Zvrátenosť v plyšovom obale?

Plyš. Mäkký, jemný. Plyš. Slovo z nábojom erotiky. Plyš, tak sa volá divadelná inscenácia hry Michala Hvoreckého. Kto nemá chvíľu na ľahkú literatúru, nech zájde do divadla Aréna na brehu Dunaja. Za primeranú cenu dostane odpoveď na neprimerané očakávania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Román o mäkkých veciach v tvrdom svete.

Román o vzťahoch, ktoré už ani nie sú vzťahmi. Divadelná hra , ktorá už ani nie je divadelnou hrou. Kto hľadá meniacu sa scénu, akciu zakomponovanú do dramatického deja, nech ide k P.O. Hviezdoslavovi. Nadšenci postmodernej inscenácie prosím doprava... Nie je na škodu vidieť plyš inak, ako na tele ružového medvedíka, ale konzervatívny vyznávač divadelného umenia nech predsa radšej zájde do hračkárstva.

Plyšové JA

O Hvoreckého diele hovoria ako o vykreslení sveta závislostí a zvráteností. O tom ako ľudia prežívajú vo svete sexu a peňazí, kde charakter možno stretnúť v antikvariáte. Divák pubertálneho veku je fascinovaný, keď záležitosti typu nemoderného divadla začuje toľko zaručených „coolových“ výrazov. Ale je Plyš skutočne iba o tom? Nemal skôr zostať iba knihou, čo zaplní zimný večer čítaním a zamyslením sa nad jej skutočným obsahom? Ten, keby bol človekom, trpel by ťažkým stupňom schizofrénie. Áno, každý si z diela vezme „to svoje“ no to čo si kto vezme z Plyšu, odráža možno i niečo z individuálneho ľudského ja.    

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko je na webe

Kým mnoho autorov využíva ťažké metafory, kostrbaté vetné konštrukcie s cieľom vyzdvihnúť svoju intelektuálnu úroveň, Hvorecký urobil presný opak. Veľmi jednoducho, priamočiaro predkladá svoje vízie svetu. Hrdinov pomenúva podľa značiek, kombinuje dve najväčšie závislosti ľudí, internet a sex, a o všetkom hovorí otvorene. Akoby parodoval celý tento svet. Akoby chcel povedať presne to, čo seriózne dámy stredného veku :“Toto nemá v divadle čo hľadať. Tým zašli priďaleko.“

„Toto nemá vo svete čo hľadať. Kam sme až ochotný zájsť?“ Ľudia sa nedívajú na to, aký kto je. Ale na to, či nosí správnu značku. Všetci máme nálepku. Všetky sú si rovné, len niektoré rovnejšie. Misia splnená, Adidas je už pasé, kúpim si Nike. Milovanie je nudné, nás baví sex. Medziľudské vzťahy? Obchodná transakcia. Vyjadri svoj názor, posťažuj sa, ako je Plyš nekonvenčný alebo to preháňa? Hlavne, nech je čo najviac „in“. Nemáš čas čítať? Nemáš čas na divadlo? Nevadí, všetko je na webe.  

SkryťVypnúť reklamu

O čom je Plyš? Presne o tom, o čom nie je.

Zuzka Tiňová

Zuzka Tiňová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kamarati mi hovoria Zuzka. Som zivot milujuci optimista s prvkami realizmu, ktore niekedy pod vplyvom situacie zabiehaju do pesimizmu okoreneneho kritickym postojom. Som toho nazoru, ze usmev na tvari je kuzlo, ktore nam sveci najviac:) Zoznam autorových rubrík:  Príbehy alebo inšpirácia Životnekonečno-konečné úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu