Zemetrasenie zasiahlo aj tých najzraniteľnejších - deti

Po nešťastí, ktoré 6. februára postihlo oblasť na hraniciach Turecka a Sýrie, sú v ohrození tisíce detí a rodín.

Zemetrasenie zasiahlo aj tých najzraniteľnejších - deti
(Zdroj: © UNICEF/UN0777947/Al-Aboud/AFP)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už na druhý deň po katastrofe úrady odhadujú, že počet obetí v týchto dvoch krajinách dosiahol 5 tisíc, vrátane detí. Ďalšie tisíce ľudí utrpeli zranenia. Počet obetí, žiaľ, s vysokou pravdepodobnosťou nie je konečný a bude sa zvyšovať.

Prvé zemetrasenie s magnitúdou 7,7 udrelo krátko po 4:00 miestneho času, keď mnohé deti a rodiny doma pokojne spali. Neskôr počas dňa oblasť zasiahlo ešte druhé, s magnitúdou 7,5.

Zničené boli pravdepodobne až tisíce domov, čo viedlo k vysídleniu rodín a ich vystaveniu prírodným živlom v ročnom období, kedy teploty pravidelne klesajú pod bod mrazu a často sneží a mrzne. Silné snehové búrky nedávno zasiahli aj časti Sýrie a Turecka. Očakáva sa, že mínusové teploty budú pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0777950/AFP)

V Turecku sa v súčasnosti úsilie sústreďuje na pátranie a záchranu. Vznikajúce potreby spojené so širšou humanitárnou reakciou tu UNICEF koordinuje s vládou a predsedníctvom pre riadenie katastrof a núdzových situácií. V Sýrii UNICEF hodnotí vplyv zemetrasení a pripravuje sa na podporu humanitárnej reakcie v koordinácii s partnermi.

"Zábery, ktoré vidíme zo Sýrie a Turecka, sú srdcervúce," povedala výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russellová. "To, že prvé zemetrasenie nastalo tak skoro ráno, keď mnohé deti tvrdo spali, ho urobilo ešte nebezpečnejším a následné otrasy prinášajú pokračujúce riziká. Naše srdcia a myšlienky sú s postihnutými deťmi a rodinami, najmä s tými, ktoré stratili svojich blízkych alebo boli zranené. Našou okamžitou prioritou je zabezpečiť, aby postihnuté deti a rodiny dostali podporu, ktorú tak veľmi potrebujú."

SkryťVypnúť reklamu

Zemetrasenia pravdepodobne poškodili alebo zničili školy, nemocnice a iné zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia, čo bude mať ďalší vplyv na deti. Prípadné poškodenie ciest a kritickej infraštruktúry tiež skomplikuje pátracie a záchranné práce a širšiu humanitárnu pomoc.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0777983/al Sayed/AFP)

Deti v Sýrii naďalej čelia jednej z najzložitejších humanitárnych situácií na svete. Zhoršujúca sa hospodárska kríza, pokračujúce lokálne boje po viac ako desaťročí trvajúcom ničivom konflikte, masové vysídľovanie a zničená verejná infraštruktúra spôsobili, že pomoc potrebujú až dve tretiny obyvateľstva. Problémy s potravinovou neistotou či závislosťou na nespoľahlivých a alternatívnych zdrojoch vody sú akútne. Budúcnosť detí ohrozuje aj vysoká miera predčasného ukončenia školskej dochádzky.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšiu smrteľnú hrozbu pre zemetrasením postihnuté rodiny predstavujú ochorenia prenášané vodou. Epidémia cholery, ktorá bola v Sýrii vyhlásená 10. septembra 2022, sa rýchlo rozšírila po celej krajine, pričom obzvlášť riziková bola pre tých najzraniteľnejších - deti.

Ťažko skúšané krajiny teraz veľmi potrebujú hrdinov. Aj vy sa môžete stať jedným z nich.

Pomôžte Sýrii a Turecku ešte dnes pomocou SMS v hodnote 3 EUR s textom NUDZA na číslo 844, alebo zaslaním jednorazového finančného príspevku. Bližšie info tu:

https://www.unicef.sk/zemetrasenie/

ĎAKUJEME!

Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  159x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu