Vrchol sezóny v raji dostihového športu

V týchto dňoch, keď v spoločnosti rezonuje hlavne povolebná tématika, som sa rozhodol na odľahčenie pre zmenu venovať tento blog športu, ktorému som v poslednej dobe dosť podľahol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Dá sa povedať, že kone ma dostali . Hlavne to bol však ctihodný ambasádor tohto športu, jockey A.P. McCoy , ktorý na britských ostrovoch dosiahol to, čo podľa mňa ťažko niekto tromfne v budúcnosti. Dosiahol 20 krát po sebe titul "Champion jockey" , čo znamená, že dosiahol najväčší počet víťazstiev v dostihovej prekážkovej sezóne. Sezóna trvá cca od októbra a vrcholí mítingom Veľkej Liverpoolskej v prvej polke apríla . Sledovaním jeho víťazstiev som bol doslova fascinovaný. Spôsob jeho vedenia koňa v dostihoch bol excelentný. Nikdy nezabudnem na dostihy, keď A.P. sedel na koni Wichita Lineman, keď to nevzdal počas celého dostihu, ktorý napokon aj vyhral. Famózne. Dá sa tento dostih jednoducho vyhľadať na portáli youtube a aj neznalec ocení jeho schopnosti. Dnes už "Sir " Anthony McCoy nesúťaží. Rozlúčil sa so športom v minulej sezóne. Napriek tomu tento šport sledujem aj naďalej a nemôžem vynechať vrchol tohto športu v jeho bašte v Cheltenhame, ktorý sa začne práve zajtra a bude trvať štyri dni. Je to veľmi slávny "Cheltenham Festival" , ktorý otvorí deň nazvaný po hlavnom dostihu dňa, t.j. "Champion Hurdle" day. V preklade, "Šampión prekážkár".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tento dostih sa beží na 2 míle, dominujú mu hlavne mladší žrebci a valasi a v ojedinelých prípadoch aj talentované kobyly. Nijako inak tomu nebude aj tento rok, keď hlavným favoritom tohto dostihu je jediná kobyla v štartovom poli Annie Power (8 ročná) a mladší žrebec Nichols Canyon (6ročný) , obaja zo stajne slávneho Írskeho trénera Willieho Mullinsa. Veľkým sklamaním pre fanúšikov bolo odstúpenie 6 ročného žrebca Faugheen, tiež zo stajne W.Mullinsa, kvôli zraneniu. Bol suverénnym favoritom tohto dostihu a pravdupovediac v štartovom poli ozaj nebol kôň schopný ho poraziť. Mňa však táto vec celkom potešila, pretože sa týmto stane tento dostih oveľa zaujímavejším a vyrovnanejším. Nie žeby som si prial zranenie koňa, ale pre samotný priebeh dostihu to bude minimálne výborné, ak nie doslova fascinujúce. Možný počet víťazov tohto dostihu sa týmto rozšíril na úctyhodný počet. Nedovolil by som si tipovať víťaza, pretože na tak obtiažnej dostihovej dráhe, ako je v Cheltenhame je to skoro nemožné. Hlavne kvôli záverečnému stúpaniu do cieľa, ktoré zvládnu len kone s ozajstnou kvalitnou prípravou a kondíciou. A toto predvídať je určite ťažké. Môžem len prezradiť, ktorému koňovi som sa rozhodol v tomto dostihu držať palce a s napätím sledovať tým pádom aj jeho priebeh. Je to 8 ročný hnedák The New One, zo stajne Nigela Twistona Daviesa, vedený jeho synom Samom. Bude to jeho tretí pokus v tomto dostihu si siahnuť na túto trofej a myslím, že v tomto prípade môže platiť, do tretice všetko najlepšie. Kôň má dobrú tzv. "Cheltenham Formu" , t.j. že už tam niekoľkokrát víťazne pretekal a zvláda spomínané stúpanie slušne. Je už v dosť dozretom veku, aby tento dostih zvládol bez chýb, pričom elementárna chyba na prekážke druhej od konca ho stála víťazstvo pred dvomi rokmi. A zároveň si myslím, že The New One ešte nepovedal posledné slovo a dávam mu šancu.

SkryťVypnúť reklamu

 V tento prvý deň Cheltenhamského festivalu je celkovo 7 kvalitných dostihov, z ktorých štyri sú kategórie Grade 1, čo je na britských ostrovoch tou najvyššou. Fanúšici dostihového športu sa môžu tešiť na skvelý zážitok a na mnoho kvalitných koní, spomeniem ďalšie kone zo stajne W.Mullinsa, ako sú MIN, DOUVAN alebo VROUM VROUM MAG. Ja osobne sa teším na koníka ALTIOR zo stajne Nicky Hendersona, ktorý bude súperiť práve s MIN-om o víťazstvo v prvom, otváracom dostihu celého festivalu SKY BET SUPREME pre novicov prekážkárov, kategória Grade 1 na 2 míle. Už tento prvý dostih sľubuje veľký zážitok. Rozpis celých dostihov môžte nájsť aj na samotnej stránke festivalu ( thefestival2016 ) alebo priamo na stránke časopisu Racingpost.

SkryťVypnúť reklamu

 Nebudem Vás už ďalej unavovať týmto písaním a k záveru už len spomeniem, kde sa dajú tieto dostihy sledovať. Pre priaznivcov na britských ostrovoch sú to priame prenosy na kanáli Channel 4 a mimo UK sa určite dá na internete nájsť tzv. "online stream television" stránka, kde je možnosť sledovať Channel 4 na živo. Dostihy začínajú 13:30 poobede britského času a ozaj by som Vám prial to vidieť a počuť pokrik tzv. "racegoers" pri štarte prvého dostihu. Ja pri tom nesmiem chýbať. Už teraz sa teším. Dúfam, že Vás to krátke odbočenie od povolebnej tématiky až príliš neunavilo a nenudilo a lúčim sa s Vami s poznámkou, že na ilustračnej fotke vidíte v popredí v zelenožltom drese slávneho jockeya A.P.McCoy na dostihovej dráhe v Cheltenhame.

Gabriel Trubka

Gabriel Trubka

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Keď chceš ísť rýchlo, choď sám. Ak chceš ísť ďaleko, poďme spolu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu