„Tí, čo odcestovali, sa nemusia báť“ (V. Lengvarský)

Písmo: A- | A+

Viem, že odkaz ministra zdravotníctva patrí Slovákom na dovolenkách, ale zdá sa mi, že pán Lengvarský realitu dneška lepšie ani vystihnúť nemohol. Tí, čo sú preč, sa naozaj nemusia báť. Ale čo my, čo sme tu zostali?

Tým, že ústavný súd pozastavil jednu z neprehľadného množstva vyhlášok pre jej diskriminačný podtón, sme si to asi (v nejakom ťažko zrozumiteľnom kontexte) u našich zákonodarcov rozhádzali a ako pán minister prezradil, bude sa „trošku pritvrdzovať“. I keď sa snažil túto informáciu národu podať veľmi šetrne, jeho komunikačné zručnosti poznačené vojenským žargónom ju posunuli skôr do roviny desivej predzvesti.

Čo znamená slovné spojenie „trošku pritvrdzovať“ v 21. storočí a v doposiaľ civilizovanej krajine, si môžeme len domýšľať, ale ak fantázia pracuje na plné obrátky, obrazy v našich hlavách môžu by všakovaké. Napr. predsedovi Kollárovi sa v hlave zjavili 2 kategórie ľudí, kde jedna z nich je označená žltými hviezdami. Mne sa napríklad vynárajú obrazy zo stredoveku, kde boli nespratníci a tupci za svoje odlišné názory a odmietanie normálneho správania viazaní ku kolom či vození v klietkach po námestiach, kde boli s tabuľkou na krku vystavení verejnej potupe.

Nepríjemné mrazenie vyvolávajú i slová Richarda Sulíka, ktorý po zasadaní vlády s vážnou tvárou a rezignáciou v hlase prehlásil: „Bohužiaľ sa mi nepodarilo mojich kolegov na vláde presvedčiť, že si nemôžme dovoliť takéto veci...“

Aké veci?

V čom prehlasovali kolegovia z vlády humanistické snahy ministra hospodárstva?

Čím chcú prinútiť neposlušných občanov k poslušnosti?

Máme byť pripravení i na fyzické tresty?

A len na hraniciach alebo postupne na celom území Slovenska?

Nezačalo ministerstvo vnútra namiesto verejného obstarávania hmotných rezerv tajne obstarávať praniere?

Nuž, na výsledky a rozuzlenie si budeme musieť pár dní počkať. Vláda sa stále ešte radí a hľadá, čo by tomuto národu najviac pomohlo.

Dnes je isté len jedno: „Tí, čo odcestovali, sa nemusia báť.“

Zdroje:

https://domov.sme.sk/c/22701732/lengvarsky-caka-na-stanovisko-k-rezimu-na-hraniciach-odcestovani-sa-nemusia-bat.html

https://www.aktuality.sk/clanok/907527/sulik-nemozeme-si-dovolit-ludom-diktovat-lebo-sa-rozhodli-nezaockovat/

https://www.youtube.com/watch?v=CiLR9HdBOFo

Skryť Zatvoriť reklamu