Doktorka Irina a jej nový začiatok v Rumunsku

Dr. Irina Sayed viedla šťastný a spokojný život v ukrajinskej Odese. Vojna všetko zmenila a prinútila ju začať odznova.

Doktorka Irina a jej nový začiatok v Rumunsku
(Zdroj: © UNICEF/Holerga)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vyše 30 rokov pracovala ako lekárka na sonografii a denne vyšetrila desiatky pacientov. Po vypuknutí vojny bola nútená opustiť svoj domov. Útočisko našla v Bukurešti.

Cesta bola pre ňu strastiplná a stresujúca. „Kiežby nikto nikdy nemusel zažiť, aké to je, stať sa utečencom,“ dodáva. Napriek prežitým útrapám je vďačná všetkým ľuďom, s ktorými sa zatiaľ v Rumunsku stretla, za ich podporu a pomoc.

Vďaka pomoci Nadácie Regina Maria Social Innovation Foundation, podporovanej UNICEFom v Rumunsku, sa Irina stala dobrovoľníčkou a môže pomáhať svojim krajanom, ktorí museli odísť z vlasti rovnako ako ona sama. Bez váhania sa začlenila do mobilného zdravotníckeho tímu, v ktorom pôsobí ako zdravotná mediátorka spolu s rumunskou zdravotnou sestrou, internistami, lekármi pohotovostnej služby a pediatrom.   

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Katerina a jej dcérka Viktoria teraz žijú v centre pre utečencov v Bukurešti. Pediarickú pomoc im poskytuje mobilný zdravotnícky tím, podporovaný UNICEFom v Rumunsku.
Katerina a jej dcérka Viktoria teraz žijú v centre pre utečencov v Bukurešti. Pediarickú pomoc im poskytuje mobilný zdravotnícky tím, podporovaný UNICEFom v Rumunsku.  (zdroj: © UNICEF/Holerga)

V tomto zložení denne navštevujú utečenecké centrá vrátane UNICEF centier Modrý bod (Blue Dot), kde sa poskytuje podpora a poradenstvo deťom utečencov z Ukrajiny a ich rodinám. Od začiatku vojny pomohla doktorka Irina už tisícom ľudí.

Okrem toho, že sa stará o ich fyzické zdravie, je pre nich často aj dôverníčkou.„Nepomáham im len liekmi, ktoré mám pre nich v taške, no aj mojimi skúsenosťami a srdcom.“

Problémy krajanov sa jej bytostne dotýkajú a vždy, keď môže, snaží sa ich povzbudiť dobrým slovom alebo radou.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/Holerga)

Za domovom sa jej denne cnie a jej najväčšou túžbou je môcť sa vrátiť. „Na návšteve je dobre, ale doma je lepšie," hovorí. „Snívam o tom, že sa za veľkým stolom znova zíde celá moja rodina, a samozrejme nebudú chýbať ani moji priatelia z Rumunska, ktorí ma prídu do Odesy navštíviť." 

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s Irinou dúfame, že nepotrvá dlho, kým znova bude môcť byť tým, čím bola pred vojnou.

Lekárkou na sonografii.

Hrdou obyvateľkou Odesy.

Hostiteľkou, s úsmevom vítajúcou rodinu a priateľov.

U seba doma.  

Ďakujeme, že aj vďaka Vám môžeme pomáhať.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  132x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu