Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa?

„Igor, si ty normálny?“ pýta sa poslankyňa Cigániková svojho kolegu Matoviča a ja mám pre ňu špatné správy. Je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Nedávno som začala čítať knihu Šok z bohov od Erika von Dänikena. Autor v nej veľmi zaujímavým spôsobom opisuje stretnutia primitívnych národov (napr. na Veľkonočných ostrovoch, na Havaji,...) s vyspelejšou civilizáciou (Európanmi), ktorá pred stovkami rokov so svojim loďstvom zakotvila pri brehoch ostrovov. Čudne oblečených tvorov považovali domorodci za bohov, ktorí ich navštívili a tešili sa, že im bohovia takto prejavili priazeň a priniesli dobro. Uctievali ich, znášali im jedlo a bohatstvo, vykonávali pre nich obety.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priznám sa, pripomína mi to trochu i ten náš ostrov.

V rozvíjajúcej sa demokracii sme naozaj ešte len primitívnym národom, ktorý každé štyri roky očakáva príchod bohov. A tí, čo prichádzajú a uchádzajú sa o božské funkcie, vedia s kým majú do činenia a využívajú to ku svojmu prospechu naplno. Priplávajú na svojich koráboch k brehom nášho ostrova, popretŕčajú sa, poukazujú nám svoje zbrane a techniky, ukážu, že sú iní, božskejší ako tí predtým a sľúbia nám všetko, po čom túžime. A my si nepýtame viac. Načo? Ohúrení a osprostení ich sľubovanou „inakosťou“, v nich naozaj vidíme bohov, ktorí prišli spasiť náš svet a vložíme do ich rúk všetko, čo je nám sväté a drahé.

Skryť Vypnúť reklamu

A potom?

Potom nastane presne to, čo u všetkých primitívnych kmeňov.

Ak „bohovia“ zostali na ostrove len krátko a potom odišli, zostali v  očiach a srdciach domorodcov ako naozajstní bohovia. Ak sa tam usídlili na dlhšie alebo natrvalo, domorodci poznali, čo sú zač a bolo po uctievaní. Presne podľa Dänikenovho vzorca:

1.       „Nositelé vyspělejší techniky či civilizace byli vždy považováni za tvory nadpřirozené.

2.       Omyl byl záhy rozpoznán a nadpřirození zařazeni opět mezi lidi.

3.       Už před příchodem cizinců domorodci spravidla znali nějaká nadpřirozená božstva, jako by všude vždy očekávali jejich návrat.“

Skryť Vypnúť reklamu

Takže, ak sa poslankyňa Cigániková pýta na príčetnosť predsedu OĽaNO, tak zbytočne. Je to len ďalší so zástupu hrajúcich sa na bohov, ktorý však svoju božskosť nedokázal hrať tak dlho, ako by bolo potrebné. Je ako dobyvateľ v šašovskom kostýme s rolničkami, ktorý prišiel na ostrov a vyčudovaným domorodcom (celý natešený, že má publikum a že mu niekto tlieska) ukázal hneď prvý deň, že je človek z mäsa a kostí ako oni, ba čo viac, prezradil im, že ich vlastne prišiel len okradnúť o sny a ilúzie a chce, aby mu boli za hrsť zrna za to vďační.

Pán Matovič je normálny, pani Cigániková. Normálny dobyvateľ, ktorý nie je politik a už vôbec nie štátnik.Len sa s momentálnym nastavením a podporou prišiel zahrať na boha.

Skryť Vypnúť reklamu

To len my, primitívny národ, doplácame na rozhodnutie väčšiny. Tej, ktorá mu jeho božstvo uverila i tej, ktorá mu dala hlas s vierou, že ak si zvolíme takéto čosi, bude tu väčšia sranda.

Nuž, ako hovorí Erik von Däniken: Blázniví svět, v němž se lupiči a dobyvatelé těšili takové posvátné úctě.

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  629
  •  | 
  • Páči sa:  3 055x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka v centre voľného času. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu