Máte nárok, tak žiadajte

Minister Lengvarský vyzýva: Ak vás v reštaurácii neskontrolujú, žiadajte, aby ste boli skontrolovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Vláda si uvedomuje, že kontrola opatrení, ktoré nastavila, nie je možná bez pomoci občanov. Za prvé už nemajú prehľad, čo všetko už schválili a za druhé nemajú k dispozícii toľko policajtov, hygienikov a ostatného personálu. Preto sa obracajú o pomoc a vyzývajú k svojpomoci samotných občanov. A začali v reštauráciách. Vyžadovať kontrolu (COVID pasov, prípadne iných lekárskych záznamov o prekonaní choroby), na ktorú máte v každej reštaurácii nárok, je základ úspechu potlačenia pandémie, ktorá sa nám šíri podľa posledných výskumov odborníkov z vlády najmä v pohostinstvách a v reštauračných zariadeniach.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto...

Nehanbite sa, oslovte čašníka a prípadne samotného kuchára, aby nahliadol do vašich zdravotných záznamov, uistil sa a potvrdil, že ste zdravý a že si môžete dať kávu. Nenechajte sa odbiť letmým pohľadom do Covid pasu či slovami čašníka, že to vidieť nemusí, že vám verí. Trvajte na tom, aby si to personál celé prečítal a vyžiadajte si písomný doklad (potvrdenie) o tom, že nahliadli, záznam si riadne skontrolovali a sú si vedomí všetkých právnych a iných dopadov toho, ak by tomu tak nebolo. Ideálne by bolo, ak by ste potvrdenie o kontrole mali už vopred pripravené, najlepšie v dvoch kópiách, pre seba, pre reštauráciu a pre  prípad, že by prišla do pohostinstva oficiálna kontrola, ktorá vás alebo čašníka môže obviniť z porušenia pravidiel.

Skryť Vypnúť reklamu

I napriek všetkým vašim snahám vstúpiť do bezpečného prostredia (a sám sa na ňom podieľať) sa môže stať, že vaše trvanie na kontrole nebude vypočuté. Nenechajte sa odradiť. Ani vy, introverti. Nasledujte personál dovtedy, až kým kontrolu poctivo nevykoná a do vášho záznamníku neuvedie dátum, hodinu a opis spôsobu, ako, kto a na akom základe kontrolu vykonal.

V žiadnom prípade sa neuchyľujte k násiliu. K slovnému ani fyzickému. V prípade, že sa čašník, kuchár alebo vedúci reštaurácie budú oháňať tým, že nemajú na podrobnú kontrolu čas a budú vás aj s vašim záznamníkom niekam posielať, privolajte hliadku verejnej bezpečnosti, upozornite ju na lajdákov nezodpovedných a obviňte ich z porušovania predpisov. Buďte súčinní a trvajte na ich exemplárnom potrestaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Vašim právom je právo na kontrolu a ako zdôraznil pán minister, len trvaním na kontrole máme istotu, že sa ocitáme v bezpečnom prostredí, len trvaním na kontrole v reštauráciách si môžeme byť istí, že opatrenia na Slovensku sa už nebudú musieť ďalej sprísňovať.

Pozn. autorky:

Keď som počula v televízii z úst ministra túto radostnú správu, moje srdce zaplesalo. Veď, ak sa toto osvedčí v reštauráciách, stálo by za pokus skúsiť to i inde. Kontroly nikdy nie je dosť, a preto by sme mali mať právo vyžadovať si kontrolu i inde. Trvať na tom, aby nám vodič MHD prekontroloval lístok, aby nám správca sauny prekontroloval absenciu plaviek, aby nám na odchode z potravín skontrolovali nákupnú kapsu, nie je hanba. Vyžadovať si kontrolu seba samého je znakom občianskej zodpovednosti a možno i jediná cesta k poriadku a k (po)slušnej spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  632
  •  | 
  • Páči sa:  3 132x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka v centre voľného času. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu