Choďte a čiňte mi učeníkov ( aj z Rómov ).

V evanjelizačnom procese, ohlásenie kerygmy predchádza následné postupné vovádzanie do kresťanských právd. Dá sa to prirovnať k princípu fungovania zvonu: buchnutie srdca je ohlasenie kerygmy, zvuk, ktorý sa rozhlieha vo zvone, je formácia ku kresťanskej zrelosti v rámci ktorej ma miesto aj farská katechéza. Ak sa neudrie so srdcom zvonu nemôže vyjsť z neho žiadny zvuk. Ten úder by mal byť dostatočne silný. Z druhej strany zase čím je širšie a hĺbšie telo zvonu, zvuk je plnší a krajší. Taká je prepojenosť medzi týmito dvomi etapami evanjelizačného procesu. Na to aby mohol fungovať zvon je ešte potrebné aby bol bezpečne prichytený o nejaký stojan. Nemôže byť zavesený vo vzduchu. Ohlásenie kerygmy a formácia potrebujú pevný ľudský základ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (109)

Z povyšieho vyplývajú tri najzákladnejšie povolania ku ktorým Boh povoláva človeka:

  • Byť dobrým človekom

  • Byť kresťanom

  • Byť učeníkom

Zachovanie poradia je veľmi dôležite pretože, nemôžem byť dobrým učeníkom ak nie som dobrým kresťanom a nemôžem byť dobrým kresťanom, ak nie som dobrým človekom.

Aj v evanjelizačnom procese Rómov platí táto zásada. Mnohokrát sa v tomto procese robia chyby: buď sa vymení poradie alebo ostane sa len na jednej úrovni.

Ježiš hovorí „...choďte, ohlasujte evanjelium a čiňte mi učeníkov...“. Cieľom teda každého evanjelizačného procesu je činiť učeníkov. Nemôžme sa uspokojiť s tým, že Rómov „poľudčíme“, je to možno humánne ale nie evanjeliové, o to sa snaží mnoho európskych organizácii a občianskych združení na Slovensku, pre Krista je to však málo!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základné prístupy v týchto troch oblastiach:

  • Byť dobrým človekom

Východiskový bod je: každý človek je od stvorenia dobrý – ( Boh videl, keď stvoril človeka, že je to veľmi dobré por. Gn ), našou úlohou je pomôcť Rómom nájsť to dobro, ktoré v nich je . Niekedy je evidentná snaha z Rómov urobiť iných ľudí, najlepšie na svoj obraz, lebo len tak, údajne, môžu byť dobrý. O to sa snažila už Mária Terézia v Rakusko-uhorskej monarchií. Rómom darovala polia, poľnohospodárske náradia, dobytok, obliekla ich do maďarských krojov, niektorým zmenila priezvisko ( veľa Rómov sa odvtedy volá Neubauer ) a dokonca im zakázala používať vlastný jazyk. Dokonalá asimilácia! Dôsledkom toho dnes Rómovia v Maďarsku neovládajú svoj materinský - rómsky jazyk.

SkryťVypnúť reklamu

Je potrebné hľadať dobro, ktoré Boh vložil do Rómov, veď každý z nás ma iné dary.

Je potrebné však poznamenať, že niektorí Rómovia nedokážu vidieť v sebe to dobro, potrebujú iných ľudí, ktorí im to ukážu. Je to komplex, ktorý má mnoho historických a súčastných príčin. Moja vlastná skúsenosť je, že mnohí Rómovia bojujú s týmto komplexom. Od toho vlastne závisí či sa dokážu presadiť v spoločnosti.

  • Byť kresťanom – veriacim

Viera pochádza z počutia, je potrebné ohlásiť kerygmu - základné pravdy viery. Cieľom evanjelizačného procesu je aby ľudia uverili a nie aby len chodili do Kostola. Cieľom evanjelizácie je osobné prijatie Krista a zadelenie do spoločenstva cirkvi..

SkryťVypnúť reklamu

Misiou Krista bolo to aby sme všetci boli ospravedlnení z hriechu, dosiahli odpustenie. Dosiahnutie Božieho odpustenia je podmienené vzájomným bratským odpustením. Pri evanjelizácií Rómov je potrebné prízvukovať nutnosť zmierenia medzi sebou vo svojej vlastnej komunite ale aj voči Nerómom. To isté je však nutné robiť aj medzi Nerómami. Len tak sa Rómovia budú môcť zadeliť do Cirkvi, ktorá bude ako Matka prijímajúca svoje stratené deti. Úplná pastorácia Rómov je aj o vplývaní na Nerómov. Tento poznatok ako výsledok niekoľko ročnej skúsenosti viacerých pracovníkov v evanjelizačnom procese Rómov si musia uvedomiť všetci: kňazi, katechéti, ale aj členovia všeobecnej cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

. Charakteristický znak evanjelizácie je v Ježišovom „Choďte ... „, nemôže sa čakať na fare, doma, v spoločenstve až niekto zaklope na dvere.

  • Byť učeníkom

Boh chce a môže urobiť aj z Rómov učeníkov. Veríme tomu? Boh nechce, aby sa s Rómami v evanjelizačnom procese zastalo na prvom alebo druhom stupni. Boh dal aj Rómom potenciál stať sa učeníkom. Táto skutočnosť môže byť nádejou pre Cirkev na Slovensku. Nemôže sa ísť ku Rómom len preto, lebo sa javia ako hrozba pre spoločnosť. Neraz som počul, že s Rómami je potrebné niečo robiť, lebo to je „časovaná bomba“, samozrejme pre spoločnosť. Záujem spoločnosti ( teda môj ) prevyšuje záujem o človeka, ktorý je v potrebe. Je to tak, ako keby Ježiš v podobenstve o Milosrdnom samaritánovi, prízvukoval nutnosť pomoci ležiacemu pocestnému preto, lebo je hrozbou pre spoločnosť. Je mu potrebné pomôcť, lebo to je božie dieťa a môj blížny, to je hlavný dôvod.

Ku bytiu dobrým človekom, kresťanom a učeníkom povoláva Ježiš všetkých ľudí bez rozdielu. Lebo už niet Žida ani Gréka, všetci sme jedno v Kristovi, píše vo svojom liste najväčší evanjelizátor všetkých čias apoštol Pavol. Ak Boh dáva povolanie, tak zároveň dáva aj potrebné prostriedky na vyplnenie tohto povolania. Tí, ktorí sú v Cirkvi už učeníkmi majú činiť učeníkmi tých ktorí ešte učeníkmi nie sú. Táto formácia učeníkov v Kristovom mystickom tele sa nemôže nikdy prerušiť. Na Slovensku Boh volá svojich učeníkov, aby išli k Rómom, lebo aj ich Boh chce mať vo svojich radoch.

Thlic. Peťo Horváth

Thlic. Peťo Horváth

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som katolícky kňaz, ktorý sníva o lepšom zajtrajšku. Podobne ako Martin Luther King :-).... Zoznam autorových rubrík:  Pastorácia RómovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu