Čo majú zdravotné sestričky spoločné s vlkmi?

Písmo: A- | A+

Kamarát A. Drava napísal článok vo viere, že ľuďom pomôže pochopiť prečo sú u nás malé platy.

Na túto tému už bolo napísaných veľa článkov a diskusií, ale tento je o príkladoch a porovnaniach. Takže, čo majú spoločné vlci a zdravotné sestry, ktoré bojovali v nedávnej minulosti o vyššie platy? Bohužiaľ, zatiaľ nič, no možno sa niečo zmení po prečítaní tohto blogu. Čo by mali mať spoločné je, že tak ako vlci lovia vo svorke a držia spolu, aj sestričky by mali držať spolu, a tým si vynútiť zmenu v platoch. Sestričky musia držať spolu.

Toto sa dá povedať o hocijakom povolaní a platí to aj v prípade Ford transmissions, ktorý bol uvedený v inom blogu. Písalo sa tam ako manažéri z „Ameriky“ nezvýšili „slovenským“ zamestnancom plat po požiadavke odborárov a ako im to poradil „slovenský“ riaditeľ. Nerozlišujme národnosti, ale sústreďme sa na funkcie a úlohy - manažéri, riaditeľ, odbory a zamestnanci. Jednou z úloh riaditeľa je držať na uzde náklady a on si svoju úlohu splnil. Sú to odborári, ktorí zlyhali, lebo ukončili boj o zvýšenie platov a tiež zamestnanci, pretože to nechali tak, hoci namiesto toho mali vymeniť odbory alebo na ne zatlačiť. Požiadavka o vyššie platy musí ísť zdola nahor, keďže znižovanie platov ide zhora nadol. Zamestnanci musia držať spolu.

Poznáte automatické pokladne v hypermarketoch? Dokonca sú už aj v nemenovaných fastfoodových reštauráciách a nábytkárskych obchodoch. Nemusíte čakať v rade na pokladňu, no niekto iný, a to pokladník/pokladníčka, tak príde o prácu. Je to jednoduchá matematika. Každých X ľudí, ktorí použijú automatickú pokladňu zoberie 1 pracovné miesto pokladníkovi/pokladníčke. Veľa ľudí na to povie, že im je to jedno. Takže prospech jednotlivca (3 ušetrené min.) ničí potom celú spoločnosť tak, že vytvára nezamestnanosť. Iný príklad v súvislosti s pokladňami je, keď sa niekto sťažuje pri pokladni na kvalitu alebo nesprávne nablokovanú cenu a trvá to trochu dlhšie. V takom prípade sa okamžite nájde niekto, kto začne šomrať a sťažovať sa na dotyčného, ktorý rieši s pokladníčkou vzniknutý problém. Je tu však niekto, kto chce riešiť problém, ktorý sa týka všetkých a oni mu podrážajú nohy. Vyplýva mi z toho, že ľudia nevedia držať spolu a neuvedomujú si dôsledky niektorého svojho konania. Ľudia musia držať spolu.

V Rakúsku tieto problémy nemajú. Tam sa ľudia v prípade reklamácií podporujú. Takisto kvalita potravín je tam vyššia práve preto, lebo ľudia držia spolu a rakúske obchody nakupujú rakúske potraviny od rakúskych dodávateľov, často od lokálnych. Každý, kto bol na lyžovačke v Rakúsku, to videl a zažil. V Rakúsku držia spolu predajcovia, výrobcovia i nakupujúci. U nás zatial niečo také nefunguje. Keďže veľa slovenských obchodných reťazcov nemáme a vlastných producentov máme menej ako v Rakúsku, mali by sme kupovať najmä slovenské produkty a dať tak najavo, o čo máme záujem. Musíme držať spolu.

Malé platy sú dôsledkom viacerých faktorov resp. ich kombináciou. Napríklad slabé, či kontraproduktívne odbory, ktoré často spolupracujú s vedením firmy za osobné výhody, zrádzajú zamestnancov, ktorých majú chrániť. Nepoznanie vlastnej hodnoty a ochota pracovať za menej je tiež jedným z faktorov. Rovnako nižšia produktivita práce, ktorá nie je dôsledkom lenivosti alebo niečoho podobného, ale nepriamo výsledkom nedostatku kapitálu firiem a zastaralých technológií. (Produktivita práce vyjadruje pomer počtu vyrobených jednotiek a počtu odpracovaných jednotiek, napríklad 100 vyrobených áut za 500 hodín práce).

Úradníci sa oháňajú tým, že treba prilákať kapitál a technológie na Slovensko. Avšak v Nemecku, Francúzku či Rakúsku nespadol kapitál a technológie z mesiaca...vytvorili ho sami ľudia! Keďže zahraničné firmy zisk z investovaného kapitálu väčšinou prelejú do krajiny svojho pôvodu, a teda je predpoklad, že slovenská firma si ponechá zisk tu, reinvestuje ho tu a bude rozvíjať technológie, je logické, že by sme to mali byť my všetci, ktorí budeme aktívne tvoriť kapitál a technológie. Mali by sme sa zobudiť z rečí o prilákaní kapitálu a technológií a mali by sme sa snažiť všetci podnikať a nebáť sa toho. Aj to je držať spolu. Celá spoločnosť musí držať spolu.

Nakoniec treba povedať aj to, že Slovensko nemá veľký priemysel a výrobu, ale sú to väčšinou zahraničné firmy, ktoré zamestnávajú ľudí a pre ktoré je ľahšie odísť ďalej na východ, keď sa zvýšia nároky na mzdu. Ak by sme však mali dostatočný vlastný konzum produktov, hoci aj od zahraničných firiem, ale vyrobených na Slovensku, nedávalo by to zmysel takým firmám odchádzať. Na druhej strane, keďže s odchodom firmy sú spojené veľké náklady a dlhoročné plánovanie, tak to zasa až tak nehrozí a ľudia môžu pokojne žiadať väčšiu mzdu. Z toho vyplýva, že by sme mali konzumovať a kupovať najmä produkty vyrobené na Slovensku alebo ešte lepšie, priamo od slovenských firiem. Napríklad, v prípade áut by mal na základe tejto úvahy každý Slovák kúpiť Volkswagen, Peugeot alebo Kiu, ak zvažuje kúpu auta. Keď to chce niekto brať zoširoka a nechce sa obmedzovať, tak by všetci mali kupovať aspoň európske produkty! Slováci musia držať spolu.

Keď budú všetky sestričky, všetci zamestnanci a odborári, všetci ľudia a celá spoločnosť držať spolu ako to robia vlci a budú kupovať a vyrábať vlastné produkty, bude potom na Slovensku vyššia zamestnanosť a vyššie mzdy.

Skryť Zatvoriť reklamu