Ženy a dievčatá sveta

Dnes majú svoj sviatok. Nie všetky majú to šťastie žiť v mieri a dostatku, denne však ukazujú svoju silu a odhodlanie.

Ženy a dievčatá sveta
(Zdroj: © UNICEF/UN0790349/Karacan)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nazrime spolu do rôznych kútov sveta, v ktorých sa snažíme príbehy žien a detí robiť krajšími.

SÝRIA

5-ročná Ritaz sa pri vyfarbovaní svojej knižky rozpráva s komunikačnou pracovníčkou UNICEFu v triede pre deti v ranom detstve v škole Omar AlMokhtar, Baba Amer, v meste Homs. V roku 2022 UNICEF podporil obnovu 24 škôl v celej Sýrii. Ďalších 32 škôl je v procese výstavby.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0740018/Nader)

SOMÁLSKO

Ročná Obsinale sa zotavuje z podvýživy v nemocnici v Hargeise, v regióne Somaliland. Prišla sem so svojou sestrou-dvojčaťom. Kvôli suchu v Somalilande hladujú milióny detí. UNICEF spolu s partnermi im poskytuje život zachraňujúcu liečbu a zásoby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0663249/Sewunet)

KEŇA

Nasra Garane Farah a jej rodina chodievala po vodu do rieky Tana, kde sa vyskytovali krokodíly. Teraz majú prístup k čistej a bezpečnej vode vďaka finančnej a technickej podpore, ktorú UNICEF poskytol na vyvŕtanie a vybavenie solárneho vrtu a predĺženie potrubia na pripojenie k existujúcej infraštruktúre zásobovania vodou. "Sme vďační, že máme čistú a bezpečnú vodu, ktorá je ľahko dostupná. Predtým nám trvalo pol hodiny, kým sme sa dostali k rieke. Teraz je to od kiosku s vodou k môjmu domu päť minút," hovorí.

Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0733332/Ekwam)

POĽSKO

Agatka z Poľska (vľavo) a Lera z Ukrajiny (vpravo), 6-ročné kamarátky. Obe navštevujú Materskú školu č. 83. Tá je jednou z 30 materských škôl, ktoré podporuje UNICEF v meste Gdansk. Lera je jedným z 11 ukrajinských detí, ktoré navštevujú Materskú školu č. 83. Prišla sem na začiatku vojny z Kyjeva spolu so svojou mamou, babičkou a sesternicou. Keď nastúpila do škôlky, nepoznala žiadne deti v skupine a neovládala jazyk. Vďaka spoločným triedam s poľskými rovesníkmi a zábavným aktivitám, ktoré organizovali učitelia a multikultúrny asistent v materskej škole, si našla nových kamarátov, s ktorými sa teraz bez problémov hrá a komunikuje.

SkryťVypnúť reklamu
 (zdroj: © UNICEF/UN0771027/Reklajtis)

ETIÓPIA

Workitu Abera je zdravotnícka pracovníčka v zdravotnom stredisku Kolabe Bale v Sire. Tehotným ženám, o ktoré sa stará, pomáhajú vitamínové doplnky, dodávané UNICEFom a partnermi. Lepšia výživa matky znamená väčšie šance bezpečný pôrod a zdravé dieťa.

 (zdroj: © UNICEF/UN0792411/Ayene)

UKRAJINA

Svitlana pôsobí ako ako psychologička v jednom zo 168 ukrajinských mobilných multidisciplinárnych tímov UNICEFu a je odhodlaná pomáhať deťom prosperovať. Tieto tímy pozostávajú zo štyroch odborníkov - sociálneho pracovníka, právnika, psychológa a zdravotníka. Od vypuknutia vojny na Ukrajine pomohli už viac ako 5 miliónom detí a žien.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0753158/Hudak)

SRÍ LANKA

Selvi, matka päťročného dievčatka Monishy, sa vo svojom dome v Muwadora Uyana v Kolombe na Srí Lanke pripravuje spolu s dcérkou na ranný odchod do škôlky. Škôlka patrí k školským zariadeniam, ktoré využívajú program UNICEFu na prípravu jedla pre predškolákov, ktorý bol spustený v auguste 2022. Učiteľom boli poskytnuté vzorové jedálne lístky na 5 dní, ktoré slúžia ako pomôcka. Dobrovoľníci z radov rodičov pripravujú jedlo z domu na základe praženice a prinášajú ho do školy okolo deviatej hodiny ráno.

 (zdroj: © UNICEF/UN0795274/)

SLOVENSKO

Sociálne pracovníčky Katka, Melinda and Žaneta pred Humanitárnym centrom v Gabčíkove. Toto najväčšie ubytovacie centrum pre odídencov na Slovensku je podporované UNICEFom a predstavuje útočisko aj pre ukrajinské matky s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: © UNICEF/UN0783079/Kazimirova)

8.marec patrí ženám. Obdarujte tento rok okrem dám z vášho okolia aj neznáme dievča či ženu, ktorá žije ďaleko a pravdepodobne ju nikdy nestretnete. Vaša podpora formou DARČEKA PRE ŽIVOT však bude pre ňu znamenať veľa. ĎAKUJEME.

Obrázok blogu
Unicef Slovensko

Unicef Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  158x

Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 33 národných výborov UNICEFu, ktorých úlohou je hlavne získavanie zdrojov pre potreby programových krajín. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu