Nepísal, ani nečítal - ale autorom bol a je

Poznáte autora knihy alebo vysokoškolských skrípt, ktorý ich nielenže nenapísal a nečítal, ale dokonca danej problematike ani nerozumie? Ja áno a zaujíma ma Váš názor, čo si o tom myslíte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Najnovší príspevok v HNClube sa tento týždeň venuje slovenskej vede: http://hnonline.sk/ekonomika/c1-34182020-veda-dostane-viac-penazi . Asi by som vedel ku tomuto článku napísať dosť kritický komentár, ale malo by to zmysel iba v tom prípade, že by ho čítali osoby v ňom uvedené. Pre Vás čitateľov tohto príspevku mám skôr len takú perličku, ktorá ale asi nebude ničím výnimočná.

Pred viac ako desiatkou rokov som nastúpil pracovať na vysokú školu. Niežeby mala veľa poschodí, ale to slovo vysoká mala priamo v názve. Ešte v časoch, keď som tam učil a prednášal, ju premenovali. Už nie je vysoká, už je Univerzita.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden školský rok sa tam dala dokopy partia troch šikovných študentov - piatakov. Jeden z nich dnes robí myslím v Hamburgu pre Airbus. Dokonca je vedúci konštrukcie. O ostatných neviem. Títo chlapci sa takmer samostatne naučili ovládať softvér, ktorý pracuje s vo svete veľmi rozšírenou metódou, ktorá má uplatnenie napríklad pri pevnostných výpočtoch. U nás sa tu a tam najde pracovisko, kde sa tento nástroj využíva. Títo chlapci v rámci pedagogického minima, ktoré si dali navyše ku svojmu štúdiu aplikovanej mechaniky, napísali peknú prácu - návod, ako pracovať s daným softvérom. Bolo to tak pekne spravené, že by bol hriech nevydať túto prácu ako skriptá pre študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Stalo sa, skriptá skutočne boli vydané, no ako prvý autor tam figuroval Prof. XY, CSc. Česť tomu, že nasledovali mená našich šikovných a pracovitých študentov. Ale to, že pán vysokoškolský, neskôr univerzitný profesor s titulom Prof. sa hrdo napísal ako autor skrípt, ktoré nielenže nenapísal a nečítal, a ani neovládal opisovaný softvér, sa niekde považuje za porušenie autorských práv. No získal tak dôležité body potrebné pre svoje osobné ohodnotenie. Takéto body sú samozrejme aj súčasťou hodnotenia školy.

Nechcem týmto povedať, že je toto typický príklad Profesora, ale existujú aj takí. Nebudem pokračovať v menovaní významných funkcií, ktoré tento pán v našom školstve zastával a možno ešte stále zastáva. Ale honosné vyjadrenia o vede pestovanej na našich univerzitách treba brať prinajmenšom opatrne. A o to viac si vážit tých seriózných pracovísk, kde sa pracuje poctivo a dosahujú uznanie aj spoza hraníc Slovenska. Tých poctivých by sme asi potrebovali viac, aby sa aspoň jedna z našich univerzít dostala medzi prvých 500 vo svete.

Jaromír Tvarůžek

Jaromír Tvarůžek

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák, Pražák, Iowan a domov mám v najkrajšom mieste na svete - Tŕstie - dedinka v Strážovských vrchoch. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu