Hanba mesta Skalica

Primátor Skalice Stanislav Chovanec v článku pre pluska.sk o skalickom útulku pre zvieratá povedal, že útulok "je hanba na okraji Skalice". Z Chovancových ďalších slov vyplýva, že dievčatá, ktoré sa o útulok starajú sú síce zanietené, ale neschopné a že majú problém "míňať peniaze v súlade so zákonom". Celý článok smeruje k tomu, že útulok bude z pozemku "vykázaný", pretože v ňom hynú nevinné šteniatka, množia sa v ňom potkany a vôbec je odpornou škvrnou na primátorovej árijsky čistej Skalici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Že si pluska.sk naháňa lacné senzácie nechajme tak. Slová primátora Chovanca sú ale pľuvancom do tváre každému, kto v útulku pracuje, alebo mu pomáha. Niekoľko faktov:

1. O tom aké sú dievčatá v útulku neuveriteľné "amatérky" si môžte prečítať napríklad na ich webe alebo FB profile. Množstvo projektov vrátane rôznych spôsobov adopcie (trvalá, dočasná, dočasná diaľková), pokladničiek, dlhého zoznamu sponzorov a darcov, informáciách pre darcov 2 percent z daní a napokon zoznamu zachránených psíkov, je v príkrom rozpore so slovami primátora Chovanca. Pozor, stránky sú plné brutálnych fotografií, napríklad takýchto:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Áno, v útulku sú potkany. Pán primátor ale nejako zabudol povedať, že potkany sú tam preto, lebo mesto dalo útulku pozemok vedľa skládky a práve z tejto skládky prebiehajú do útulku potkany. To inak vystihuje prístup vedenia mesta k útulku ako k niečomu trpenému, vytláčanému na okraj, lebo túlavé špinavé psíky nie sú pre Skalicu pána primátora dosť pekné.

3. Pán primátor "z vlastného vrecka" (do ktorého chodí z mestskej kasy ten najvyšší možný plat primátora - cca 4400 EUR mesačne celková cena práce) prispel až potom, čo tému na zastupiteľstve otvorila opozícia a presadila poslaneckým návrhom prvú hmotnú pomoc pre útulok (navzdory primatorovým verným). Asi Vas neprekvapí, že sa pri odovzdávaní pomoci nechal natočiť mestskou TV, že? Rovnako pán primátor prispievajúci z vlastného vrecka zabudol povedať, že všetky dievčatá pomáhajú bez nároku na odmenu a ak nie sú peniaze na krmivo alebo lieky, nosia ich z domu. Akú hodnotu majú podľa neho len tie stovky odpracovaných hodín?

Skryť Vypnúť reklamu

5. Psíkom je poskytovaná veterinárna starostlivosť od ich príchodu do útulku. Nie je ľahké na ňu neustále zháňať peniaze, ale dievčatá to dokážu. Psíkovi na fotografii nižšie dokonca dokázali obstarať zložitú operáciu po tom, čo ho do útulku priniesli zrazeného autom.

6. A TO NAJPODSTATNEJŠIE: Dievčatá v týchto ťažkých podmienkach zachraňujú desiatky životov ročne! Zháňaním peňazí (len krmivo cca 1000 EUR mesačne), starostlivosťou aj láskou.


Stačí, ak by im mesto trocha vyšlo v ústrety a aj to "strašné" prostredie by sa mohlo zmeniť. Viem o tom, že dievčatá majú projekty k vybudovaniu lepšieho útulku. Potrebujú len pomoc od niekoho, kto má ochranu životného prostredia v náplni práce. A stačilo by možno menej ako tých 23000 EUR, ktoré mesto utratilo za jedinú noc na plese mesta Skalica. 

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že prístup primátora i tento článok majú jediný účel. Zdeptať a zdiskreditovať všetkých, ktorí útulku pomáhajú, aby sa mesto útulku zbavilo a "očistilo sa". Slová, ktorými primátor spochybňuje hospodárenie útulku, sú priamym útokom na existenciu útulku a životy opustených zvierat, pretože tým vnáša pochybnosť do hláv sponzorov, bez ktorých útulok nemôže prežiť. Jeho útok je o to horší, že dievčatá z útulku sa môžu len ťažko brániť, keďže mesto ich má cez pozemok v moci.

Skryť Vypnúť reklamu

Skutočné riešenie problému útulku mestom je jednoduché: a) nájsť mu dôstojnejšie miesto, b) pomôcť s výstavbou kotercov s betónovou podlahou, c) pravideľne prispievať na veterinárnu starostlivosť a krmivo. Hotovo. Pán primátor to môže urobiť už zajtra. Ak chcete pomôcť vy, prosím pozrite sa na web útulku.

V každom prípade, ak chce pán primátor pomôcť, vie kde dievčatá z útulku nájst. Každý deň, či mrzne, sneží, prší alebo páli slnko. Oni tam sú a pomáhaju.

Lukáš Tisoň

Lukáš Tisoň

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Právnik, poslanec mestského zastupiteľstva v Skalici. Zoznam autorových rubrík:  SkalicaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu