Už na druhý deň po katastrofe úrady odhadujú, že počet obetí v týchto dvoch krajinách dosiahol 5 tisíc, vrátane detí. Ďalšie tisíce ľudí utrpeli zranenia. Počet obetí, žiaľ, s vysokou pravdepodobnosťou nie je konečný a bude sa zvyšovať.
Prvé zemetrasenie s magnitúdou 7,7 udrelo krátko po 4:00 miestneho času, keď mnohé deti a rodiny doma pokojne spali. Neskôr počas dňa oblasť zasiahlo ešte druhé, s magnitúdou 7,5.
Zničené boli pravdepodobne až tisíce domov, čo viedlo k vysídleniu rodín a ich vystaveniu prírodným živlom v ročnom období, kedy teploty pravidelne klesajú pod bod mrazu a často sneží a mrzne. Silné snehové búrky nedávno zasiahli aj časti Sýrie a Turecka. Očakáva sa, že mínusové teploty budú pokračovať.
V Turecku sa v súčasnosti úsilie sústreďuje na pátranie a záchranu. Vznikajúce potreby spojené so širšou humanitárnou reakciou tu UNICEF koordinuje s vládou a predsedníctvom pre riadenie katastrof a núdzových situácií. V Sýrii UNICEF hodnotí vplyv zemetrasení a pripravuje sa na podporu humanitárnej reakcie v koordinácii s partnermi.
"Zábery, ktoré vidíme zo Sýrie a Turecka, sú srdcervúce," povedala výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russellová. "To, že prvé zemetrasenie nastalo tak skoro ráno, keď mnohé deti tvrdo spali, ho urobilo ešte nebezpečnejším a následné otrasy prinášajú pokračujúce riziká. Naše srdcia a myšlienky sú s postihnutými deťmi a rodinami, najmä s tými, ktoré stratili svojich blízkych alebo boli zranené. Našou okamžitou prioritou je zabezpečiť, aby postihnuté deti a rodiny dostali podporu, ktorú tak veľmi potrebujú."
Zemetrasenia pravdepodobne poškodili alebo zničili školy, nemocnice a iné zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia, čo bude mať ďalší vplyv na deti. Prípadné poškodenie ciest a kritickej infraštruktúry tiež skomplikuje pátracie a záchranné práce a širšiu humanitárnu pomoc.
Deti v Sýrii naďalej čelia jednej z najzložitejších humanitárnych situácií na svete. Zhoršujúca sa hospodárska kríza, pokračujúce lokálne boje po viac ako desaťročí trvajúcom ničivom konflikte, masové vysídľovanie a zničená verejná infraštruktúra spôsobili, že pomoc potrebujú až dve tretiny obyvateľstva. Problémy s potravinovou neistotou či závislosťou na nespoľahlivých a alternatívnych zdrojoch vody sú akútne. Budúcnosť detí ohrozuje aj vysoká miera predčasného ukončenia školskej dochádzky.
Ďalšiu smrteľnú hrozbu pre zemetrasením postihnuté rodiny predstavujú ochorenia prenášané vodou. Epidémia cholery, ktorá bola v Sýrii vyhlásená 10. septembra 2022, sa rýchlo rozšírila po celej krajine, pričom obzvlášť riziková bola pre tých najzraniteľnejších - deti.
Ťažko skúšané krajiny teraz veľmi potrebujú hrdinov. Aj vy sa môžete stať jedným z nich.
Pomôžte Sýrii a Turecku ešte dnes pomocou SMS v hodnote 3 EUR s textom NUDZA na číslo 844, alebo zaslaním jednorazového finančného príspevku. Bližšie info tu:
https://www.unicef.sk/zemetrasenie/
ĎAKUJEME!