Novinky zimného semestra – Ústav verejnej politiky FSEV UK

Prečítajte si, čo priniesol zimný semester na Ústave verejnej politiky.

Novinky zimného semestra – Ústav verejnej politiky FSEV UK
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Naše nové publikácie

Civil Servants and Globalization: Integrating MENA Countries in a Globalized Economy

Publikácia sa zaoberá vplyvom globalizácie na systémy štátnej služby v regióne Stredného východu a severnej Afriky. Kolektív autorov, kde bola súčasťou aj naša Katarína Staroňová, analyzuje vplyv globalizácie na štátnych zamestnancov a použitím prípadových štúdií konkrétnych krajín ktoré zaznamenali zvýšený vplyv medzinárodných aktérov  demonštruje, ako táto interakcia zmenila postavenie štátnych zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvalita regulačného procesu počas Pandémie Covid-19

Publikácia je zameraná na kvalitu regulačného procesu v mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou Covid-19 na Slovensku a sleduje nastavenie legislatívneho procesu počas i mimo núdzového stavu, v období dvoch vĺn pandémie. Súčasťou autorského kolektívu boli aj Katarína Staroňová, Nina Šťastná, Matúš Sloboda, Alexandra Suchálová-Poláková a Robert Martin Hudec.

Hodnotenie výkonu zamestnancov vo verejnom sektore

Predmetom skúmania tejto monografie je hodnotenie výkonu zamestnancov na individuálnej úrovni. Cieľom tejto publikácie je na základe teoretických poznatkov o  hodnotení výkonnosti vo verejnom sektore ako jedného z nástrojov reformy verejnej správy New Public Management skúmať aplikáciu konceptu individuálneho hodnotenia výkonu zamestnancov v troch systémoch verejného sektora (ústredné orgány štátnej správy, miestna štátna správa a samospráva) a identifikovať prínosy a obmedzenia uplatneného konceptu v praxi. V rámci kolektívu autorov boli aj Katarína Staroňová, Matúš Sloboda a Alexanda Suchálová-Poláková.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdelávanie

Vzdelávanie je celoživotná záležitosť. My sme (sa) vzdelávali aj počas leta avšak tentokrát nie našich študentov. Ústav verejnej politiky v spolupráci s Radou Európy pokračoval v šírení poznatkov, kde sa venovali téme, ako hodnotiť a manažovať riziko korupcie v procesoch v samospráve, ktorej sa zúčastnili predstavitelia lokálnych samospráv. Viac o tomto projekte si môžete prečítať na našom blogu.

Na konci októbra bola prednášku a diskusia o politikoch a politike v rámci kurzu Politicko-administratívne vzťahy absolvovaná netradične – naše študentky a študenti dostali pozvanie od Miroslava Beblavého k nemu domov. Ďakujeme!

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Na kurze Organizácia a manažment verejnej správy prednášala naša doktorandka Dagmar Gombitová. Prednáška sa venovala hodnoteniu – evalvácii a o prístupe hodnota za peniaze. Dagmar sa hodnoteniu projektov venuje aj profesne a preto študentom predstavila zaujímavé príklady z praxe.

Náš kolega Brian Fabo prednášal na Ústave financií Mendlovej univerzity v Brne o dôsledkoch členstva v Eurozóne pre malé otvorené ekonomiky ako Slovensko.

Prezentovanie, spolupráca a diskusie

V rámci predsedníctva Českej republiky v EÚ sa konajú rôzne workshopy, konferencie a stretnutia na úrovni najvyšších štátnych úradníkov či politikov na pálčivé témy EÚ. Takým stretnutím bola aj "Kvalita regulácií v období krízy", kde naša kolegyňa Katarína Staroňová prednášala výskum o kvalite regulácií počas pandemickej krízy a "lessons learned". Výskum bol realizovaný v tíme spolu s kolegyňou a kolegom –  Ninou Šťastnou a Matúšom Slobodom.

SkryťVypnúť reklamu

Náš kolega Brian Fabo bol v auguste vyhlásený za jedného zo skupiny šiestich vedcov a vedkýň  mentoringového programu Nadácie ESET pre podporu žiadostí o ERC granty. Gratulujeme.

Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI – PAK v spolupráci s behaviorálnym tímom Ústavu verejnej politiky FSEV UK vytvorila pre mestá a obce podrobný manuál na riešenie nadmerného odpadu na zemi (viac tu: https://www.vezmisi.ma/ako-v-obciach-nevytvarat-odpad/). O tomto projekte, ktorý spája viacero tém, ako napríklad zelené poštuchnutia, ochrana životného prostredia, šetrenie energie či behaviorálne experimenty, ktoré sa dajú efektívne využiť v praxi, bola téma na tlačovej konferencii s názvom „Zabudnite na zákazy a príkazy. Odnaučiť ľudí hádzať odpadky na zem sa dá aj inak“, ktorá sa konala 8. septembra 2022.

Na konci septembra vystúpil náš kolega Brian Fabo na Európskej noci výskumníkov 2022. Téma jeho prednášky bola: Krátka história konšpiračných teórií od Protokolov sionských mudrcov po Bromhexin s vodkou.

Diskusie na tému: „Ako využiť poznatky behaviorálnych vied pri riešení energetickej krízy?“ sa zúčastnila riaditeľka ÚVP Emília Sičáková-Beblavá. Spolu s ostatnými hosťami diskutovali na zaujímavé otázky ohľadom prepojenia energetickej krízy a behaviorálnych vied.

Obrázok blogu

V rámci výročia 17. novembra k nám zavítali historici Ondrej Podolec a Peter Jašek spolu s organizátorom festivalu slobody Ján Endrődi, všetci z Ústav pamäti národa. Ďakujeme za bohatú diskusiu o samizdatoch, disente, podzemnej cirkvi ale aj vplyvu technologického pokroku na  cenzúru a fungovanie totalitných režimov. Diskusia bola spojená s premietaním filmu z produkcie ÚPN Stopy v snehu o pašovaní cirkevných samizdatov do Československa.

Obrázok blogu

Ďakujeme Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti za pozvanie do diskusie zo série Na občanoch záleží na tému Prečo sa všetko začína verejnou politikou. Otvorili sme témy, ako je v čase sa meniaca úloha úradníka, potreba  participácie a inovácie, ale aj politický rozmer tvorby verejných politík.

V reláciu K Veci naša riaditeľka Emília Sičáková-Beblavá rozprávala o angažovanosti mladých vo verejnom živote. Ako sa zapájajú mladí do politiky, ťahajú ich viac stranícke štruktúry alebo tretí sektor a aké možnosti majú angažovať sa? Vypočujte si záznam tu.

Podcasty

Za toto obdobie sa nám podarilo nahrať až 5 podcastov Verejne o politike. Všetky podcasty si môžete vypočuť na Spotify alebo Apple podcasts.

Na Slovensku sa už po tretí raz odovzdalo ocenenie Úradnícky čin roka a v najnovšom podcaste sme sa pozreli do zákulisia rozhodovania a odovzdávania tejto ceny. V podcaste sa rozprávame s členkami poroty Katarína Staroňová a Emília Sičáková-Beblavá ako i s Veronikou Prachárovou z Inštitút SGI, ktorá má celé podujatie organizačne pod palcom. Ocenenie prináša Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) spolu s Klubom úradníkov dobrej vôle, ktorí sa ním snažia upozorniť na nasledovaniahodné príklady vo verejnom sektore.

Dokáže verejná správa inovovať a robiť veci aj inak ako je zaužívané? Inovácie v Bratislave bola ďalšia téma podcastu, kde sa náš kolega Matúš Sloboda porozprával s Silviou Čechovou, držiteľkou ocenenia Úradnícky čin roka 2021.

O politizácii verejnej správy, horizontálnej mobilite manažérov verejnej správy a dobrom spravovaní sa v podcaste porozprávala Emília Sičáková-Beblavá spolu s Romanou Kanovskou.

Obrázok blogu

Matúš Sloboda sa spolu so Slavomírom Oslejom rozprával o úspechoch, priestore na zlepšenia a výzvach do budúcnosti. Situáciu približoval na základe oddelenia inovácií a digitálnych služieb v meste Bratislava.

Najnovší diel podcastu sa tentokrát venuje o analytickým jednotkám a evidence-based policy-makingu. Rozhovor prebiehal s vtedajším riaditeľom Útvar hodnoty za peniaze Štefanom Kissom s ktorým sa porozprávala Katarína Staroňová.

Obrázok blogu

Všetky podcasty si môžete vypočuť na Spotify alebo Apple podcasts.

Ocenenia, promócie a stretávanie

Ešte v júli tohto roku si pre diplom, v rámci promócii, prišli absolventi štúdia Verejnej politiky. Gratulujeme a prajeme veľa úspechov!

Obrázok blogu

21. septembra sme otvorili semester nefomálnou Ústavovicou, ktorá bola spojená s privítaním prvákov. Ústavovice sa zúčastnili vyučujúci, absolventi, študenti, všetci spoločne, čo nás teší ešte viac po rokoch, ktoré veľmi poznačila prezenčná výučba.

Obrázok blogu

Gratulujeme našej študentke, Zuzane Hozlárovej, ktorá sa stala predsedníčkou Študentskej rady vysokých škôl! Svoj mandát začala vykonávať od 1. decembra. Prajeme jej v tejto funkcii veľa síl, aby ju dokázala plniť odvážne a s rozvahou.

Obrázok blogu

Gratulujeme nášmu absolventovi Michalovi Tóthovi za 3 ocenenia jeho diplomovej práce. Konkrétne sa jednalo o Cenu riaditeľky ÚVP, Cenu dekanky a Cenu guvernéra NBS. Školiteľom diplomovej práce bol náš kolega Brian Fabo. Čo podľa Michala ovplyvnilo veľký úspech jeho práce sa môžete dočítať v našom blogu.

Obrázok blogu

Pri príležitosti dňa študentstva rektor UK každoročne oceňuje výnimočných študentov z každej fakulty. Tento rok toto ocenenie za FSEV získal náš PhD študent Róbert Martin Hudec z ÚVP. Gratulujeme!

Obrázok blogu

Na konci Novembra nás potešila naša Dagmar, čerstvá držiteľka titulu PhD, Dagmar Gombitovej, ktorá úspešne ukončila štúdium spoločného doktorandského programu medzi Ústavom verejnej politiky a Prognostický ústav CSPV SAV. Téma jej práce je "Expertné rozhodovanie vo verejných politikách. Analýza vybraných behaviorálnych aspektov", čo je vo verejnej správe v podmienkach nekompletných informácií a obmedzenej racionality vysoko aktuálna téma. Jej školiteľom bol Doc. Ing. Vladimír Baláž, DrSc. Gratulujeme!

Obrázok blogu
Ústav verejnej politiky FSEV  UK

Ústav verejnej politiky FSEV UK

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Ústav verejnej politiky FSEV UK - tím ľudí, ktorý sa snaží skúmať vecí verejné na Slovensku a učiť o nich ostatných (aj seba). Zoznam autorových rubrík:  Verejne o politike 2020Verejne o politike 2021Verejne o politike 2022

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

67 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu