiny Winchesterovej. Už prvé náznaky ukazujú, že s Ninou Winchesterovou nie je niečo v poriadku. Nepredvídateľné správanie, výkyvy nálad, ťažká depresia sú aspekty, vďaka ktorým čitateľ Ninu nevie dopredu odhadnúť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Načrtnutá je problematika rozdvojenia osobnosti, psychické choroby, domace násilie, toxická rodina a výchova či nenaplnená túžba po dieťati. Taktiež dokáže vyvolať celú škálu emócií od pocitu stiesnenia, znechutenia až po búšenie srdca a to vďaka skvelej gradácii na tých správnych miestach a pôsobenia na psychiku. Dej je vyrozprávaný očami Millie. To však neuberá na kvalite dialógov.

Vzťah medzi Millie a Ninou bol od začiatku napätý, až kým neprešiel k otvorenej averzii a nenávisti. Dej je nepredvídateľný a čitateľ nevie, kam sa príbeh posunie. To sa už ale nedá povedať o vzťahu medzi Andym a Millie. Od prvej vety, gesta a rozhovoru je jasne daná štruktúra línie, čo sa aj potvrdí. Je to trochu škoda, že to autorka poňala v tomto duchu, lebo tak možno uhádnuť polovicu príbehu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa týka postáv, tie boli zvládnuté dokonalo. Čím viac sa odkrývajú rodinné tajomstvá, tým viac sa odkrývajú charaktery. Naopak, Millie si získa srdcia čitateľov. Odhodlaná napraviť svoju minulosť a neľahká životná situácia, vyvolávajú v človeku súcit. Aj keď má za sebou pobyt vo väzení a snahu nevrátiť sa tam, tiež možno ľahko odhadnúť príčinu, nie však okolnosti. Tie sú čitateľovi až do konca neznáme. Konštrukcia Millie nebola až tak detailne dotiahnutá ako Ninina, či Andyho, čo je škoda. Očakáva sa, že napriek tomu, že bola vo väzení, autorka odhalí jej myšlienkové pochody. Dočkali sme sa však akurát jej túžob po niečom, čo nikdy nemala. Bolo to pochopiteľné, ale v niektorych prípadoch by čitateľa možno viac zaujímalo, ako rozmýšľa zločinec. Čo sa týka Andyho, autorka ukázala ukážkový príklad zvratu. Kým sa dej sústreďuje na dve hlavné hrdinky a nepriamo aj na tajomnú izbu, odvádza to pozornosť od hlavného zámeru. Ten nastal v druhej polovici knihy

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhá časť

Z psychologického hľadiska, na vykreslení Niny Winchesterovej nemám žiadne pripomienky. Mnoho autorov nezvláda tak dobre psychológiu negatívnych postáv tak, ako to zvládla McFadden. A to z dôvodu, že bola vysvetlená celá jej neľahká minulosť aj traumy. Všetky diely a nevypovedané otázky do seba zapadnú ako skladačka. Čiže to robí postavu ľudskejšou a ukazuje, že život nie je len jednotvárny. Nie je nič, ako sa na prvý pohľad zdá a to je fascinujúce. A zrazu máme možnosť nahliadnuť do jej krehkého vnútra. Táto časť je vykreslená len z pohľadu Niny. Opisuje začiatok vzťahu s Andym. Pri niektorých opisoch treba mať odvahu ich čítať, pretože autorka napísala skvelé scény a tým, naplno podnietila fantáziu. Budete si klásť otázky: "ako to, že bola taká naivná? Prečo konala tak, ako konala, ja na jej mieste..." Mnohé veci začnú dávať zmysel len po zvratoch, ktoré neskôr nastanú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretia časť

Tento úsek je najviac vypätý, pretože je plný akcie a čitateľ obracia stránku po stránke. Nedokáže predvídať čo sa bude diať. Je predpoklad, že sa línia posunie v zaužívanej štruktúre, preto ma autorka prekvapila. Udalosti naberú dramatický spád a je predostretý aj zdravý Millin rozum s realistickým vnímaním. Tu ide skôr o uhol pohľadu - niekto si môže povedať, že konala na základe zdravého rozumu. Niekto zase, že sa prejavila jej temná stránka.

Nech sa už čitateľ rozhodne akokoľvek, Millie nadobúda farby ako sám život.

Úplný záver

Ten sa napojí na začiatok a prológ bude dávať väčší zmysel. Takisto hra osudu a porekadlo, že ľudia sa vždy vidia dva krát za život.

Toto je psychologický thriller aký má byť, stránky vám budú ubúdať a úplne zabudnete na čas. Absolútne ho odporúčam.

Erika Telekyová

Erika Telekyová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Dobrý deň, volám sa Erika Telekyová, mám 31 rokov a venujem sa knižným recenziám. Svoju prácu prezentujem na svojom Instagramovom účte pod pseudonymom chichovaerika a na stránke, Erika Chichová - literárna kritička. Rada by som písala aj pre Váš blog. Chcem prezentovať nielen seba, ale aj slovenských autorov a ich knihy , ktoré majú častokrát výpovednú hodnotu a zaoberajú sa spoločenskými témami, o ktorých by sa malo hovoriť. Spolupracovala som s niekoľkými spisovateľmi, ktorým som ako externá čitateľka pomáhala upraviť text a logické chyby v nich, porovnať pôvodné vydanie s re-vydaním, či vyhľadať súvislosti z viacerých kníh. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny, z ktorých ma najviac oslovilo Anglicko, kde som žila dva roky. Mojou ďalšou záľubou sú maľovanie, kreslenie a písanie príbehov, ktoré zverejňujem na platforme Wattpad. Budem rada ak mi dáte šancu prispievať recenziami, odporúčaniami a tým viac osloviť publikum, nielen to knižné. Ďakujem, s pozdravom Erika Telekyová Zoznam autorových rubrík:  Knižné recenzie a literárna kritika

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu