Narušenie svetových trhov spôsobené vojnou na Ukrajine spôsobilo prudký nárast cien potravín, čím sa zvýšilo riziko podvýživy pre milióny detí na dvoch kontinentoch.
Najviac postihnuté sú krajiny v Afrike a na Strednom východe, ktoré sa spoliehajú na dovoz potravín – Ukrajina je hlavným vývozcom obilia – a tie, ktoré už čelia potravinovej neistote v dôsledku iných kríz, ku ktorým sa pridali dva dlhé roky pandémie COVID-19 a súvisiace ekonomické dopady.
Počas nedávneho brífingu Bezpečnostnej rady OSN David Beasley, výkonný riaditeľ Svetového potravinového programu OSN, partner UNICEF, varoval, že “Ukrajina sa zmenila z krajiny, ktorá bola košíkom chleba na krajinu, v ktorej sa chlieb dáva na prídely.”
Joyce Msuya, zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a zástupkyňa koordinátora núdzovej pomoci, poznamenala, že tento konflikt prehlbuje ďalšie krízy – ako napríklad v Afganistane, Jemene a v Africkom rohu – keďže tieto krajiny a regióny už zápasia s potravinovou neistotou a ekonomickou nestabilitou. Rastúce ceny potravín, pohonných hmôt a hnojív ich tvrdo zasiahnu teraz a v budúcich sezónach, povedala a dodala: "Náš cieľ je jednoduchý: umlčať zbrane a zachraňovať životy."
Podvýživa detí je v dôsledku ozbrojených konfliktov a iných humanitárnych kríz chronickým problémom v Jemene, Sýrii, Libanone i Sudáne. UNICEF odhaduje, že iba 36 % malých detí v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky konzumuje dostatok živín pre zdravý vývoj. Takmer 1 z 5 detí je zakrpatené, čo znamená, že je na svoj vek príliš nízke a mohlo by utrpieť vážne nezvratné fyzické a kognitívne poškodenie.
V súčasnosti nemá minimálne 10 miliónov strádajúcich detí (2 z 3) prístup k najefektívnejšej liečbe, ktorá spočíva v podávaní Špeciálnej terapeutickej výživy pripravenej na okamžité použitie (RUTF). Predpokladá sa, že cena Špeciálnej terapeutickej výživy pripravenej na okamžité použitie (RUTF) sa počas nasledujúcich šiestich mesiacov zvýši až o 16 percent v dôsledku prudkého nárastu cien surovín. To by mohlo spôsobiť, že 600 000 ďalších detí ostane bez prístupu k tejto život zachraňujúcej liečbe. Očakáva sa, že náklady na dopravu a doručenie zostanú vysoké.
Aby sa dostala životzachraňujúca liečba k čo najväčšiemu počtu strádajúcich detí, UNICEF žiada:
Aby vlády zvýšili úroveň pomoci aspoň o 59 % nad úroveň oficiálnej rozvojovej pomoci v roku 2019, aby pomohli všetkým deťom v 23 krajinách, ktoré potrebujú liečbu.
Aby krajiny zahrnuli liečbu hladujúcich detí do systémov financovania zdravia a dlhodobého rozvoja, aby z liečebných programov mohli mať úžitok všetky deti, nielen deti v prostredí humanitárnej krízy.
Zabezpečiť, aby rozpočtové prostriedky na riešenie globálnej krízy hladu zahŕňali osobitné prostriedky na terapeutické potravinové intervencie na riešenie okamžitých potrieb detí trpiacich hladom.