Ja na to mám alebo Daň z hriechu v dobe postmodernej

Jeden z najbohatších Slovákov má smolu. Dostáva za svoje prešľapy stále na výber: sedieť alebo platiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Z. Kollár sa chcel vyhnúť problémom so SIS, a tak, keď mu dali temné sily na výber: chceš sedieť alebo zaplatíš?, vybral si a investoval do svojho pokoja a pohodlia 40 tisíc eur.

Dnes sa dozvedá, že urobil chybu. Bolo mu vysvetlené, že zaplatiť niekomu len tak za to, že sa vyhne vyšetrovaniu a možno i base, sa nazýva úplatok/korupcia, a to je v dnešnej spravodlivej spoločnosti nemysliteľné riešenie problémov. Je to minimálne prečin, ktorý je treba potrestať.

Najskôr svoju vinu odvážny Zoro zaryto popieral, chcel sa vyhnúť problémom so zákonom, ale keď dostal od predstaviteľov zákona ponuku, vstúpil si do svedomia a priznal sa, že zhrešil a že hnusne korumpoval. I zželelo sa jasným silám zákona milého Zoroslava a dali mu ponuku: chceš sedieť alebo zaplatíš?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A pre Zora, už zvyklého na otázky tohto typu, to bola jasná voľba. Sedieť v špinavej base medzi luzou? Nikdy. Veď z celkom slušného bohatstva mu ešte čo to zostalo (a keď niečo bude chýbať, zoberie si pôžičku). Vybral si a investoval do svojho pokoja a pohodlia 70 tisíc eur.

Dnes už nie pokútne formou úplatku temným silám.

Dnes legálne a pod kontrolou jasných, kompetentných, demokraticky zvolených síl.

A aké nám, milé deti, plynie z tohto takmer biblického príbehu poučenie?

Nuž, potvrdzuje sa, že lož má krátke nohy a že božie mlyny melú pomaly ale isto. Ako sa hovorí, za chyby sa platí.

Ale ak na to máš, môžeš si trest a formu úhrady vybrať. Rozdiel je len v pomenovaní adresáta a v pomenovaní platby.

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  723
  •  | 
  • Páči sa:  5 531x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka v centre voľného času. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu