Cena za PPP projekty a porovnanie s cenou bez PPP

Aj Vás zaujíma koľko vlastne tie PPP projekty budú stáť, koľko za čo zaplatíme? Ak porovnávame hrušky s jablkami, je to náročnejšie ako porovnávať iba jablká navzájom. Napriek tomu som si dal ráno tú námahu a počítal som, ako to vlastne pre nás vychádza.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Na úvod by som povedal asi toľko, že informácie, ktorými daňový poplatník disponuje sú veľmi biedne berúc do úvahy fakt, že v troch balíkoch ide celkovo o sumu vyššiu ako jeden štátny rozpočet. Takže ak sa niekto z dám a pánov bude hnevať, že čísla nie sú korektné, tak mi neostane len skonštatovať, že ak niekto niečo skrýva, občas sa mu to aj ukryť podarí. Na úvod, čísla, ktoré sa mi podarilo nájsť:

Projekt

Investičné náklady

Vrátane údržby

Celkové výnosy

1.balík PPP-D1

2,5 mld €

3,3 mld €

9,13 mld €

2.balík PPP-R1

0,93 mld €

1,5 mld €

3,76 mld €

3.balík PPP-D1

1,99 mld €

4,2 mld €

8,545 mld €

Celkom

5,42 mld €

9 mld €

21,435 mld €

Z týchto čísel mnoho ľudí múdrych nie je, tak to skúsme povedať inak, pre štát to znamená v týchto troch projektoch efektívnu úrokovú mieru 9-10% p.a. A to Gréci nariekajú, že si požičiavajú za 7%. To sú ešte na tom dobre, máme im čo závidieť, my aj keď nie sme pred bankrotom, požičiavame si na diaľnice drahšie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa pozerám na emisie bondov, tak 8.februára 2010 boli vydané naposledy bondy s dlhšou splatnosťou a to konkrétne 15 ročné s priemerným výnosom 5,02%. Ak by sme financovali diaľnice pomocou štandardného obstarávania, financované bondmi s výnosom 5,25% nech máme rezervu a bez spolufinancovania EÚ, tak by nás to celé stálo okolo 15 mld €, teda o viac ako 6 mld € menej.

Samozrejme, vláda sa nerozhodla využívať PPP projekty preto, lebo je hlúpa, bože chráň, len okolnosti ju pritlačili k múru. Páni naozaj neboli hlúpi, vedeli ako SR rastie, vedeli, že ak to pôjde takto ďalej, postavia čokoľvek, a pritom ani prstom nepohnú, žiadne šterenie. Aj napriek kríze, ak si porovnáme príjmovú stranu rozpočtu, tak v roku 2010 príjmy (nadhodnotené) sú plánované na 12,53 mld € a výdavky 16,28 mld €. V roku 2005 to bolo (prepočítané priemerným kurzom za rok 2005 38,593SKK/EUR) 6,66 mld € resp. 8,26 mld €. Inflácia sa nám za tú dobu nazbierala na 14,54%, tak pre korektnosť udajme, že sa príjmy v stálych cenách (teda po zahrnutí inflácie) zvýšili „len" o 64,2%. To si vravím, vláda to mala naozaj ťažké bojovať s krízou a bačovať len so 64% navrch. Či občan pocítil, že táto vláda má o 64% peňazí viac ako to bolo v roku 2005 už nechám na neho. Skrátka, ak pri 10% raste bola vláda v silnom deficite, tak v recesii na to doplatila a nemôže si žiadne zmysluplné investície dovoliť - peniažky sa rozutekali.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou výhodou PPP projektu je to, že sa začne stavať za dobrej vlády, platiť to ale bude musieť tá zlá vláda, čo raz príde a bude musieť nájsť na to peniaze. 21,4 mld € si každý vie vydeliť tridsiatimi a spočíta si, že len na splátky PPP projektov vynaloží ročne 700 mil € teda 5,7% všetkých príjmov štátu v danom roku.

Ivan Trpčevski

Ivan Trpčevski

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Analytik. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu