Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...

Včera som dočítala vyhlášku ÚVZ č. 6/2022 a pretože už tu máme i sedmičku, s chuťou som sa pustila i do tejto novinky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Čítanie je to pekné, pre človeka aspoň s jedným titulom zrozumiteľné a nebyť toho, že po každom 5-6 riadku mi začne mykať oko a začnem oplzlo nadávať (čo v prípade prítomnosti iných ľudí zvádzam na začínajúci Tourettov syndróm), by to bolo i čítanie plynulé. Za posledné 2 roky už ich mám načítaných niekoľko desiatok,  lebo zverenci ÚVZ sú čoraz plodnejší a novinky distribuujú v týždenných intervaloch, takže mi nerobí problém sa v nich celkom slušne orientovať, preskakovať nudné vysvetlivky pojmov, hľadať v nich to, čo je pre mňa a moju prácu pre aktuálny týždeň najpodstatnejšie, a dovolím si povedať, že i porovnávať a hodnotiť, ktorá sa podarila a ktorá nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osobne si myslím, že ich autori sú výnimočné osobnosti, ktoré musia disponovať niečím, čo my ostatní, bežní, nezaťažení nemáme. Po dočítaní každej takejto literatúry sa snažím predstaviť si, ako asi vyzerá ľudská bytosť, ktorá takéto čosi mohla splodiť a priznám sa, nie sú to pekné obrazy. Mám podozrenie, že tak, ako hovorila Škopková svojmu manželovi v známom českom Slunce, seno... „Ty máš místo mozku z piva kostku“, že i tvar mozgov našich vyhláškotvorcov musí byť ojedinelý.

Je škoda, že sa dnes hovorí iba o väčšom oceňovaní zdravotníkov a učiteľov. Zabúda sa na ľudí, ktorí dňom i nocou trávia nad riadkami udávajúcimi Slovákom jasný smer a návod ako žiť z týždňa na týždeň. Málo si uvedomujeme, že po prečítaní vyhlášky sa v podstate nemusíme nasledujúci týždeň nad ničím zamýšľať a ideme podľa manuálu, ktorý nám vypracovali títo novodobí hrdinovia. 

SkryťVypnúť reklamu

No a vyhláška č. 7?

To je naozajstný skvost. Kto nie je lenivý a prečíta si ju s odstupom niekoľkých hodín a dní 10 – 20x za sebou, uvidí, že dáva každému z nás presný návod, ako sa v budúcom týždni zaradiť a zariadiť.

Je tam všetko.

Od toho, ako sa izolovať, keď ste chorí, až po to, ako sa izolovať, keď si myslíte, že ste zdraví. A nielen to. Tomu, kto už 2 roky nikde nebol, pripomína, čo to je bežný kontakt. Presne popisuje, aké miesto zaujímate v hodnotovom rebríčku dnešnej spoločnosti, ako sa vo svetle dnešných dní treba vnímať, ako chápať, kto vlastne som, dokedy sa za takého môžem považovať, za akých podmienok sa stávam niekým druhým i ako mám vidieť ostatných. Skvostne je prepracovaná najmä pasáž o karanténe, ale i v krátkosti a jednoduchosti vysvetlený návod, ako sa v prípade, že sa minie negatívny zdravotnícky personál, zo zdravotníka, ako osoby pozitívnej, môže stať osoba negatívna bez toho, aby to vírus i klienti v akomkoľvek zariadení spoznali. Celkom ma zaujala i myšlienka, že všeobecný lekár bude musieť posudzovať domáce samotesty. Či mu ich budeme posielať odfotené v SMS s prísahou na holom pupku, že sú naozaj naše, alebo ich budeme nosiť osobne do ambulancie, alebo budeme v priamom prenose cez ZOOM pľuť do pohárikov, alebo doktor príde po ordinačných hodinách (prípadne v nočných hodinách) k nám do domácnosti, to bude asi na každom jednom z nich. Isté je, že ak doktor posúdi náš samotest pozitívne, stávame sa oficiálne i my pozitívnymi. PCR testy už totiž 2 dni nie sú podľa vyhlášky nadradené chudákom antigénom. O čom sa celému národu pred pár dňami ani len nesnívalo, sa stalo skutočnosťou. A stačilo k tomu jediné: malý podpis veľkého Mikasa na vyhláške č. 7.

SkryťVypnúť reklamu

Nuž, vyhláška č. 7 je naozaj růží, která rozkvetla z poupěte.

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  703
  •  | 
  • Páči sa:  5 035x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka v centre voľného času. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu