Veľká Liverpoolská - Grand National - za dverami

Prednedávnom som tu písal o vrchole sezóny v dostihovom športe v anglickom Cheltenhame a už tu máme ďalší a to už ozaj záverečný vrchol tohtoročnej skokanskej dostihovej sezóny. Grand National míting z Liverpoolu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 V našich končinách je skôr tento míting známy ako tzv. Veľká Liverpoolská, pretože dostihová dráha je v Liverpoole, v severnej časti mesta - Aintree . Je to skokanský dostih sponzorovaný najväčšou sumou, kde garantované tzv. prize money sú vo výške 1 milióna britských libier, pričom víťaz dostane skoro tri štvrte milióna. Tento míting trvá celkovo tri dni a každý deň je zaručený kvalitnými dostihmi kategórie Grade 1 ako Chase, tak aj Hurdle dostihmi. 

 V prvý deň tohto mítingu je hlavným ťahákom dňa Betfred Bowl Chase Grade 1 na 3 míle a jeden furlong (cca 200 metrov) , o ktorom sa zvykne vravieť, že je to repete Gold Cup dostihu v Cheltenhame. Aj účasť koní o tom hovorí, a síce : Cue Card, Djakadam, Don Poli , ale aj iné kone, ktorým však ja nejaké väčšie šance nedávam . Prekvapiť však môžu, a to hlavne Vautour, ktorý je veľmi progresívny a konzistentný celú sezónu. Mojim tipom však ostáva Cue Card , ktorému to tentokrát dúfam vyjde a nie ako na Gold Cupe, kde smoliarsky spadol dve prekážky pred cieľom, keď už pomaly získaval prevahu. A stále si myslím, že je to momentálne najlepší skokanský kôň na britských ostrovoch. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Podobné to bude aj druhý deň mítingu. Celkovo štyri Grade 1 dostihy, avšak nie je čas a ani miesto sa im venovať všetkým, za zmienku len stojí IMAGINE CRUISING FIRST IN THE FRAME TOP NOVICES´ HURDLE (Grade 1) dostih na dve míle a 103 metrov, ktorého sa zúčastní víťaz z Cheltenhamu, Altior , mladý progresívny kôň, ktorému predpovedám veľkú budúcnosť. 

 Dostali sme sa k záverečnému tretiemu dňu mítingu, Grand National day, v sobotu 9. apríla, kde najväčším a zároveň aj najočakávanejším dostihom celej sezóny a tohto dňa je dostih Grand National, ktorý nesie meno sponzora dostihu a to je Crabbies, čo je producent veľmi obľúbeného nápoja na britských ostrovoch - Cider . Tu si na úvod treba povedať niekoľko dôležitých údajov. A síce, tento dostih je Grade 3 a je tzv. Handicap. To znamená, že kone nosia rozdielne váhy, podľa toho aký majú rating, určený handicapperom z BHA (British Horseracing Asociation) . Takže tu sa tímy správajú trošku takticky a do dostihu zaraďujú kone, ktoré majú veľmi výhodný rating a sú schopné ustáť tento ťažký dostih na 4 míle a necelých 500 metrov . Najväčším favoritom tohtoročného dostihu je Many Clouds , minuloročný víťaz aj s džokejom Leighton Aspell. Jednak preto, že tento kôň je špeciálne trénovaný na tento dostih, má 9 rokov, čo je ideálny vek, a je ozaj spoľahlivý, konzistentný počas celej sezóny. A nie len ja, ale aj celá fanúšikovská a odborná obec si myslí, že je to skutočne veľmi dobrý kôň, schopný tento ťažký dostih ustáť. Nezvykne padať na prekážkách, resp. nespadol ešte nikdy a v celej svojej prekážkovej kariére dokázal poraziť plejádu skvelých koní, vrátane jeho sobotňajších súperov niekoľkokrát. Jediná vec, ktorá proti nemu hovorí je to, že bude mať na sebe najväčšiu váhu - 11/10 - to znamená 11 kameňov a 10 libier (váhových) , čo je niečo cez 70 kilogramov. Samozrejme váha džokeja je súčasť tejto váhy. Má najlepší rating z celého štartového poľa, štartové číslo 1, čiže aj najväčšia váha. Osobne si však myslím, že mu to vadiť nebude, pretože minulý rok vyhral s váhou 11/9 , čiže v ratingu stúpol len o jednu libru, jeden bod, a je určite lepší, vyzretejší a skúsenejší. 

SkryťVypnúť reklamu
Many Clouds na Veľkej Liverpoolskej 2015
Many Clouds na Veľkej Liverpoolskej 2015 (zdroj: Grand National)
Many Clouds víťazí v Grand National 2015
Many Clouds víťazí v Grand National 2015 (zdroj: Grand National)
Veľmi dlhý, ťažký dostih, Grand National, Veľká Liverpoolská
Veľmi dlhý, ťažký dostih, Grand National, Veľká Liverpoolská (zdroj: Grand National)

 Ako som už písal, favoritom je Many Clouds, ale netreba zabúdať aj na ostatné kone, pretože Grand National prináša často aj prekvapivé výsledky, keď napr. v roku 2009 zvíťazil a to celkom jasne, Mon Mome s kurzom 100 : 1 . Bolo to obrovské prekvapenie, čo Veľká Liverpoolská môže kľudne priniesť aj tento rok. Preto by som sa zmienil ešte o niekoľkých, ako sú napr. : On His Own, Unioniste, The Last Samuri, Present View , ale hlavne The Druids Nephew , ktorý pri jeho ratingu, čiže váhe, ktorú ponesie je na tom veľmi dobre, je spoľahlivý, veľmi dobrý kôň a momentálne vo veľmi dobrej forme. Jak kôň, tak aj jeho tréner Neil Mulholland. 

SkryťVypnúť reklamu

 Takže už teraz sa teším, čo prinesie tohtoročný dostih Veľkej Liverpoolskej, ktorý je na programe v sobotu a usporiadateľmi bol jeho štart posunutý až na 17.15 hod. miestneho času, aby si ho mohlo pozrieť čo najviac ľudí. Vyše 700 miliónová sledovanosť tohto dostihu bola zaznamenaná "worldwide" , čiže na celom svete v minulom roku. To len hovorí o tom, aký je tento dostih populárny a očakávaný. Určite aj v našich končinách bude sledovaný, tak Vám prajem príjemný zážitok pri jeho sledovaní a pri podobných podujatiach opäť do"písania" . 

Gabriel Trubka

Gabriel Trubka

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Keď chceš ísť rýchlo, choď sám. Ak chceš ísť ďaleko, poďme spolu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu