Weekly pickups - wk44

O vyhľadávaní súborov, thumbnailoch na Netflixe a znižovaní CO2

Weekly pickups - wk44
3 min čítania
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

⚡️Týždeň mojimi očami

Uplynulo 103 rokov od vzniku Československa a na Slovensku si dátum 28.10. prvýkrát pripomíname ako pamätný deň. Pomer zaočkovaných oproti nezaočkovaným na ventilácii je počas tretej vlny v pomere 98:647 (13% vs. 87%). Za mesiac október to je 61:417. Americká centrálna banka začína obmedzovať rozsiahlu pomoc na podporu ekonomiky a centrálne banky okolitých krajín (HU, PL, CZ) začali zvyšovať úroky. Z Bratislavy do Košíc sa dá súvislo jazdiť po diaľnici cez Maďarsko. Maďari slávnostne otvorili posledný úsek spájajúci Miškovec so slovenskou hranicou. Trhová hodnota Tesly vystúpila nad bilión dolárov po tom, čo si od nej požičovňa Hertz objednala 100.000 vozidiel. Starbucks v USA zvyšuje svoju minimálnu mzdu o 3$ na 15$/h. Pápež František zverejnil video, v ktorom okrem iného hovorí: „V mene Boha žiadam technologických gigantov, aby prestali zneužívať ľudskú slabosť a zraniteľnosť na svoje zisky, nestarajúc sa o šírenie nenávisti, fake news, konšpiračných teórií a politickej manipulácie.” V Indii sa uskutočnil Diwali - sviatok svetiel. Problémy so zásobovaním stáli Apple počas tretieho kvartálu 6 miliárd ušlého zisku. Amazon zas vyhlásil, že na to, aby dodal všetko, čo si jeho zákazníci objednajú, minie toľko peňazí, že tieto Vianoce očakáva nulový profit. "Môžem za vinohradníctvo povedať, že očakávame excelentnú úrodu. Už dnes si myslíme, že to bude jeden z najlepších ročníkov za posledných desať rokov, čo sa týka kvality bieleho vína," uviedla riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Jaroslava Kaňuchová Pátková. Začal platiť zimný čas.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo som čítal

Ilustrácia: Micha Huigen
Ilustrácia: Micha Huigen 

The Verge - Súbor nenájdený (free, EN, 10 min)
#organizovanie

Zaujímavý článok o tom, ako študenti prestávajú chápať koncept ukladania a triedenia súborov v počítačoch. Namiesto toho sú zvyknutí súbory, s ktorými pracujú, nájsť pomocou funkcií "vyhľadať".

Ja sám čím ďaľej častejšie veci vyhľadávam ako katalogizujem. Či už je to program, ktorý potrebujem použiť na PC, fotka netere, ktorú potrebujem nájsť v Google photos alebo starší cenník od dodávateľa v maile.

Tento článok mi ukazuje, že tieto veci robí čím ďalej tým viac ľudí. A podvedomo.

Celé mi to ešte pripomína peknú reklamu na iPad - ktorá dobre ilustruje, ako k počítačom pristupujú rôzne generácie. A ako sa to, čo je počítač a to, čo sa s ním dá robiť, časom mení.

Skryť Vypnúť reklamu

K téme odporúčam aj článok Svet usporiadaný len podľa vyhľadávania.

Key takeaway

  • Čím viac dát, priečinkov a súborov človek má, tým ťažšie sa mu v nich orientuje. A čím viac začne používať "vyhľadávanie", o to menej podpriečinkov na triedenie potrebuje.

  • Zatiaľ čo mnohí z dnešných profesorov (a dospelých) vyrastali bez vyhľadávacích funkcií v telefónoch a počítačoch, dnešní študenti si čoraz častejšie nepamätajú svet bez nich. Windows search a Apple Spotlight prišli až po roku 2000.

  • Podobne mnoho ľudí pristupuje aj k svojim mailom. Veľa ľudí je zručných v používaní rôznych štítkov, značiek a priečinkov. Iní to ale nepovažujú za potrebné, keďže v mailoch sa dá všetko rýchlo vyhľadať. Skrátka prístup: uložiť všetko a potom nájsť, čo potrebujem.

  • Tento trend rastie, pretože vyhľadávacie funkcie sú lepšie a prístupnejšie. A hlavne preto, že na triedenie dnešného množstva informácií nemá nikto čas ani trpezlivosť.

  • Dobrý príklad toho, že ukladať informácie je ľahšie, ako ich triediť, sú fotky. Dnes už asi málokto predstiera, že si ich aktívne usporiadúva. A asi pri čísle 10.000 fotiek so snahou o usporiadanie prestane 99% ľudí. Samozrejme Apple/Google photos ich triedia za nás. Podľa tvárí, miesta, dátumu. Vytvárajú albumy a videá z dovoleniek. A tým nám umožňujú zmysluplne využívať našu databázu fotiek.

“I tend to think an item lives in a particular folder. It lives in one place, and I have to go to that folder to find it,” Garland says. “They see it like one bucket, and everything’s in the bucket.”

Tweet týždňa

Vlákno o tom, ako si Netflix vyrába vlastné thumbnaily (náhľadové obrázky na filmy).

Ak pozeráte romantické komédie, tak na náhľade Dobrého Willa Huntinga bude ukázané rande. Ak pozeráte komédie, tak vám Netflix ukáže Robina Williamsa.

To, či na náhľade Pupl Fiction uvidíte Umu Thurman alebo Johna Travoltu, závisí od toho, či pozeráte viac filmy s ním alebo s ňou.

A ak ste pozerali Queens Gambit, tak na náhľade seriálu Peaky Blinders uvidíte Anya Taylor-Joy. Aj keď hrá len vedľajšiu úlohu v 6 z 30 častí.

Graf týždňa

6 krajín, ktoré dokázali redukovať emisie CO2 aj napriek silnému ekonomickému rastu
6 krajín, ktoré dokázali redukovať emisie CO2 aj napriek silnému ekonomickému rastu 

Častou výhradou k dekarobonizácii je, že spôsobí pokles výkonu ekonomiky. Článok Argumenty pre cenu uhlíka tento mýtus vyvracia.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň väčšina ľudí nesúhlasí s daňami za uhlík, pretože si myslia, že nepomáhajú redukovať CO2 v atmosfére. Pomáhajú. Môžu za polovicu zníženého objemu (za zbytok môže technologický pokrok, znížený dopyt po energii a regulácie proti znečisteniu ovzdušia).

Ďakujem za prečítanie. 

Ak ťa bavil môj výber, môže ťa aj môj Substack

Ak chceš podporiť tvorbu obsahu, môžeš mi zobrať jednu kávu ☕️.

Tomáš Tenczer

Tomáš Tenczer

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  71x

Blog o veciach, ktoré menia náš svet. A moje pokusy, ako sa navigovať v 21. storočí. https://tomastenc.substack.com/ Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu