Naše vysoké školy technického typu majú ďalšie mínus

Kvalita toho, čo vypúšťajú do sveta, nie je bohviečo. Aspoň takto sa vyjadrila sociologička a politologička Szomolányi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

V rozhovore s Monikou Tódovou, v ktorom spoločne rozoberali i príčiny polarizácie spoločnosti, profesorka Szomolányi kritizovala politické špičky za ich prístup k očkovaniu, ktorý sa odráža v rozdelení ľudí na očkovaných a neočkovaných. Priznám sa, toto videnie sveta je mi veľmi blízke, a tak som, ako jedno veľké ucho, počúvala, ako to pani profesorka vysvetlí, prípadne navrhne, čo s tým.

Nuž, jej prezentácia problému vysvetlila mnohé.

Podľa jej slov, ktoré má pani profesorka pravdepodobne podložené rôznymi štúdiami, sa ukazuje, že nezaočkovaní sú tí jednoduchší a sprostejší  z nás. Povedala, že: „Štatisticky (tzn. všeobecne) platí, že čím kvalifikovanejší, vzdelanejší, liberálnejší, prozápadní atď., tým je vyššia zaočkovanosť.“ Štatisticky, tzn. všeobecne, teda platí, že ak ste neočkovaní, vaša kvalifikovanosť nie je bohviečo a rovnako i vaše vzdelanie. Ďalej to vyzerá tak, že ste konzervatívne typy a máte na stene vylepeného Putina.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž, trochu vo mne hrklo, lebo som začala mať pocit, že i pani profesorka nás trochu rozpolarizovala, ale po ďalších slovách pani Szomolányi som si s úľavou vydýchla: „To neznamená, že medzi antivaxermi nie sú vysokoškolsky vzdelaní. Ale to niečo hovorí aj o kvalite našich vysokých škôl. A obyčajne sú to skôr tí technicky orientovaní, tie kockaté hlavy, ktorým chýba spoločensko-vedné.“ A na tento pekný nepolarizačný bonmot, pri ktorom sa obidve aktérky rozhovoru srdečne zasmiali, Monika Tódová reagovala celkom antipolarizačným klincom: „My, z filozofickej fakulty sme všetci zaočkovaní.“

Takže, vážení.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte vyštudovanú filozofiu, prípadne nejaký iný humanitný odbor, ste za vodou. Spadáte do kategórie lepších.

Ak ste z iných, menej kvalitných  škôl... nuž, čo vám poviem, hlboko sa nad sebou zamyslite. Ale neupadajte do depresií. Pani profesorka vychádzala zo štatistík, takže nikde nie je napísané, že práve vy nemôžete byť malou štatistickou chybou alebo výnimkou, čo potvrdzuje pravidlo.

A ja?

Ja sa teším na ďalší podobný depolarizačný rozhovor, ktorý mi potvrdí, že ja, ako absolventka humanitného odboru, patrím k tým lepším.

Zdroj:

https://www.youtube.com/watch?v=2cbocd59toE

Věra Tepličková

Věra Tepličková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  703
  •  | 
  • Páči sa:  5 035x

V prvom rade som manželka, mama a babička, ktorá nadovšetko miluje svoju úžasnú rodinu. Profesionálne som sociálna pedagogička a vychovávateľka v centre voľného času. Fascinuje ma pozorovať a študovať správanie ľudí, medziľudské vzťahy v rodinách, pátrať po príčinách problémov a hľadať možnosti ich riešenia. Mojim krédom je citát Marca Vitruvia Pollia: Rodičia majú dať deťom na cestu veľkú výbavu, ktorá by pri stroskotaní lode vyplávala spolu s nimi na hladinu. Zoznam autorových rubrík:  LampáreňS politikmi netancujem.Výchova a vzdelávanie inak.Keď už nič, tak rýmy...Zo života ...NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu