Čím viac oblečenia sa vyrába, tým menej ho nosíme

Weekly pickups - wk 46: O vyjednávaní, pracovných stoloch a obliekaní

Čím viac oblečenia sa vyrába, tým menej ho nosíme
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Týždeň mojimi očami

"The Kinks alebo Billie Eillish.“ takto minulý rok odpovedal Miro Žbirka na otázku, akú hudbu si púšťa, keď si chce zlepšiť náladu. Čím ukázal nielen prehľad a chuť sledovať novinky, ale celoživotnú oddanosť popu v jeho maximálnej šírke. Minulý týždeň umrel. ICQ oslávilo 25 rokov od spustenia a pripomenuli sme si sté výročie úmrtia P. O. Hviezdoslava. Tretia vlna pandémie u nás aj v okolitých štátoch prekonáva predchádzajúce rekordy nakazených. Zavádzajú sa prísnejšie opatrenia a zvyšuje sa záujem o očkovanie. Hlavou parlamentu v Česku sa stala Markéta P. Adamová, novým premiérom bude Peter Fiala a Andrej Babiš pripúšťa kandidatúru na prezidenta. Tohtoročný október bol v histórii meraní tretí najteplejší, upozornila meteorologická služba Copernicus. V USA rastú ceny najrýchlejšie za posledných 31 rokov. Bratislavský samosprávny kraj menil autobusového dopravcu. Jeho nepripravenosť a nedostatok vodičov mala, a stále má, za následok niekoľko vypadnutých spojov zo smeru Senec a Pezinok. „Sloboda, ktorá sa neopiera o zákony a morálku, je deštruktívnou silou. Sloboda neznamená nenávisť voči skupinám ľudí s inými názormi či k menšinám. Sloboda neznamená ani verbálne a fyzické ataky na zdravotníkov, lekárov či predavačky v obchodoch.“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová k 32. výročiu nežnej revolúcie, ktorá ukončila komunistický režim v Československu. Ocenenie Biela vrana za občiansku statočnosť získali Lenka Ticháková za boj proti Tisovej ulici, Soňa Holúbková, ktorá sa venuje postihnutým ľuďom a šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová. Minister financií Igor Matovič predstavil daňovú reformu, ktorá, ak sa schváli, bude znamenať, že štát nám z výplat zoberie o 5% menej daní. Za posledných 18 mesiacov minul poslanec Ľ. Blaha za reklamu na Facebooku 27.000€. V Bulharsku boli od apríla už tretie voľby a zakaždým vyhrala iná strana.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

________

Čo som čítal

Obrázok blogu

The New Yorker - If Your Desk Contains the Following (free, EN, 2 min)

#organizovanie

Ilustrovaný návod o tom, čo o vás hovorí váš stôl.
________

Čo som počul

U kulatého stolu - Radim Pařík: Při vyjednávaní vyššího platu dělají všichni stejné chyby. (free, CZ, 114 min)

#vyjednávanie

Počúval som aj niekoľko ďalších podcastov s Radimom Paříkom. Trošku kecálek. Ale jeho kariérne úspechy hovoria za neho (bol nákupcom a vyjednávačom v Kauflande a Lidli). Takže pár rád o vyjednávaní som si od neho zapísal.

Key takaway

 • Nohy človeka vždy prezradia. Spolu so zreničkami sú jedinou vecou, ktorú ani trénovaní ľudia nevedia ovládať. Napríklad reakcia na strach/slabé miesto je pritiahnutie si chodidiel k telu. Aj preto sa anonymní alkoholci rozprávajú v kruhu na stoličkách. Terapeut tak vie lepšie čítať reč tela pacientov.

 • Vyjednávanie nie je o priebojnosti a výrečnosti. Najlepší vyjednávači bývajú skôr introverti. Menej rozprávajú, viac počúvajú, idú rýchlo k veci a ide im viac o výsledok, ako o vzťah s človekom.

  • Extroverti - sú viac ochotní mať konflikt sami so sebou, len aby nepoškodili vzťah s niekým iným

  • Introverti - budú mať radšej konflikt s niekým iným ako sami so sebou

 • Férovosť je subjektívna. A vychádza z očakávania. Keď niekam idete s očakávaním, vždy budete sklamaný. Pretože každý vidí svet a to, čo je "fér", inak. Preto slovo "fér" škrtnite zo slovníka.

 • Príklady, ako dostať ľudí pod tlak: dlhé čakanie + meniť termín schôdzky na poslednú chvíľu.

 • Nie je dobré niekam ísť s tým, že na to máte právo. Vtedy vám nejde o cieľ, ale o ego.

 • Vyjednávanie o plate: okrem tradičných rád na nete si to hlavne vyskúšajte. S partnerom si dajte roleplay. Nahrajte si to na telefón a pustite si to. A uvidíte, či takto chcete znieť pri vyjednávaní. Nacvičte si svoje argumenty poriadne. Pretože šéfovia vyjednávajú o platoch neustále. V tom sú veľmi dobrí.

 • Nikdy nedávajte len jednu požiadavku. O jednej sa blbo vyjednáva. Príklad hypotéka:

  • Nepoviem, že chcem sadzbu 0,5%. Poviem, že chcem, aby mi do tejto stredy poslali záväznú ponuku banky, ktorá obsahuje 0,5% so sadzbou na 10 rokov, LTV 85% a bude platiť po dobu 30 dní. Dali ste 5 požiadaviek. O ktorej z nich chce teraz bankár vyjednávať?

  • Tu si samozrejme dopredu ujasniť, ktoré požiadavky potrebujete, a ktoré ste ochotný obetovať.

 • 90% prípravy na vyjednávanie je o taktike. Len 10% o obsahu vyjednávania.

Ja som mu povedal argument a protistranu to vôbec nezaujímalo. On mi povedal 9 požiadaviek, ktoré chce a stanovil mi termín. A ešte ma falošne zhrnul, a povedal, že s 3 požiadavkami už vlastne súhlasím.

Príklad manipulovania - “Radime, bude vaše ďalšie vyjednávanie lepšie ako to posledné?” A mi na to naskočíme, povieme, že áno. Ale tým vlastne implikujeme, že to naše minulé nebolo moc dobré.

_______

Graf(y) týždňa

Čím viac sa oblečenia predáva, tým menej ho nosíme. Zdroj: Ellen MacArthur Foundation, Financial Time: Sustainable fashion? There is no such a thing.
Čím viac sa oblečenia predáva, tým menej ho nosíme. Zdroj: Ellen MacArthur Foundation, Financial Time: Sustainable fashion? There is no such a thing. 

Aj keď sa biznis s oblečním snaží byť ekologický (organická bavlna, recyklované vlákna, recyklovanie plastov z oceánov), tak hlavný problém je rast celého segmentu. Predpokladá sa, že do roku 2030 budeme vyrábať o 80% viac oblečenia ako dnes.

Skryť Vypnúť reklamu

_______

Slovo “očkovanie“ od konca minulého roka na sociálnych sieťach jasne dominuje nad slovom “mafia“. Zdroj: Katedra komunikácie
Slovo “očkovanie“ od konca minulého roka na sociálnych sieťach jasne dominuje nad slovom “mafia“. Zdroj: Katedra komunikácie 

Analýza Katedry komunikácie ukazuje, že OĽANO síce vyhralo voľby s bojom proti “mafii“, ale posledný rok Slovensko žije pandémiou a očkovaním.

OĽANO sa v prieskumoch prepadáva. A naopak téma “očkovania“ je dobre podchytená Smerom, čo môže vysvetľovať jeho neustály rast.

Zároveň je z dát vidieť, že táto téma je extrémne polarizujúca, a to zas čiastočne vysvetľuje “chýbajúcu odvahu vládnych politikov prijať voči neočkovaným prísnejšie opatrenia“.

_______

Tweet týždňa

Prečo ľudia počúvajú ostatných? Aby reagovali, aby namietali, aby pochopili.

_______

Ďakujem za prečítanie. 
Ak ťa bavil môj výber, môže ťa aj môj Substack
Tvorbu obsahu podporíš tým, že článok prepošleš niekomu, koho by mohol zaujímať.
Alebo môžeš autorovi zobrať jednu kávu ☕️.
Sledovať ma môžeš aj na Instagrame, Facebooku, Twitteri a Linkedine.

Skryť Vypnúť reklamu

Tomáš Tenczer

Tomáš Tenczer

Bloger 
 • Počet článkov:  10
 •  | 
 • Páči sa:  76x

Blog o veciach, ktoré menia náš svet. A moje pokusy, ako sa navigovať v 21. storočí. https://tomastenc.substack.com/ Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu