Slovenské mentálne prázdno aneb youtuber ako najväčšia hrozba

Podľa mnohých internetových Slovákov sú youtuberi nepriatelia spoločnosti a negatívne vplývajú na deti. Dôkazom primitivity Slovákov sa stala úbohá diskusia na Facebooku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)

Na úvod to zoberiem tak chronologickejšie. Je sobota poobede a vonku panuje príjemné počasie. S kamarátmi sme teda zobrali bicykle a šli sa vyvetrať do hôr, kde je o čosi chladnejšie. Po príchode z našej cesty som si unavený ľahol do postele a ihneď zaspal. Prešiel nejaký ten čas, zobudil som sa, schmatol do ruky smartfón a začal sa "predierať" domovskou nástenkou na Facebooku. Zrazu narazím na príspevok od aktuality.sk týkajúci sa rozhovoru s Petrom Altofom. Asi vám toto meno nič nehovorí, nevadí. Čo je však podstatné je fakt, že sa jedná o youtubera.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pojem "youtuber" znie akosi cudzokrajne, moderne. V úplnej skratke, ide o ľudí, ktorí pravidelne prispievajú svojimi videami na portál YouTube (tzv. červená sociálna sieť). Aby bol človek youtuberom, nestačí pridať len jedno-dve tri videjká do mesiaca. Ide o kontinuálnu a náročnú prácu, za ktorú aj dostávate odmenu vo forme "výplat" či peňazí z rôznych kampaní a podobne. Chápeme sa, nie? Ono, nie je to len sedieť za počítačom a niečo hovoriť do kamery. Strihanie, editovanie, pridávanie efektov, aplikovanie nových vecí, príprava na natáčanie, nákup techniky, snaha o bezchybnosť, príležitostné komplikácie, každodenné premýšľanie nad ďalšími plánmi. Jednoducho, človek musí mať aj pevné nervy a trpezlivosť. Keď si takto niekto dokáže zarobiť na pokojnejší život, je to super.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: brigada.sk)

A tu sa už dostávam k hlavnej téme článku. Ako som spomenul v úvodnom odstavci, na Facebooku som narazil na odkaz na článok týkajúci sa rozhovoru s jedným zo zástupcov slovenských youtuberov - Petrom Altofom, resp. Expl0itedom. Prečítal som si ho, zaujal ma a niečo nové som sa dozvedel. Potom som si, bohužiaľ, začal čítať komentáre na Facebooku pod odkazom. Zostal som zarazený, šokovaný, znechutený a úprimne povedané, nehorázne naštvaný. 

Taký mentálny výplach som veľmi dlho nevidel. Závisť, osočovanie, nadávanie, urážanie a podobne, jednoducho hrôza. Naši dospelejší spoluobčania sa rozhodli komentovať niečo, čomu nerozumejú a urobiť z človeka, čo si robí svoju netradičnú prácu totálneho imbecila. Určite vás nenechám ukrátených a najväčšie perličky, a preto ich prikladám nižšie. Ach.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Blahuta)
Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Blahuta)
Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Blahuta)
Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Blahuta)

Pýtam sa, prečo toľko nenávisti, vulgarizmov a trápnych pripomienok? Ľudia si stále myslia, že sú na internete v určitej anonymite a tak si môžu vypisovať čo len chcú? Povedali by niekedy niečo takéto aj do očí samotnému youtuberovi? Alebo ide len o obyčajnú závisť? Myslia príliš jednoducho a podľa nich je práca pekára niečo dôležitejšie a hodnotnejšie? Chcú byť len zaujímavý? Pričleniť sa k nadávajúcemu stádu? Alebo sú jednoducho tupí? Priveľa otázok, málo odpovedí.

Pokojne by som mal takmer ku každému komentáru pripomienku, ale nechám to tak. S mentálnymi atlétmi sa ťažko diskutuje a na internete to platí dvojnásobne. Za to, ako to na Slovensku je, nemôžu len politici, veď ako vidno, máme problém sami so sebou. Slovač, dostaň už rozum, prosím. 

Tomáš Blahuta

Tomáš Blahuta

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave a pracujem ako asistent poslanca NR SR Jána Benčíka. Takmer 5 rokov som bol redaktorom pre refresher.sk, čas som strávil aj v Slovenskej tlačovej agentúre (SITA). Som absolventom letnej školy proti extrémizmu a radikalizmu od Slovenského bezpečnostného inštitútu. Venujem sa najrôznejším slovenským reáliám a som poctivým lokálpatriotom. A ešte, zdolal som Transsibírsku magistrálu, poblúdil v Černobyle a navštívil som všetky štyri kúty Slovenska, doslova. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu