Ako reagovali slovenskí extrémisti na Deň víťazstva nad fašizmom? (Prehľad)

Určitá skupina našich spoluobčanov má najväčšiu silu a podporu najmä na sociálnych sieťach, a preto som sa rozhodol navštíviť zopár ich najväčších stránok, aby som zistil, aké príspevky popridávali na 8. mája.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Víťazstvo nad fašizmom je okamihom, ktorý ľuďom pripomína hrozivé skutky a udalosti druhej svetovej vojny. Porážka nacistického Nemecka je veľkým mementom do budúcnosti, no aj súčasnosti. V danom období, ako už vieme, existoval aj Slovenský štát, a preto som sa rozhodol, ako už spomínaný významný deň oslavujú naši najväčší vlastenci tvrdiaci o sebe, že nie sú žiadnymi fašounmi či náckami. Tak keď nie, poďme si aspoň uctiť ich porážku, no nie?

Slovenské hnutie obrody

Neviem ani poriadne prečo, ale ako prvé som si vybral SHO, nakoľko na Facebooku sú celkom aktívni a vidno ich na mnohých protestoch a pochodoch. Možno viete, že sa silno oháňajú láskou k národu, ku Slovensku a jeho histórii i ďalším veciam (áno, aj tým najpoctivejším vlastencom sa môže stať, že si pomýlia Hood River Valley s Tatrami), roznášajú si svoje letáčiky a v jednom kuse velebia Slovenský klérofašistický štát, a preto som chcel vidieť ich reakciu na významný 8. máj. Otvoril som si ich facebook stránku, na ktorej mám už nejaký ten čas ban, a hľadal som príspevky z ôsmeho mája, no jediné čo som našiel, bol článok od Mariána Mišúna, ach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Blahuta)

Som hrdý Slovák Slovensko si nedám

Pravdepodobne aj vy ste si trošku podumali nad názvom stránky (písal to snáď Magyar alebo nejaký Amík?!), no poďme radšej na príspevky. Opäť sa presúvam na obdobie 8. mája, a práve tu už som bližšie k tomu, čo som chcel. Áno, 8. mája bol aj deň matiek, na čo si na danej stránke spomenuli, no oveľa viacej mi udrel do očí obrázok, ktorý s najvyššou pravdepodobnosťou súvisel s Dňom víťazstva nad fašizmom. Je na ňom vyobrazený slávny americký generál Patton a akýsi citát. Veď, pozrite sa s nami. Ach jaj, na čo asi tak admin/ka odkazoval/a? Snáď bolo porazenie nacistického Nemecka chybou? Zvyšné rasistické a xenofóbne príspevky nižšie sa mi už neoplatilo pozerať.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Blahuta)

Národ Slovenský

Po gramatickej správnosti by malo byť prídavné meno „slovenský“ s malým „s“, avšak gramatika je pre našich nacionalistov nepodstatná. Na ich kontroverznej stránke návštevníkovi ihneď do očí odrel status, kde správcovia oznamujú, že idú vytvárať zoznam konšpirátorov a "treťosektorových trolov". Zle mi bolo už vtedy, no pokračoval som nižšie. O Dni víťazstva ani zmienka, akurát fotografia s Kiskom, pod ktorou je napísané, prečo s Kotlebom neplánuje stretnutie (vraj by náš prezident nemal argumenty, tak sa Kotlebovi vyhýba – áááááno, to je určite pravda páni nacionalisti!). Akonáhle som v ľavom dolnom rohu uvidel medzi ich obľúbenými stránkami Magáta s číslom 88, ihneď som zo stránky odišiel.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Blahuta)

Volím Kotlebu, volím správne

A už som išiel na niečo oveľa zaujímavejšie. Áno, stránka s vyššie uvedeným názvom nie je (možno) spravovaná nejakými priamymi Kotlebovými kamarátmi, no sympatizantmi určite, a to stačí. A tu už sa objavuje naše kľúčové slovo! Kopírujem sem ich status: Zajtra je vraj deň víťazstva nad fašizmom. Ale ja neviem o tom, že by to Európska Únia vzdala alebo by ju niekto porazil.“ (Ehm, Európska únia sa nepíše ako Európska Únia). Tu nič netreba komentovať, akurát si buchnúť po čele za stratu času. Ďalej riešili iba novozvoleného londýnskeho starostu a na 8. mája pridali aj takúto fotku:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Blahuta)

Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko

Chcel som niečo oficiálnejšie, no fakt netuším ktorá stránka je vlastne reálne ich, nakoľko ich je po Facebooku neúrekom. Ani tu som neuspel.

Obrázok blogu
(zdroj: Blahuta)

‡ VýchodoSlovenská Stráž ‡

Šok hneď na prvom príspevku, o Dni víťazstva nad fašizmom ani zmienka, no naďabil som aj na toto:

Obrázok blogu
(zdroj: Blahuta)
Obrázok blogu
(zdroj: Blahuta)

Viacej ultranacionalistických a super vlasteneckých stránok žiaľbohu nepoznám, tak si snáď každý z vás dokáže utvoriť obraz aj sám. Nie priatelia, extrémisti nie sú našou budúcnosťou...

Tomáš Blahuta

Tomáš Blahuta

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave a pracujem ako asistent poslanca NR SR Jána Benčíka. Takmer 5 rokov som bol redaktorom pre refresher.sk, čas som strávil aj v Slovenskej tlačovej agentúre (SITA). Som absolventom letnej školy proti extrémizmu a radikalizmu od Slovenského bezpečnostného inštitútu. Venujem sa najrôznejším slovenským reáliám a som poctivým lokálpatriotom. A ešte, zdolal som Transsibírsku magistrálu, poblúdil v Černobyle a navštívil som všetky štyri kúty Slovenska, doslova. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu