Naša budúcnosť? Môžeme si vybrať: buď ponížení a v teple alebo hrdí a studení

My, filozofi v tom máme jasno. Zlomiť sa nenecháme. Nakúpime teplé ponožky a slnečný kolektor a nech si nepriateľ príde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Aj ekonómovia v tom majú jasno.

Cena za vztýčenú hlavu EÚ bude vraj vysoká. Veľmi. Ekonómovia to už vedia, trochu naznačujú... ale len mierne. Radšej. Aby sme ich my, filozofi nezrušili.

Dokiaľ sa dá, treba ľud udržať v nádeji a poslušnosti, hovoria vlády filozofov (pravice, ľavice i stredu)a nabádajú pragmatických ekonómov ku zdržanlivosti. Hlavne v komunikácii smerom k verejnosti. Tam, kde sa číta viac Platón (alebo sa vôbec nečíta) a kde majú ekonómov málo, tam to je celkom jednoduché. Jedenkrát, dvakrát Mor ho, dve, tri tabuľky s optimistickým výhľadom do rokov 2053-54, pár eur na kompenzáciu drahého slnečnicového a palmového oleja a je to v suchu. Kto pri zmysloch by potom veril všelijakým katastrofickým scenárom, ktoré sú väčšinou z dielne opozície (ľavice, pravice či stredu) alebo propagandy cudzích nepriateľských mocností? Kto by veril tomu, že sa naša životná úroveň prepadne možno až o niekoľko desaťročí dozadu, že svojou hĺbkou sa recesia možno priblíži k recesii z 30. rokov minulého storočia?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len zbabelec a šíriteľ hoaxov.

A čo ekonómovia a tí, čo do ekonomiky trochu vidia?

Nuž, buď sa z nich stanú filozofi, alebo sa aspoň musia učiť novej komunikácii, aby to, čo prezentujú, udržalo obyvateľstvo v nádeji a poslušnosti.

A tak slová na opačných krajoch spektra ako napr. malý - veľký, slabý - silný, málo - veľa postupne nahrádzajú miernejšie vyjadrenia. Veľkú popularitu, najmä u nás, má (a ešte len bude mať) slovíčko: trošku. Niečo sa trošku zmení. Bude o trošku menej teplá voda, bude o trošku menší tlak plynu, bude sa o trošku menej jazdiť a čakajme tiež o trošku drahšie potraviny, ktorých bude na našich o trošku menších pultoch o trošku menej. A keď ešte tento pojem zosilníme na trošičku, tak potom... nie je o čom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je totiž niečo iné len o trošku, tak sa to dá prežiť.

A s tým musí súhlasiť aj každý filozof, nie?

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  700
  •  | 
  • Páči sa:  4 955x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka v centre voľného času. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu