politický investičný fond

Podstatou politiky na Slovensku je zisk. Ľudia ako Počiatek a Kaliňák nejdú do politiky preto, že sú altruisti, ale preto, že chcú neskutočne zarobiť. V slovenskej politike to už jednoducho tak chodí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Niekto viac a iný menej dokázal zneužiť moc na tento účel. Preborníkom a rekordmanom tejto disciplíny je ale podľa všetkého Robert Fico a jeho skupina. Fico nemôže "privatizovať" obrovské sumy sám. Na to, aby to dokázal musí mať vytvorenú "privatizačnú" skupinu. Politickú akciovku alebo politický investičný fond. Jednoducho musí presvedčiť istú skupinu ľudí, že ak budú spolu kradnúť a zmyslom ich kradnutia nebudú iba vily a jachty, ale investície do výnosných podnikov, ktoré následne dokážu ich politickú moc finančne podporovať, budú aj neskutočne bohatí a zároveň neskutočne mocní. Najlepšie je samozrejme investovať tak, aby mali investíciu pod kontrolou, a aby im investícia pomohla vždy, keď to bude ich politická moc potrebovať pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad tak, že si kúpia Procházkove dlhy. Procházka sa tak stane vazalom Ficovej skupiny.

Zatiaľ, čo prvé československé vlády boli v tejto oblasti skôr insitnými umelcami, ako naozajstnými zlodejmi, skutočné eldorádo sa rozpútalo až za vlády prvých naozaj slovenských politikov. Mečiar svojou privatizáciou začal s kumuláciou kapitálu do rúk úzkej skupiny. Vytvoril tzv. kapitálotvornú vrstvu. Boli to privatizéri, ale aj vyberači "dvadsiatkov". Rôzne figúrky. Známe aj menej známe. Ján Ducký alias "Twenty Johny", Flašík, Glváč a iní. V tomto období začala rásť aj skupina JaTy. Táto skupina vymyslela a zrealizovala geniálny podnikateľský model. Ako privat equity spoločnosť začala spravovať peniaze solventných Slovákov a Čechov. Predovšetkým politikov a privatizérov. ( veď kto iný mal vtedy peniaze...) Čím väčšie peniaze politikov spravovali, tým väčšmi rástla ich moc. JaTy sa orientovala na finančníctvo, cestovný ruch a energetiku. V istom období začala skupovať akcie ČEZu. Aj pomocou peňazí neznámych investorov. Bola to geniálna myšlienka. ČEZ sa stal najvplyvnejšou firmou v Česku. Neskôr myšlienka investovať do energetiky vyvíjala a napokon prišlo k stvoreniu EPH. Energetického a prúmyslového holdingu, ktorého rast začal vyrážať dych.

SkryťVypnúť reklamu

Zopakujem iba zopár oficiálne publikovaných informácií:

 • v roku 2013 EPH kúpila 49% akcií SPP a celú Stredoslovenskú energetiku a.s.

 • 15 januára 2014 dokončila EPH transakciu prevzatia spoločnosti EGGBOROUGH POWER LIMITED, ktorá vlastní elektráreň Eggborough. Štyri inštalované bloky disponujú celkovou kapacitou 4 GW.

 • V júni 2014 EPH uzavrelo akvizíciu šesť paroplynových a jednej uhoľnej elektrárne od spoločnosti EON. Tieto zdroje disponujú celkovým inštalovaným výkonom 4500 MW.

 • Skupina 21. júna 2014 získala 65% podiel v spoločnosti Loko Train s.r.o. Jej hlavnou činnosťou je prenájom lokomotív a odborných pracovníkov.

 • V septembri 2014 spoločnosť získala 100% podiel v spoločnosti Optima Energy, ktorá sa zaoberá dodávkami elektriny a plynu.

 • V septembri toho istého roku tiež dokúpila spoločnosť 40% v spoločnosti EP Cargo, čím sa stala jej 100% vlastníkom.

 • 10. decembra 2014 spoločnosť získala viac než 95% podiel v spoločnosti vlastniace 3 paroplynové elektrárne v Budapešti. Tieto elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom takmer 1600 MW vyrábajú takmer 60% tepla v Budapešti.

 • V roku 2015 EPH kúpilo 49% akcií Slovenských elektrární a.s. Za mimoriadne nízku cenu. Celý čas až do dnešných dní sa nedá prehliadnuť tlak štátu, ktorý prostredníctvom NAKA Talianom život na Slovensku / podľa všetkého oprávnene ale asi aj účelovo/ znepríjemňuje a núti ich tak predať svoj podiel pod reálnu trhovú cenu....

EPH - Energetický a prúmyslový holding založili finančníci s JaTy pred dvanástimi rokmi. EPH je dnes energetický gigant a najrýchlejšie rastúca energetická firma v Európe. Daniel Kretínsky mladý právnik a údajný významný majiteľ má rovnako údajne vo firme 37 %. Pred dvanástimi rokmi nemajetný absolvent brnianskej Masarykovej univerzity je dnes miliardár. To samo o sebe znie dosť nelogicky. Najmä ak si uvedomíme, aké obrovské investičné zdroje a aký neskutočný "lobing" bol potrebný na vytvorenie skupiny akou je dnes EPH.

 EPH dnes dokáže robiť ročný obrat 3,8 miliardy eur pri EBIDTe 1,6 miliardy. To sú čísla, ktorým väčšina samozrejme nerozumie. Pre lepšie priblíženie ponúknem zrovnanie. Pár vlastníkov EPH dokáže každý rok svoj majetok zvýšiť o sumu rovnajúcu sa takmer 10% štátneho rozpočtu Slovenska!!!!

SkryťVypnúť reklamu

Toto všetko EPH uskutočnila za pár rokov. Je dobré si vo vzťahu k EPH zapamätať dve kľúčové politické mená. Mirek Topolánek a Robert Fico. Dvaja premiéry dvoch štátov, počas ktorých EPH rástlo "ako z vody". Mirek Topolánek dnes na politickom dôchodku je zamestnancom EPH. Robert Fico sa k EPH nevyjadruje. Zaujímavé sú ale mnohé indície, ktoré si možno vyložiť aj tak, že Robert Fico má tak blízko k EPH /aj k Mirkovi Topolánkovi- kauza pandur/ ako ktorýkoľvek vlastník... .

Prv ale ako poukážem na možné konzekvencie známych faktov zopakujem ešte citát z prvého blogu. Z výročnej správy za prvý polrok roku 2015 sa môžeme dozvedieť :

SkryťVypnúť reklamu

"Zisk společnosti Energetický a průmyslový holding, a.s. („EPH“) před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) dosáhl v prvním pololetí letošního roku 832 milionů eur, což je o 149 milionů více (+21,8 %) než za stejné období loni. Vznikající subholding EP Infrastructure se na tomto výsledku podílel svou EBITDA ve výši 741 milionů eur (o 154 milionů, resp. o 26,2 % více než v prvním pololetí 2014).

K posledním červnu 2015 činila EBITDA společnosti EPH za období posledních dvanácti měsíců 1 543 milionů eur (o 149 milionů, respektive o 10,7 % více, než byla celoroční EBITDA EPH za rok 2014). EBITDA firmy EP Infrastructure za stejné časové období dosáhla výše 1 378 milionů eur, tedy o 154 milionů více (+12,6 %) ve srovnání s výsledkem celého roku 2014. Tržby společnosti EPH za období posledních dvanácti měsíců k 30. červnu 2015 vykázali hodnotu 3 927 milionů eur......

Daniel Křetínsky dokáže teda každý rok zbohatnúť o takmer 500 miliónov eur. Priemerný Slovák nedokáže ročne ušetriť ani 500 eur....

Dnes skupina EPH transformuje vybrané podniky do samostatnej podvetvy EPH - EP Infrastructure. Dôvod? Oficiálny asi nie je dôležitý. Ten neoficiálny hovorí, že firma patrí viacerým investorom a tí majú záujem na vyčlenení svojho majetku. Ktorým? Zatiaľ s istotou nevieme, ale tušíme... Najprv si skúsme povedať kto je EPH oficiálne a ako je možné vysvetliť, že firma dosahuje také fantastické výsledky?

Z výročnej správy sa dozvedáme, že ovládajúcimi osobami sú i cyperské schránkové firmy BIQUES LIMITED, MILEES LIMITED, EP Investment, MACKAREL ENTERPRICES INVESTMENT, TIMEWOR HOLDING LIMITED. Zvláštnosťou nie je, že vlastníkmi sú cyperské firmy, ale to, že ich je toľko. Prečo? Potrebujú snáď JaTy, Tkáč a Křetínsky o ktorých sa píše ako o oficiálnych majiteľoch toľko subjektov v na Cypre, alebo sú vlastníkmi aj iné osoby?

Robert Fico so svojou skupinou dokázal podľa všetkého stvoriť geniálny model, ktorý v sebe zlučoval fungovania ľavicového politika a boháča. Nikto, ešte raz zopakujem nikto z Ficovho blízkeho kruhu nevyzerá ako ľavicový politik a altruista. Ľudia ako Počiatek, Kaliňák sa podobajú na všetko iné, len nie na ľavicových politikov. Typologicky sa bez akýchkoľvek pochýb hodia viac k sorte oligarcha, ako k sorte ľavicový politik. Boháči, ktorí vystupujú ako altruistickí politici a nie ako poctiví podnikatelia starajúci sa o svoje podniky, svoje skutočné pohnútky skrývajú.

Je náhoda, že Andrej Danko sa v tejto, pre neho tak epochálnej dobe zaujíma o EPH? Nie je možné, že aj on, mimoriadne ambiciózny, sa rozhodol zobrať si "svoj spravodlivý podiel na koristi" a zaradiť sa tak k politikom oligarchom?

Je možné, aby politici oligarchovia skrývajúci sa za cyperské schránkové firmy, by Dankovi mohli ponúknuť časť svojho podielu, alebo výnosu, výmenou za vplyv na isté obdobie? Ak je to pravda, potom týmto politikom pôjde o udržanie sa pri moci za každú cenu. Pretože na to , aby sme sa dozvedeli kto v skutočnosti je vlastníkom EPH, by musela preveriť EPH a JaTy Národná kriminálna agentúra a SIS. Samozrejme nie v súčasnom zložení. A to skutoční vlastníci EPH nemôžu za žiadnu cenu pripustiť. Pretože až potom by sme sa snáď dozvedeli do akej dokonalosti doviedli "demokraciu" a ľavicovú politiku" politici ako Fico, Kaliňák a Počiatek. Mečiar bol podľa všetkého v porovnaní s nimi úbohý amatér. Aj Dzurinda a Mikloš brali v porovnaní so súčasnou politickou špičkou zdá sa iba drobné.

Svojho času riaditeľ City bank Slovakia pri jednej debate o predaji SPP utrúsil: Dva krát po 40 miliónov za prijatie Slovenska do NATO a EU za to stálo. Myslel tým asi toto: Keď chcelo byť Slovensko prijaté do EU museli sme predať svoje energetické monopoly, aby sa nestalo, že preprava plynu sa stane podobne ako na Ukrajine nástrojom politického vydierania. Za toto, že sa tak stalo dvaja vtedajší významní politici dostali podľa uvedeného zdroja po 40 miliónov eur.

Predaju SPP ale predchádzala vražda Jána Duckého. Bývalého ministra a riaditeľa SPP. Aby SPP neprešlo do rúk zahraničia rozhodol sa vtedajší jeho šéf Ján Ducký / zrejme na pokyn Vladimíra Mečiara/ SPP znehodnotiť emitovaním neznámeho počtu zmeniek. Prirodzene kupujúci chceli mať istotu, že nebudú zmenkami vydieraní a to bol podľa všetkého hlavný dôvod Duckého vraždy. Ján Ducký pravdepodobne umrel preto, aby SPP prešlo nepoškvrnené do rúk zahraničia a Slovensko sa začlenilo do štruktúr západného sveta. Do NATO a EÚ. SPP bola jednoducho príliš cenná vec, aby bola znehodnotená zmenkami v rukách niekoho s kým sa nepočíta. Dnes je SPP / Eustream / v rukách JaTy - a ich privat equity investorov. Prečo aj privat equity inestorov? No jednoducho preto, že bez vlastnej hotovosti by žiaden slovenský podnik nedokázal rásť tak ako EPH. A JaTy podľa presvedčenia autora tohto článku dostatok vlastnej hotovosti na takýto rast jednoducho nemal.....do istej doby ... /pozn. v roku 2014 zo spoločnosti EPH vystupuje Petr Keller (40%-ný finančný spoluinvestor), ktorý sa nechal svojho času počuť, že biznis s politikmi nepreferuje...../

EPH v rukách politikov je rozprávkový mešec potras sa . Jeho zdroje dokážu spoľahlivo rozkladať systém politických strán. Slovensko EPH premenilo pokiaľ ide o politiku na Ukrajinu. V parlamente si vlastník EPH vždy kúpi potrebnú politickú väčšinu.

Je všeobecne známe, že podnikanie v energetike je vo východnej Európe záležitosťou najvyšších politických špičiek a podobá sa viac výberu renty ako skutočnému podnikaniu. Peknú úvahu na danú tému svojho času napísal Marcel Klimek / OĽANO/ NOVA/ vo svojom Nemeckom štandarde:

"Monopolné aj oligopolné firmy majú zo slovenskej "trhovej" situácie mimoriadne výhody. Extrémom je situácia monopolov, kde štát často zákonom alebo vyhláškou garantuje presne určenú mieru zisku. Prevádzkovanie takejto firmy sa k mení z podnikania na rentierstvo, či mýtnictvo. Chcete elektriku vodu alebo plyn ? Zaplaťte "mýto" distribučnej spoločnosti.. V oligoploch sa často stáva, že prichádza k utajeným dohodám o cenách, produktoch a pod. Skutoční podnikatelia , oligopolisti a monopoly by mali platiť rozdielne sadzby dane. Podporovať ekonomických monopolných mýtnikov nízkymi daňami je nezmysel. Nikto im nekonkuruje. Nič neriskujú. Užívajú si bezpečnú rentu garantovanú štátom, na ktorú sa im všetci skladáme . / aká podoba so systémom zdravotného poistenia!!!! / Energetické a plynárenské monopoly dnes zamestnávajú len 3,2 % ľudí zamestnaných v priemysle, v stredných a veľkých podnikoch, ale aj vďaka zlej regulačnej politike štátu ich tržby dosahujú až 16,2% celého priemyslu a z koláča celkového zisku všetkých priemyselných podnikov si ukrojujú takmer celú polovicu. Pre porovnanie: hrubá ziskovosť firiem v energetike je takmer trojnásobná ako v Nemecku . Tento tento umelý a štátom podporovaný transfer zisku od podnikateľov k monopolom má extrémne negatívne dopady na všetky ostatné priemyselné a nepriemyselné odvetvia." 

Ak sa politik zmocní "podnikania" tam, kde zdroje tečú sami, nie len, že je "za vodou" len tým, že sa zmocní obrovského kapitálu, ale získa predovšetkým obrovskú politickú moc. Dokáže korumpovať, uplácať a keď treba aj likvidovať. Moc korumpuje a absolútna moc ako je známe korumpuje absolútne.....

Miloslav Tůma

Miloslav Tůma

Bloger 
 • Počet článkov:  1
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Verejná diskusia o veciach verejných je pre zdravie spoločnosti nesmierne dôležitá. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu