Komunálne voľby v Bardejova sa nedajú vyhrať z Bratislavy

Písmo: A- | A+

Kandidát na primátora Bardejova Martin Šmilňák zjavne nemá potuchy, aké sú potreby mesta, ktorého chce byť najvyšším predstaviteľom. Nie je to môj názor, ale fakt. Z tohto neuveriteľného prešľapu sa kandidát usvedčuje sám.

Martin Šmilňák si dal v Bardejove urobiť telefonický prieskum verejnej mienky. Viem to, pretože z jeho bratislavskej agentúry telefonovali aj mne a mnohým mojim známym. A pýtali sa na mnohé podivné veci. Všetky otázky z prieskumu nájdete na záver blogu pod čiarou. Najprv sa však zmyslime nad podstatou politických prieskumov.

Viem, že „veľkí“ politici si vo „veľkých“ voľbách dávajú robiť obrovské prieskumy. Chcú vedieť, čo majú tlačiť pospolitému ľudu do hlavy, aby sa mu zapáčil. Robia to z dvoch dôvodov. Prvý: Netušia, ako ľudia žijú, a preto ani nevedia, čo ich trápi. Druhý: Chcú ľuďom hovoriť iba to, čo túžia počuť, a sú ochotní robiť to, aj keď si v skutočnosti myslia niečo úplne iné.

Povedané inak politici prieskumami verejnej mienky zisťujú, ako by mohli ľudí v kampani efektívne oklamať. A my im v tom, žiaľ, dobrovoľne pomáhame v dobrej viere, že náš hlas bude vypočutý.

Udivuje ma, že kandidát na primátora Bardejova Martin Šmilňák nevie, čo mesto najviac potrebuje a musí sa na to pýtať cez prieskum spoluobčanov, ktorým chce vládnuť. A ešte viac ma zarazilo a pobavilo zároveň, že sa na tieto veci Bardejovčanov pýtala akási agentúra z Bratislavy. Takže kandidát na primátora Martin Šmilňák nevie, čo má ponúknuť svojim spoluobčanom, susedom, priateľom a známym a aby to zistil, potrebuje na to agentúru z hlavného mesta. Tak tomu hovorím paradox.

Ako máme veriť Martinovi Šmilňákovi, že bude dobrým primátorom Bardejova, keď nevie, aké sú jeho hlavné potreby? Ako môže byť primátorom politik, ktorý netuší, čo potrebujú jeho spoluobčania? Ako je možné, že kandidát na primátora v meste, kde žije len niečo vyše 33 tisíc ľudí, musí vyhadzovať von oknom tisíce eur za prieskum verejnej mienky? Kto v tomto meste a týmto mestom skutočne žije a zaujíma sa o potreby jeho obyvateľov, nepotrebuje žiadne prieskumy.

Okrem údivu a pobavenia som pri prieskume pocítil aj ľahké pobúrenie. Na začiatku mi totiž telefonistka z agentúry povedala, že ide o „prieskum spokojnosti občanov z regionálnou a miestnou samosprávou“. Pomyslel som si, že niekoho fakt zaujíma, čo si myslím o živote v Bardejove.

Lenže potom prišli otázky, či som si všimol kampaň Martina Šmilňáka, čo si o nej myslím a nasledovalo zisťovanie, do akej miery súhlasím s jednotlivými bodmi jeho volebného programu. Takže najprv mi povedali, že to bude prieskum na tému „spokojnosť občanov so samosprávou“ a potom sa ukázalo, že ide o aktualizáciu kampane kandidáta Šmilňáka. Nepokúša sa nás tu niekto oklamať?

Politici sú platení za to, aby ľuďom ponúkali kvalifikované riešenia. Čo teda ponúka Martin Šmilňák?

P. S.: Ak chcete Martinovi ušetriť peniaze na už aj tak nákladnú kampaň, zavolajte na toto číslo bratislavskej prominentnej agentúry 02 / 32335040 a povedzte im, čo Bardejov najviac potrebuje.

Otázky z prieskumu kandidáta Martina Šmilňáka:

Povedala mi, že robí prieskum spokojnosti občanov z regionálnou a miestnou samosprávou a položila mi niekoľko otázok. Tu sú:

1. Máte trvalý pobyt v Bardejove?

2. Koľko máte rokov (kvôli štatistike)?

3. Pracujete na MsÚ alebo ste politik?

4. Ak by boli voľby už tento víkend, koho by ste volili?
a) Boris Hanuščak
b) Ján Kukulský
c) Martin Šmilňák

5. Na koľko percent by ste sa zúčastnili na voľbách?

6. Zaznamenali ste kampaň na primátora Martina Šmilňáka?

7. Aký máte názor na jeho kampaň?

8. Prečítam vám niekoľko tvrdení z kampane Martina Šmilňáka a vy mi povedzte, či s tým úplne súhlasíte, skôr súhlasíte, skôr nesúhlasíte, vôbec nesúhlasíte.
a) Bardejov už potrebuje zmeny.
b) Bardejovčania potrebujú viac pracovných príležitostí.
c) Mesto Bardejov musí poskytnúť ľuďom lepšie možnosti na trávenie voľného času.
d) Musíme zlepšiť spoluprácu medzi Bardejovskými kúpeľmi a mestom.
e) Potrebujeme cyklotrasu medzi kúpeľmi a mestom.
f) Zapojiť občanov viac do diania v meste.
g) Rozumne spravovať mestské lesy.
h) Na sídlisko Poštárka nebudú obyvatelia mesta Bardejov finančne doplácať.

9. Súhlasíte s tvrdením, že Boris Hanuščák by mal mať možnosť dokončiť to, čo začal?

10. Súhlasíte, že po 16 rokoch by mal mať Bardejov už nového primátora?

Skryť Zatvoriť reklamu