Vojna na Ukrajine prehlbuje potravinové krízy v už aj tak chudobných regiónoch

Globálne výpadky spôsobené vojnou na Ukrajine vytvárajú nedostatok potravín a prudko stúpajúce ceny základných potrieb.

Vojna na Ukrajine prehlbuje potravinové krízy v už aj tak chudobných regiónoch
(Zdroj: © UNICEF/Dejongh)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Narušenie svetových trhov spôsobené vojnou na Ukrajine spôsobilo prudký nárast cien potravín, čím sa zvýšilo riziko podvýživy pre milióny detí na dvoch kontinentoch.


Najviac postihnuté sú krajiny v Afrike a na Strednom východe, ktoré sa spoliehajú na dovoz potravín – Ukrajina je hlavným vývozcom obilia – a tie, ktoré už čelia potravinovej neistote v dôsledku iných kríz, ku ktorým sa pridali dva dlhé roky pandémie COVID-19 a súvisiace ekonomické dopady.


Počas nedávneho brífingu Bezpečnostnej rady OSN David Beasley, výkonný riaditeľ Svetového potravinového programu OSN, partner UNICEF, varoval, že “Ukrajina sa zmenila z krajiny, ktorá bola košíkom chleba na krajinu, v ktorej sa chlieb dáva na prídely.”

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Joyce Msuya, zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a zástupkyňa koordinátora núdzovej pomoci, poznamenala, že tento konflikt prehlbuje ďalšie krízy – ako napríklad v Afganistane, Jemene a v Africkom rohu – keďže tieto krajiny a regióny už zápasia s potravinovou neistotou a ekonomickou nestabilitou. Rastúce ceny potravín, pohonných hmôt a hnojív ich tvrdo zasiahnu teraz a v budúcich sezónach, povedala a dodala: "Náš cieľ je jednoduchý: umlčať zbrane a zachraňovať životy."

Podvýživa detí je v dôsledku ozbrojených konfliktov a iných humanitárnych kríz chronickým problémom v Jemene, Sýrii, Libanone i Sudáne. UNICEF odhaduje, že iba 36 % malých detí v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky konzumuje dostatok živín pre zdravý vývoj. Takmer 1 z 5 detí je zakrpatené, čo znamená, že je na svoj vek príliš nízke a mohlo by utrpieť vážne nezvratné fyzické a kognitívne poškodenie.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti nemá minimálne 10 miliónov strádajúcich detí (2 z 3) prístup k najefektívnejšej liečbe, ktorá spočíva v podávaní  Špeciálnej terapeutickej výživy pripravenej na okamžité použitie (RUTF). Predpokladá sa, že cena Špeciálnej terapeutickej výživy pripravenej na okamžité použitie (RUTF) sa počas nasledujúcich šiestich mesiacov zvýši až o 16 percent v dôsledku prudkého nárastu cien surovín. To by mohlo spôsobiť, že 600 000 ďalších detí ostane bez prístupu k tejto život zachraňujúcej liečbe. Očakáva sa, že náklady na dopravu a doručenie zostanú vysoké.

Aby sa dostala životzachraňujúca liečba k čo najväčšiemu počtu strádajúcich detí, UNICEF žiada:

SkryťVypnúť reklamu

 

  • Aby vlády zvýšili úroveň pomoci aspoň o 59 % nad úroveň oficiálnej rozvojovej pomoci v roku 2019, aby pomohli všetkým deťom v 23 krajinách, ktoré potrebujú liečbu.

  • Aby krajiny zahrnuli liečbu hladujúcich detí do systémov financovania zdravia a dlhodobého rozvoja, aby z liečebných programov mohli mať úžitok všetky deti, nielen deti v prostredí humanitárnej krízy.

  • Zabezpečiť, aby rozpočtové prostriedky na riešenie globálnej krízy hladu zahŕňali osobitné prostriedky na terapeutické potravinové intervencie na riešenie okamžitých potrieb detí trpiacich hladom.

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  92x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu