Kapitalizmus vs zbrane

Ako sa Rusko pripravovalo na vojnu 4 roky, a ako veľmi ho to bude bolieť

Kapitalizmus vs zbrane
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Putin nie je blázon. V Kremli sa chovajú racionálne a v mantineloch ich videnia sveta.

Keď našu krajinu pred 50 rokmi napadlo Rusko s 250.000 vojakmi, tak Západ protestoval, ale nešiel do vojny a neuvalil ani žiadne extra sankcie. Vtedy mal Putin 15 rokov.

Silná odozva Západu neprišla ani po otrave Juščenka, napadnutí Gruzínska, anexii Krymu, bombardovaní Aleppa.

Diktátori ako Putin vždy doplatili na jednu chybu - považujú západné demokracie za slabé. Oni poznajú len jednu silu - alfa samca, ktorý sa bije do pŕs. A na to vždy skôr či neskôr narazia. Tento týždeň narazili na Vlodymyra Zelenskyho a statočných Ukrajincov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A na skutočné ekonomické sankcie.

_

Putina veľa ľudí označuje za dobrého stratéga. Skôr je ale obstojný taktik. Od jeho nástupu k moci rubeľ oslabuje. A skokovo sa oslabuje pri každej vojne, ktorú začal.

Obrázok blogu

_

Vojna sa dá naplánovať zo dňa na deň. Už od roku 2018 znižovalo Rusko investovanie svojich rezerv do amerického dlhu na nulu.

Rusko si zároveň našetrilo 650 miliárd USD, aby pokrylo prípadné ekonomické sankcie (1). To je suma, z ktorej by Rusko vedelo vyžiť 2 roky, aj keby s nikým neobchodovalo.

Preto bolo mnoho ekonómov voči sankciám skeptických. Až kým sa Západné krajiny nerozhodli, že 65% tejto sumy zmrazia (2). Rusku ostalo zlato v trezoroch pod Kremľom a pár čínskych jüanov (3).

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

_
V Rusku sa prestali predávať iPhony, Boeingy, motorky Harley, televízory od Samsungu… Ropné spoločnosti opúšťajú rozrobené projekty (4). Nedá sa tam platiť kartami (5). H&M prestáva predávať svoje oblečenie a to je Rusko ich druhý najrýchlejšie rastúci trh.

Takže takto ide kapitalistom primárne o zisk, a takto západné firmy “zarábajú” na vojne.

Obrázok blogu

_

Na Západe odveky bojujeme s tým, aby rozdelenie bohatstva bolo čo najrovnomernejšie.

V Rusku vlastní 500 najbohatších ľudí 40% celej krajiny. A tam mieria sankcie zamerané na konkrétnych ľudí a oligarchov Putinovho režimu.

Obrázok blogu

_

Rusko je pomerne otvorená ekonomika. 46% jeho HDP tvorí zahraničný obchod.

SkryťVypnúť reklamu

To je síce menej ako jednotlivé Európske krajiny, ale oveľa viac, ako iné svetové mocnosti - Čína a USA. Tie majú obrovský vnútorný trh a akékoľvek ekonomické problémy a sankcie budú vedieť dlhodobo vykrývať domácou spotrebou.

Obrázok blogu

_

Aj keby sa Rusko snažilo operovať samostatne, ďaleko sa nedostane. Je to síce rozlohou najväčšia krajina, ale jej ekonomika je zanedbateľná (6).

Polovica Veľkej Británie a štvrtina Japonska.

Dovážajú 90% zemiakov a pre svoje poľnohospodárstvo 40% semien.

_

Jediná vec, z ktorej Rusi reálne bohatnú, je to, že sú na 11.5% zemského povrchu. Na takom množstve sa nájde vždy veľa nerastných surovín, ktoré sa dajú predávať.

SkryťVypnúť reklamu

Európania si často myslia, že sú energeticky závislí od Ruska. To nie je pravda. Pred 15 rokmi Európa produkovala viac plynu, ako dnes Rusko exportuje.

Dôvod: tlak ekologických aktivistov na znižovanie súkromných aj verejných investícií do ťažby ropy a plynu na území EÚ (7).

Obrázok blogu

_

V Rusku o chvíľu nebude chýbať len tovar, ale aj mozgy. Kto chápe a môže, uteká. Hranice sa môžu každým dňom zavrieť.

Transakcie so zahraničnými bankami nefungujú, rubeľ prudko devalvuje a fyzicky si z krajiny môžu odniesť len 10.000 USD.

Kryptomeny nie sú investícia. Kryptomeny vznikli presne pre prípad, v akom je dnes ruské obyvateľstvo. Keď sa na vaše úspory vrhne vlastný štát a zbytok sveta ich nechce.

Obrázok blogu

_

Na druhej strane…

Režim sa dá zmeniť iba zvnútra. Putinova propaganda nebola vždy taká silná ako dnes. Zmena nastala po roku 2011, kedy milióny Rusov protestovali proti volebným podvodom. Vtedy Putin nasadil propagandu na plné obrátky a výsledok je, že tento víkend 68% Rusov schvaľuje vojnu na Ukrajine (8).

Čo sa týka slobody slova, tak v Rusku vypli Facebook a Twitter a nazývať vojnu na Ukrajine “vojna“ je zločin so sadzbou 15 rokov (9).

Na predikcie je skoro. Ale skôr ako pád Putinovho režimu môžeme očakávať znárodňovanie ako vo Venezuele a postupné sfanatizovanie krajiny ako v Severnej Kórei.

_____

Ďakujem za prečítanie. O týždeň pošlem článok, kde rozoberiem základné stratégie, ako čo najlepšie prežiť 20-te roky, počas ktorých sa na nás zatiaľ každé 2 roky rúti nejaká katastrofa.

Prihláste sa na odber môjho Substacku, aby Vám prišiel rovno do schránky a nič Vám neušlo!

Ak chceš podporiť moju tvorbu, tak najlepší spôsob, ktorý je zadarmo, je dať lajk na tento článok alebo ho zdieľať na sociálnych sieťach.

Druhý najlepší spôsob je zobrať mi jednu kávu ☕️.

Sledovať ma môžeš aj na Instagrame, Facebooku, Twitteri a Linkedine.

_

Zdroje a odporúčaná literatúra:

Michael Shellenberger

Scott Galloway - Yachts & War

Statista - H&M Group - Statistics & Facts

Respekt - Putin věří, že Západ je teď mimořádně slabý, a chce se mu pomstít

Denník N - Rusko sa vrátilo do čias Sovietskeho zväzu, nemá zmysel mať nádej, že sa to zlepší, hovorí český publicista v Moskve Jiří Just

Iness - Prežijeme bez ruského plynu? & Ekonomická a internetová vojna

Financial Times, Forbes, World Bank, Trading view, Statista, H&M Group, IEA Natural Gas Information

_

(1) To je suma, ktorú všetci na Slovensku vyprodukujeme za 6 rokov (HDP Slovenska je cca 100 miliárd USD).

(2) 65% je podiel, ktorý držalo Rusko v západných menách. Zmrazenie dolárov a eur, ktoré patria Rusku, ale nie je zadarmo. Každý ďalší diktátor už dnes dobre zvažuje, kde a ako bude mať uložené peniaze. Zo strednodobého hľadiska tento krok zníži dopyt po USD a €, oslabí ich postavenie svetových rezervných mien a zníži ich hodnotu.

(3) Rusko dováža z Číny len 20% produktov. 80% vecí, ktoré do Ruska prídu, je zo Západu. 80% výpadok sa nedá nahradiť ani rýchlo, ani lacno. A už vôbec nie počas globálnych zásobovacích problémov.

(4) BP, Exxon, Shell. Navyše ruskú ropu nikto nechce kupovať.

(5) Visa a Mastercard v Rusku používa 75% ľudí

(6) Počtom obyvateľov 9. najväčšia.

(7) Pravda je ale aj to, že európske zásobníky vysychajú. Preto sú ďalšie investície do vývoja a výroby nových ťažobných technológií kľúčové.

(8) Zároveň ale v Rusku prebiehajú protesty proti vojne a zatiaľ bolo zatknutých viac ako 6.000 protestujúcich.

(9) V Rusku ide o špeciálnu operáciu na denacifikáciu Ukrajiny a zjednotenie Ukrajiny s Ruskom. Keďže Ukrajinci ako národ neexistujú a sú to len pomýlení Rusi.

Tomáš Tenczer

Tomáš Tenczer

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  152x

O budúcnosti práce, bývania a peňazí. V prehľadných grafikách. https://tomastenc.substack.com/ Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu