Istota – nádej – budúcnosť zdravotníkov a zdravotníctva na Slovensku

Od roku 1989 zdravotná starostlivosť na Slovensku prešla viacerými  zmenami, ktoré nie vždy boli správne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Naopak, ako dnes môžeme vidieť a cítiť, hlavne to už cítia pacienti, tieto zmeny poznačili nielen ich, ale žiaľ aj zdravotníckych pracovníkov. Na pracoviskách vládne strach, napätie, nervozita, donášanie a nezdravá rivalita. Dlhodobé problémy zdravotníctva a zdravotníckych pracovníkov sú celé roky odsúvané do úzadia.

Najväčším bohatstvom, ktoré človek má je zdravie. Zdravie znamená pohodu, radosť, šťastie, pokoj tela aj duše. Na druhej strane, choroba znamená bolesť, žiaľ, smútok, nepokoj, často aj samotu. Žiaľ, práve choroba je často súčasťou života človeka. A práve v okamihu choroby pacient potrebuje pomoc, odbornú starostlivosť zdravotníckych pracovníkov, na ktorú je odkázaný. Zdravotnícki pracovníci sú pri lôžkach pacientov v ich najťažších okamihoch života. Pri telesnom a duševnom utrpení, pri bolestiach a aj pri lôžku zomierajúcich pacientov. Byť zdravotnou sestrou alebo iným zdravotníckym pracovníkom, ktorý sa denne stretáva s nekonečným utrpením, to si vyžaduje celého človeka, jeho sily telesné, ale aj duševné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre pacientov postihnutých chorobou, utrpením, bolesťou a pre zdravotníkov v ich ťažkom a náročnom povolaní je nevyhnutnou potrebou mať ISTOTU, NÁDEJ a BUDÚCNOSŤ. Pre pacientov istotu, že zdravotnícki pracovníci sú tu pre nich, pomôžu im, ošetria ich, povzbudia a podržia v ťažkých chvíľach aj ich rodinných príslušníkov.

V dnešnej dobe sme často svedkami toho, že z mysle ľudí sa vytráca tradičná hierarchia hodnôt, ako je zmysel pre pravdu, spoľahlivosť, pracovitosť, čistotu a vo všetkom poriadok. Záujem o povolanie sestry sústavne klesá, stáva sa nepopulárnou profesiou, stráca na vzácnosti, ktorá jej v minulosti bola právom pripisovaná. Človeku dnešnej doby chýbajú ideály a vzory, ktoré by ho inšpirovali k plnohodnotnému, zmysluplnému životu. Úspešné vzory z radov slovenských sestier, ktorých príklady osobného nasadenia sú hodné nasledovania, by mali byť zdrojom inšpirácie a zdokonaľovania sa vo svojom odbore.

SkryťVypnúť reklamu

Poslaním sestier je aj zachovanie dôstojnosti pacientom v ich najťažších okamihoch života. Sestry sú k ním najbližšie pri lôžku a usilujú sa byť pacientom oporou. Žiaľ, ich platové a pracovné podmienky sú často za hranicou dôstojnosti a napriek tomu, že svoju prácu majú rady, často musia riešiť existenčné problémy svojich rodín. Ak ľudia uvažujú, či podporiť sestry v ich vyjednávaniach z ministerstvom zdravotníctva, je nevyhnutné myslieť na to, že boj za dôstojnosť sestier je úzko spojený s dôstojnosťou tých, pre ktorých obetovali svoj život - pacientov. 

Terézia Lengyelová

Terézia Lengyelová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý svoj profesionálny život - 45 rokov - som zasvätila povolaniu sestry a z toho viac ako 20 rokov vediem agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Mojou prioritou je, aby sestry mali konečne po mnohých rokoch dôstojné podmienky na vykonávanie svojej náročnej a mimoriadne zodpovednej práce. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu