Nie je vodič ako vodič

Alkohol ani veľké ego za volant nepatria. Zákon si neplní svoju základnú fukciu, čoho dôsledkom sú ročne stovky úmrtí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Váhala som, či mám niečo napísať. Vedz, že môj dnešný článok bude trošku ostrejší, ako zvyknem písať.
Včera sme sa zobudili a prečítali sme si desivú správu. 4 mladí ľudia (dnes už 5) prišli o život na zastávke MHD Zochova v Bratislave. Na zastávke, ktorú pri mojom pobyte v Bratislave využívam aj ja. Na zastávke, ktorú denne používa mnoho ľudí.
Čo bolo príčinou tragédie? Alkohol.

Podľa WHO patríme k 10 krajinám, kde je priemerne vyššia konzumácia alkoholu ako vo zvyšku Európy. Máme až 400 000 ľudí závislých na alkohole a každý rok k nim pribudne ďalších približne 6 000 ľudí.

Úprimne ti poviem jednu vec. Pre mňa je opitý vodič úplný bezcharakterný hajzel, odpad spoločnosti a je úplne jedno, aké má majetky alebo funkciu. Ročne na našich cestách zahynie 200-250 ľudí. Vieš si predstaviť, že by toto urobili ľudia so zbraňou? A je jedno, že si teraz myslíš, že "ale rozdiel je v tom Denisa, že pri autonehode to nie je úmyselné". Teraz ti poviem ďalšiu vec. Každý hlupák, ktorý pri svojej jazde nedodržuje maximálnu predpísanú rýchlosť, predbieha cez plnú čiaru, čumí za volantom do mobilu, šoféruje ožratý (aj 1 pivo je alkohol), tesne predbieha cyklistov, lepí sa zo zadu na auto pred ním/ňou - tak takýchto ľudí by mala z ciest odpratať tvrdá a nekompromisná represia. Nejaké chabé alepely na opatrnosť zo strany polície sú naozaj nedostatočné.

Och, už len to, že som musela upozorniť niekoľkokrát v živote človeka, že aj 1-2 pivá sú alkohol a nech mi dá kľúče od auta, že domov ide pešo alebo taxíkom, je hrozivé. Ale toto je každodenná slovenská realita...

Neexistuje žiadny dôvod na ospravedlnenie alkoholu za volantom alebo rýchlej jazdy. Kto sa ponáhľa do práce, má vstať o hodinu skôr. Komu vadí dlhá cesta z práce má si nájsť prácu bližšie alebo pracovať z domu. Niekoho nezaujíma, že sa ty ponáhľaš. Žiadny tvoj "dobrý" dôvod na porušovanie zákona a ohrozovanie iných ľudí, nie je poľahčujúca okolnosť.

Ja osobne pijem príležitostne a úplne minimálne. Keď poviem, že si dám nealko, nastávajú otázky "či som tehotná" alebo "veď auto necháš tu" a podobne...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Či niekto bude alebo nebude piť, je jeho/jej osobné rozhodnutie.
Normalizujme NEpitie alkoholu.
Normalizujme zábavu BEZ alkoholu.
Normalizujme predpisovú a ohľaduplnú jazdu.

Slovami neviem vyjadriť, ako mi je ľúto každej smrti spôsobenej takýmito ľuďmi. Veľké ego a bezohľadnosť takýchto vodičov pripravilo o život nevinných ničnetušiacich ľudí.

Očakávam veľkú spoločenskú i odbornú diskusiu a radikálne sprísnenie legislatívy. 200-250 ľudí ročne umiera na našich cestách zbytočne len preto, lebo zákon si neplní svoju základnú funkciu - prevenciu (funkcie zákona pozná študent práva už v prvom ročníku).

Som vodič 9 rokov a od začiatku tvrdím, že auto je zbraň. Na tento fakt ľudia zabúdajú. Nezabúdajme na to a správajme sa podľa toho.

Denisa Tomíková

Denisa Tomíková

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Zdravím ťa, som žena, ktorá tvorí rukami a slovom. Milujem knihy, čaj a svoj pomalý spôsob života. Píšem o témach zo života tak, aby sa aj nad obyčajnými vecami ľudia zamysleli a nepovažovali ich za samozrejmosť. Na svojich sociálnych sieťach učím ľudí, ako spomaliť a užívať si život. To, čo žijem, nájdeš na mojom Instagramovom účte @_dennyto Teším sa na teba. Zoznam autorových rubrík:  Recenzia knihyVeršeZo životaTémy zo psychológieMoje odporučenie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu