reklama

V Madride, tri minúty od Guerniky

Nepáči sa mi tu. Som nevyspatá, po dlhej ceste sme s manželom prileteli do Madridu a práve dorazili na stanicu Atocha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ideme si kúpiť lístky na pozajtra do Ávily. Pre tri milióny obyvateľov tohto mesta sú otvorené dve okienka. Seňory sa od práce nepretrhnú a melú len po španielsky.

Už nikdy sa nedám prehovoriť na výlet do Madridu! Ako dobre by mi bolo doma!

Večer si len tak halabala pofotím centrum mesta, aby sa nepovedalo. Toto je symbol Madridu.

Symbol Madridu
Symbol Madridu (zdroj: Blanka Ulaherová)

Námestie Mayor

Plaza Mayor
Plaza Mayor (zdroj: Blanka Ulaherová)

A ešte aj jedlo, čo som si na námestí vybrala a volá sa patatas alioli, chutí ako nepodarený zemiakový šalát.

Patatas alioli
Patatas alioli (zdroj: Blanka Ulaherová)

Všetko na mňa pôsobí depresívne. Úryvky z Dona Quijota na večernej ulici,...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Úryvok z Dona Quijota na ulici
Úryvok z Dona Quijota na ulici (zdroj: Blanka Ulaherová)

... dom, kde Cervantes žil aj zomrel, ...

Cervantesov dom
Cervantesov dom (zdroj: Blanka Ulaherová)

... aj ten, kde žil a zomrel Lope de Vega.

Dom Lope de Vegu
Dom Lope de Vegu (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ráno je všetko inak. Som vyspatá a dobre naladená. Madrid je príjemný a železničná stanica Atocha nádherná.

Železničná stanica Atocha
Železničná stanica Atocha (zdroj: Blanka Ulaherová)

Všetko je tu super. A stačilo tak málo - dobre sa vyspať.

Treba využiť dobrú náladu a tri nastávajúce španielske dni si užiť.

Hneď po raňajkách si ideme pozrieť staroegyptský chrám Debod. Pochádza z okolia Asuánu a bol postavený v 2. storočí pred n. l. V roku 1968 ho Egypt venoval Španielsku za pomoc pri záchrane chrámov pred postavením priehrady. Rozobrali ho a v roku 1972 zložili v blízkosti Kráľovského paláca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Debod
Debod (zdroj: Blanka Ulaherová)

Vstupné je zdarma a môže sa tu fotiť! Zdôrazňujem tento fakt, pretože dnes si už moc nepofotím, ale teraz to ešte neviem, tak ma to ani netrápi.

Debod
Debod (zdroj: Blanka Ulaherová)

Vnútri je pár kúskov úlomkov s hieroglyfmi a na stenách sú tiež nejakí bohovia a faraóni, čo je možno to isté, ale túto časť dejín nemám veľmi naštudovanú, asi si budem musieť konečne prečítať aspoň Egypťana Sinuheta.

Debod
Debod (zdroj: Blanka Ulaherová)

Z vyhliadky pri chráme je pekný pohľad na Kráľovský palác a na katedrálu Panny Márie Almudenskej.

Katedrála a Kráľovský palác
Katedrála a Kráľovský palác (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ide sa do paláca.

Kráľovský palác
Kráľovský palác (zdroj: Blanka Ulaherová)

V detstve som sa na návštevy rôznych hradov a zámkov tešievala. Teraz mi pripadajú dosť na jedno brdo. A v tomto sa nemôže ani fotiť. Môžete si urobiť akurát záber na vstupné schodisko, prípadne si odfotiť fotku šťastnej kráľovskej rodiny. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
V Kráľovskom paláci
V Kráľovskom paláci (zdroj: Blanka Ulaherová)

Kráľovská rodina
Kráľovská rodina (zdroj: Blanka Ulaherová)

Zato vonku sa môžete fotiť s krojmi, s kingkongom alebo mikimausom, ak po tom túžite. Zatiaľ týmto lákadlám odolávam.

Katedrála Panny Márie Aldemunskej
Katedrála Panny Márie Aldemunskej (zdroj: Blanka Ulaherová)

Oddychujeme sediac na schodoch katedrály. Pred ňou spieva malá skupinka pútnikov rôznojazyčné náboženské šlágre. Starší muž má v ruke nejaký hudobný nástroj, žena mu pridržiava noty a mladík rozdáva kartičky, ktoré ma vo viacerých jazykoch ubezpečujú, že ma Boh miluje. Vypočujeme si pesničku od skupiny Army Of Lovers, pri ktorej štyri slečny krúžia okolo spevákov za použitia jednoduchých tanečných krokov. To by som asi zvládla, láka ma to viac ako fotenie s mikimausom, ale tiež odolám. Človek by si mal vedieť niečo odoprieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potom účinkujúci zbalia svoje partitúry a fidlátka, počujem, ako jeden povie "koniec", natrčím uši a zisťujem, že sú to bratia Poliaci. 

Aj takto sa dajú prežiť dni v Madride. 

Po hudobnom zážitku si dáme výtvarný. Tri minúty od nášho hotela je múzeum Reina Sofia, kde je okrem iného vystavená slávna Guernica.

Múzeum Reina Sofia
Múzeum Reina Sofia (zdroj: Blanka Ulaherová)

Vstup je opäť zdarma a pre istotu sa hneď na prízemí pýtame, či si môžeme fotiť. Vraj áno. Tak super. Lenže je tu len akási ekologická expozícia, pripadá mi to ako školské nástenky na tému "Chráňme našu planétu", tak si foťák šetrím radšej na Guernicu. Teda nie, že by som mala niečo proti ekológii, však doma poctivo recyklujem a zuby si neumývam pod tečúcou vodou.

Na vyššom poschodí je to už lepšie. Zaregistrujem známe mená ako Dalí a idem si odfotiť jeho pekný obraz ženy pozerajúcej z balkóna. Hneď je pri mne sprievodkyňa a hovorí, že fotiť sa nesmie. No čo, už mi len musíte veriť, že aj tú Guerniku som tam videla.

A okrem toho som tam videla starý čiernobiely nemý film. Pozerali sme asi pol hodiny, že čo je to za úchylačtinu - chlapík na ulici zhodil slepca, dokopal psa a na večierku dal facku starej žene, čo ho nechtiac trochu obliala alkoholom. Iný chlapík sa po návrate domov láskavo zvítal so svojím synom a keď mu o chvíľu chlapča poškodilo cigaretu, zastrelil ho. Bohatá slečna našla spať vo svojej posteli kravu a potom sme ju v inej scéne videli v záhrade cmúľať prst na nohe kamennej sochy.

Znalci už isto spoznali film Louisa Bunuela Zlatý vek. 

Umeleckým zážitkom dnes ešte nie je koniec, veď všetky kultúrne ustanovizne máme na dosah, ako nám znázorňujú smerovky na okne terasy nášho hotela.

Vzdialenosti z hotela
Vzdialenosti z hotela (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ku Guernike boli tri minúty, do Prada je to trochu ďalej. Píšu, že päť minút, ale skôr by som povedala desať. Nič strašné.

Prado
Prado (zdroj: Blanka Ulaherová)

Lístky sme si kúpili cez internet, dali sme si ich na sedemnástu. Seniorské vstupné je 7,50 na osobu. Ak chcete ušetriť, počkajte hodinu, po osemnástej sú zadarmo, ale zas sa dosť načakáte, kým sa dostanete dnu. Je o to veľký záujem, po šiestej večer sa sály viditeľne zaplnili.

Vnútri čakajú stovky Rubensov, Goyov, Tizianov a ďalších známych majstrov. Zo začiatku si všetko pozerám, čítam popisky, neskôr už len pozerám, potom posedávam na lavičkách a obrazy pozerám z diaľky a nakoniec ma už zaujíma len to, kde je východ. Všetkého veľa škodí, myslím, že najbližších pár dní nechcem vidieť ani jeden obraz.

Na ďalší deň si urobíme výlet do mesta Ávila. To je ten, na ktorý sme kupovali lístky hneď po príchode do Madridu. Vlak odchádza zo stanice Principe Pio, na ktorú sa odvezieme vlakom zo stanice Atocha. Cesta trvá asi hodinu a pol a lístok stojí 10,50.

Mesto je známe hlavne ako rodisko sv. Terézie z Ávily, ktorú si z detstva pamätám ako Terezku Ježiškovu. Tento kostol postavili na mieste, kde stál jej rodný dom.

Kostol sv. Terézie
Kostol sv. Terézie (zdroj: Blanka Ulaherová)

Miestni cukrári ponúkajú zákusky v tvare mníšky aj oranžový koláčik s krémovou plnkou s názvom Yemas de Santa Teresa. Je dosť sladký, ale dobrý.

Mesto je obkolesené hradbami, ktoré pochádzajú z 11. storočia a merajú vyše dva a pol kilometra. Dá sa prejsť po viac ako polovici a sú odtiaľ pekné výhľady na všetky strany.

Hradby v Ávile
Hradby v Ávile (zdroj: Blanka Ulaherová)

Hradby v Ávile, v pozadí Katedrála
Hradby v Ávile, v pozadí Katedrála (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ávila mi pripomína niektoré talianske mestá v Umbrii - krivoľaké ulice vedúce hore aj dole, množstvo kamenných kostolov. Najväčším je katedrála z 12. storočia. Pretože je veľká a ulice úzke, zle sa fotí, tak vás s ňou nebudem trápiť, veď kúsok z nej môžete vidieť na predchádzajúcej fotke.

Ávila
Ávila (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ávila
Ávila (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ávila
Ávila (zdroj: Blanka Ulaherová)

Bazilika sv. Vincenta

Bazilika sv. Vincenta
Bazilika sv. Vincenta (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ruiny kláštora za hradbami

Bývalý kláštor
Bývalý kláštor (zdroj: Blanka Ulaherová)

Je tu toho omnoho viac. Všetko sme, prirodzene, nevideli, ale stihli sme ešte vyjsť k Los cuatro postes. Sú to štyri dórske stĺpy s krížom uprostred postavené v 16. storočí údajne na mieste starého rímskeho chrámu. Je odtiaľ krásny výhľad na mesto, ale hlavne pred západom slnka, my sme to žiaľ mali presne oproti slnku.

Pohľad na Ávilu
Pohľad na Ávilu (zdroj: Blanka Ulaherová)

Myslím, že Ávily by aj stačilo, môžeme sa vrátiť načerpať sily na zajtra. Na posilnenie si dávam callos a la madrilena - madridské držky. Myslela som si, že ich dostanem s nejakých chlebom alebo pečivom, ale to si asi treba objednať zvlášť. Boli dosť mastné, okrem hovädzích držiek tam boli aj bravčové kože. Zjedla som všetko a potom som si ešte  išla kúpiť nachos do mexickej reštaurácie.

Madridské držky
Madridské držky (zdroj: Blanka Ulaherová)

Je nedeľné ráno 6. augusta a my sa vyberáme vlakom do tridsať kilometrov vzdialeného mesta Alcalá de Henarez, rodiska autora Dona Quijota, Miguela Cervantesa de Saavedra. Cesta trvá asi 40 minút a stojí 3,70. 

Ďalších 2x20 centov utratím v Alcalé pri pokuse použiť automatizované WC.

Zlodejské WC
Zlodejské WC (zdroj: Blanka Ulaherová)

Najprv prídem o prvých dvadsať. Potom nám pani, ktorá predáva lístky na vlak, hovorí, že toto WC nefunguje, mám použiť druhé - a prídem o centy ešte raz. To ma teda naštve a pokúšam sa svoje drobné vyreklamovať. Pani v pokladni hovorí, že ona nič, ona muzikant - teda zrejme hovorí nejakú podobnú španielsku výhovorku, proste ona s WC nič nemá a nemôže mi peniaze vrátiť. Tak prečo mi kázala hodiť ich do druhého automatu? Vysvetlím je, že keď o poruche vie, má to napísať na automat a hotovo. Prikyvuje, že je to dobrý nápad, ale keď sa po troch hodinách vraciame, žiadne upozornenie tam nie je. Možno to už opravili, ale skúšať radšej nebudem. Prípadne sa na moju dobrú radu vykašľala. Tipujem skôr túto možnosť.

Ale nedajme si pokaziť náladu nefungujúcim WC a poďme za Cervantesom.

Don Quijote a Sancho Panza pred Cestvantesovým rodným domom
Don Quijote a Sancho Panza pred Cestvantesovým rodným domom (zdroj: Blanka Ulaherová)

Toto je jeho rodný dom, kde sa v roku 1547 narodil a dnes je z neho múzeum, ktoré je zdarma a dokonca sa v ňom môže fotiť! Tak to využijem niečo vám z toho ukážem.

Toto je pracovňa Cervantesovho otca, ktorý bol neúspešným lekárom.

Pracovňa Cervantesa staršieho, ktorý bol vraj neúspešným lekárom
Pracovňa Cervantesa staršieho, ktorý bol vraj neúspešným lekárom (zdroj: Blanka Ulaherová)

Tu Cervantesovci varili možno aj tie mastné držky.

Kuchyňa
Kuchyňa (zdroj: Blanka Ulaherová)

Tu si hovorili buenas noches

Spálňa
Spálňa (zdroj: Blanka Ulaherová)

Nikdy som Dona Quijota nečítala. Keď sme ho mali v prvom ročníku na gymnáziu ako povinné čítanie, mohli sme si vybrať medzi ním a Shakespearovými Veselými paničkami z Windsoru. (Ne)zaujímalo ma to asi rovnako, ale paničky mali menej strán a tak bol môj výber jasný.

Zas na druhej strane - román asi nie je to najlepšie, čo by ste mohli v živote čítať, ale keď vznikol, tak toho moc napísaného ešte nebolo. Keď ste už mali prečítaného Vergília a Boccacia a na René mláďenca Príhodi a Skúsenosťi by ste museli ešte 150 rokov čakať, tak ste si moc nenavyberali.

Stačí, ideme ďalej. Alcalá je rodiskom nielen Cervantesa, ale v roku 1485 sa tu narodila aj Katarína Aragónska, prvá manželka anglického kráľa Henricha VIII. A aby toho nebolo málo, v roku 1503 sa tu narodil aj Ferdinand Habsburský, český, uhorský a rímsky kráľ a rímskonemecký cisár.

Spomínala som, že dnes je 6. augusta, a to je celkom dôležité. Tento deň sa v Alcalé slávi ako los Santos Niňos, čo sme samozrejme predtým nevedeli a prišli sme k nemu ako slepé kura k zrnu. Je to sviatok patrónov mesta. Preto mestom kráča sprievod, v jeho čele sú štyri obrovské postavy, za nimi hudobníci a potom všetci, ktorí chcú.

Fiesta v Alcalá de Henarez
Fiesta v Alcalá de Henarez (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ľudia sa dobre bavia, poskakujú v rytme hudby. Ideme hlavnou ulicou na Cervantesovo námestie. Tam sa sprievod na chvíľu zastaví, postavy sa roztočia a hudobníci hrajú pesničku, z ktorej rozumiem slovo Alcalá, pretože ho všetci spievajú.

Cervantesovo námestie fotené po fieste
Cervantesovo námestie fotené po fieste (zdroj: Blanka Ulaherová)

Odtiaľ pokračujeme k univerzite, ktorá bola založená v roku 1499 a študoval na nej napríklad aj zakladateľ jezuitského rádu svätý Ignác z Loyoly.

Univerzita
Univerzita (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ten počas štúdia býval v nemocnici, kde je ďalšia zastávka sprievodu.

Nemocnica
Nemocnica (zdroj: Blanka Ulaherová)

Skôr mi to pripadá ako domov dôchodcov. Ma balkónoch okolo átria posedávajú starenky a sem-tam nejaký starček. Hudobníci zahrajú pesničku Y viva Espaňa a obrovské postavy sa roztočia v jej rytme.

Fiesta
Fiesta (zdroj: Blanka Ulaherová)

Fiesta
Fiesta (zdroj: Blanka Ulaherová)

Potom usúdime, že fiesty sme si užili dosť a opúšťame mesto.

Alcalá de Henarez
Alcalá de Henarez (zdroj: Blanka Ulaherová)

V našom hoteli sa dlho nezdržíme, len si čekneme letenky na zajtra a prezlečiem sa do šiat, aby som nemala pocit, že som ich sem vliekla zbytočne, aj keď je to presne tak. Ideme do mestského parku Retiro založeného v 17. storočí.

Park Retiro
Park Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

Meria 118 hektárov, ale fakt netuším, koľko je to futbalových ihrísk. Asi dosť, veď na ňom rastie 19 tisíc stromov a okrem toho je tu kopa sôch, jazierka aj veľké jazero, na ktorom sa môžete člnkovať.

Park Retiro
Park Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

V parku Retiro
V parku Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

V parku Retiro
V parku Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

V parku Retiro
V parku Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

Retiro
Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

V parku Retiro
V parku Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

Keď vyhladnete, bez problémov sa tu najete. Duchovný hlad môžete zahnať v pavilónku nesúcom meno kráľovnej Sofie, v ktorom sú podobné čarbanice ako sme videli v jej múzeu. (Neberte to vážne, však už 18 rokov viete, ako som na tom s výtvarným umením).

V parku Retiro
V parku Retiro (zdroj: Blanka Ulaherová)

No fakt je tu dobre, ani nevnímate, že ste uprostred veľkomesta.

Retiro urobilo peknú bodku na naším krátkym madridským pobytom. Neviem, či som vás presvedčila, že sa sem oplatí vycestovať. A čo kvôli tomuto?

Studená polievka gazpacho.

Polievka gazpacho
Polievka gazpacho (zdroj: Blanka Ulaherová)

Časté raňajkové menu - pečivo churros, ktoré si môžete máčať v káve alebo v čokoláde.

Churros s čokoládou
Churros s čokoládou (zdroj: Blanka Ulaherová)

K pivu dostanete tapas - malé chuťovky, napríklad čipsy, nakrájaný syr, klobása, olivy a podobne. Tie som nestihla odfotiť, vždy sme ich zjedli skôr, ako mi napadlo vytiahnuť foťák.

Mne sa tu páčilo. A ešte jeden bonus - nestratia sa tu ani analfabeti - všetky názvy madridských ulíc sú aj namaľované.

Káričková ulica
Káričková ulica (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ulica Lope de Vegu
Ulica Lope de Vegu (zdroj: Blanka Ulaherová)

Cervantesova ulica
Cervantesova ulica (zdroj: Blanka Ulaherová)

Ulica sv. Petra
Ulica sv. Petra (zdroj: Blanka Ulaherová)

Blanka Ulaherová

Blanka Ulaherová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  332
  •  | 
  • Páči sa:  371x

Pragmatička so srdcom Zoznam autorových rubrík:  PostrehyCestovanieSpomienky

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu