Titulok v novinách: Novinári objavili tajnosť a zverejnili ju

Písmo: A- | A+

Škandál. Hnus. Kto to kedy videl, aby sa novinári takto správali. Majú sa držať informácií už zverejnených a nepchať svoje drzé nosy do vecí, ktoré sa ako tak podarilo niekomu utajiť.

Tí, čo tento náš svet riadia, riadili, alebo by chceli riadiť, vynakladajú obrovské peniaze a úsilie na to, aby niečo pred nami, ktorí takéto ambície nemáme, schovali, a príde si novinár, všetko to vytrúbi, tajnosť odtajní. Úplne cudzích ľuďom. To by fakt naštvalo každého.

Čo ich na tej žurnalistike učia?

Niekde vlezú, niečo tajné objavia, vo svojej subjektívnej hlave ich napadne, že by to mohlo byť svinstvo a ako tie „šťóry v tom šťórajó“ tak dlho, až sa ukáže, že to fakt svinstvo je. Čo si neuvedomujú, že ak by toto nerobili, svinstvá by zostali utajené a bolo by na svete viac pokoja? Nebolo by lepšie, keby písali o prírodných krásach Slovenska, o oslavách všetkých našich štátnych a cirkevných sviatkov, o tom, ako nám to v našich továrňach pekne ide od ruky a že, keď sa budeme ešte trochu viac snažiť, pracovať a učiť sa, už čoskoro budeme tam, kde ostatní už sú? Sedeli by pekne vo svojich redakciách, čakali by na telefón od nejakého spoluobčana a jeho postrehy by pekne spracovali do úhľadných článkov, ktorými by skrášľovali a obohacovali naše životy.

Nuž, zdá sa, že novinárčina sa celkom zvrhla a malo by sa to zatrhnúť.

Nie naraz a nasilu. Pekne pokojne a kultivovane. Potrestať, obmedziť a trošku postrašiť.

Pekným príkladom a prvou lastovičkou je krátky proces s Monikou Tódovou a s Konštantínom Čikovským. (A nedá mi, aby som v tejto súvislosti nepripomenula, že na osobu Moniky Tódovej a jej majetku už dlho upozorňuje bystrý Robert Fico, ktorý si ako prvý všimol, že práca Moniky sa vymyká norme). Títo novinári vraj odhalili totožnosť utajeného svedka Tótha, a tak budú pykať. Možno aj rokom za mrežami. Spravodlivý trest za ich „nadprácu“ ich neminie.

A tak to má byť.

Ešte zopár takých a verme, že novinári si postupne sami uvedomia, kde je ich miesto: v redakcii bez okien, internetu a rádiových vĺn, s pevnou linkou na stole.

Pozn. autorky:

Len taká malá otázočka od laika: Nemali by byť v prípade vyzradenia totožnosti pána Tótha potrestaní skôr tí, ktorí túto najtajnejšiu tajnosť pred zvedavosťou novinárov dostatočne neutajili?

Skryť Zatvoriť reklamu