My weekly pickups - wk 42

O hybridných meetingoch, Veľkej rezignácii v USA a generačnej chudobe

My weekly pickups - wk 42
(Zdroj: Tomas Tenczer)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Týždeň mojimi očami

Na Orave, Liptove a v Tatrách padal prvý sneh. Inflácii už nedokážu vzdorovať ani nadnárodné korporácie - Nestlé plošne zdražuje svoje výrobky o 8% a Cheesburger v McDonalde zdražel o desať centov na 1,30€. Kníhkupectvo Martinus začalo spätne vykupovať čítané knihy. Podľa dát zistili, že ľudia si nekupujú nové knihy aj preto, že im chýba miesto v knižnici. R. Fico na svojom protestnom zhromaždení v Rimavskej Sobote nazval Zuzanu Čaputovú hovorkyňou vládnej koalície (tá má s I. Matovičom dlhodobo napäté vzťahy) a obvinil médiá, že súčasnú vládu nekritizujú a zatvárajú pred jej chybami oči (Nko a Aktuality už stihli dokonca vydať knihy, v ktorých I. Matoviča a jeho vládu kritizujú). Škoda zatvára pre nedostatok čipov na 2 týždne všetky závody v Česku. Duslo Šaľa zas zastavilo výrobu pre vysoké ceny plynu. Spotrebúva 11% všetkého plynu na Slovensku a je jediným výrobcom AdBlue na našom území. Tretia vlna covidu prišla o tri týždne skôr ako minulý rok, ale stúpa pomalšie. Ani jedna z týcho informácií zatiaľ nehovorí o tom, aká silná tretia vlna bude, ale viacerí analytici sa zhodujú, že ani tohtoročné Vianoce nebudú pokojné. Spotreba elektriny na Slovensku sa po extrémnom raste počas jari a leta vrátila naspäť k dlhodobému priemeru. PwC oznámilo, že jej 40.000 zamestnancov v USA môže ostať na trvalom home office. Rusko sa rozhodlo prerušiť spoluprácu s NATO a zrušilo svoje stále zastúpenie v centrále Aliancie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo som čítal

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Simona Princová)

DenníkE - Budúcnosť mítingov je hybridná ($, SK, 7 min)

#práca #meeting

V minulosti boli normálom fyzické porady. Počas pandémie online meetingy. A budúcnosť je ich kombinácia.

Na hybridných meetingoch sa ale online kolegovia môžu cítiť znevýhodnene, pretože sa im ťažšie zapája do diskusie a vyjadruje názor.

3 tipy od spoločnosti Slido ako ich viesť lepšie:

 • Vyvarovať sa bočným konverzáciám, ktoré nie je počuť na mikrofón. Vrátane humoru.

 • Robiť dlhšie pauzy medzi jednotlivými časťami meetingu. Online kolegovia sa nevedia zapojiť aj preto, že neustále niekto rozpráva.

 • Pri otázkach sa obráťte najprv na ľudí, ktorí sú online

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Ruth Gwily)

The Atlantic - Veľká rezignácia zrýchľuje (free, EN, 5 min)

#práca #USA

Post-pandemické zmeny na trhu práce stále pokračujú. Najnovšie sa v USA hovorí o "Veľkej rezignácii". Medzi aprílom a augustom opustilo dobrovoľne prácu 20 miliónov zamestnancov (o 60% viac ako minulý rok).

Skryť Vypnúť reklamu

Key takeaway

 • Výpovede dávajú vo väčšej miere aj ľudia vo veku 40-50 rokov (+38%), čo bývajú tradične najstabilnejší zamestnanci.

 • Zamestnanci majú v dnešnej dobe výnimočné postavenie: otvorených pozícií je veľa, platy rastú a firmy súťažia o talenty.

 • Byť manažérom začína byť čím ďalej tým ťažšia práca. Kvôli rozbitému zásobovaniu chýbajú súčiastky a kvôli posunom na trhu práce chýbajú ľudia.

 • Pandémia uvrhla veľa rodín do domáceho spôsobu života pripomínajúceho agrárnu ekonomiku v 19. storočí. Ale s obrazovkami a donáškami. Viac rodín doma pracuje, varí, zabáva sa a stará sa o deti.

 • Eliminovaním kancelárií začínajú ľudia pomaly meniť svoj vzťah k práci. Prestáva byť stredobodom ich identity.

Job openings are sky-high. Many positions are going unfilled for months. Meanwhile, supply chains are breaking down because of a hydra of bottlenecks. Running a company requires people and parts. With people quitting and parts missing, it must kinda suck to be a boss right now.

Čo som počul

SME - Odsúdení na neúspech (free, SK, 30 min/casť)

#generačná chudoba #rómovia

Podcastový seriál od Z. Hanzelovej o generačnej chudobe a rómoch na Slovensku.

Väčšina článkov a podcastov je moc krátkych na to, aby prenikli hlbšie do podstaty. Urobiť o jednej téme seriál je osviežujúci prístup. Odporúčam všetkým. Hlavne ľuďom, ktorí nad témou kývu hlavou. Spracovanie a informácie vedia otvoriť oči a rozšíriť obzory.

Key takeaway (z prvých 4 častí)

 • Osady vznikali už za Rakúsko-Uhorska. Vinou zlého alokovania ľudí štátnymi autoritami.

 • Ak je v bytovke jeden neplatič, často odpoja celú bytovku. Akú má potom motiváciu niekto platiť, keď ho odpoja tak či tak?

 • Jedna vec, ako ľahko pomôcť, je prístup k teplej sprche. To, že nemáte doma pitnú vodu nikto nezbadá. Ale to, že smrdíte, si všimne každý. Tam, kde nie je teplá tečúca voda, je umývanie operácia na 3 hodiny. (To je len jedena z vecí, ktoré ukazujú, že bývanie je základ. Keď si nemáš kde oddýchnuť, umyť sa alebo napísať úlohy, svetom sa prebíja ťažšie).

 • Veľa detí je znak chudoby. Nie rómskeho obyvateľstva. A nie je to ani tak o dávkach, ako o tom, že to je pre mužov v osadách jedna z mála možností, ako ukázať svoj status. To, čo treba spraviť, je pozdvihnúť ľudí z chudoby do strednej triedy.

 • Deti z osád posielame do špeciálnych škol na základe psycho-testov, ktoré skúmajú, či deti vedia kresliť, hrať sa s kockami alebo postaviť detskú skladačku. Deti, ktoré kocky ani detské skladačky nikdy nevideli. Neznamená to, že sú hlúpe. Len na život v osade potrebujú inú sadu zručností.

 • Deti zo špeciálnych škôl sa nikdy nedostanú na školy s maturitou. A to sa v tomto prostredí rovná odsúdeniu na nezamestnanosť a na poberanie dávok do konca života.

Graf týždňa

% nárast ceny bývania nových nehnuteľností v 70 hlavných mestách v Číne
% nárast ceny bývania nových nehnuteľností v 70 hlavných mestách v Číne 

Na rozdiel od Európy v Číne dochádza z spomaleniu zdražovania nehnuteľností.


Ďakujem za prečítanie. 

Ak ťa bavil môj výber, môže ťa aj môj Substack

Skryť Vypnúť reklamu

Ak chceš podporiť tvorbu obsahu, môžeš mi zobrať jednu kávu ☕️.

Tomáš Tenczer

Tomáš Tenczer

Bloger 
 • Počet článkov:  10
 •  | 
 • Páči sa:  78x

Blog o veciach, ktoré menia náš svet. A moje pokusy, ako sa navigovať v 21. storočí. https://tomastenc.substack.com/ Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu