Aká je úloha cirkvi?

Každý môže odmietnuť to, čo vo svojom svedomí pokladá za nedovolené podľa zásad katolíckej cirkvi. Aj toto je jeden z bodov, ktoré obsahuje zmluva o výhrade svedomia. Zmluva toľko diskutovaná na politickej scéne v poslednom období. Aké individuálne je svedomie! Na druhej strane, o zásadách katolíckej cirkvi nemožno pochybovať. Aspoň o ich prezentovaní určite nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Som kresťanka, katolíčka. Verím v Boha. Cirkvi ale nerozumiem.

Uvediem príklad. Napadol ma práve v súvislosti so spomínanou zmluvou. S článkom, ktorý som nedávno čítala. A s tým, že niektorí lekári sa rozhodli nevykonávať interrupcie, z presvedčenia. Vraj. Ja sama by som nešla na potrat. Nie každý je ale tak zabezpečený, aby si podobné rozhodnutie mohol dovoliť. Áno, poznám ten argument, že je to zabitie človeka. Aj od hladu sa umiera. Keď rodičia deti nedokážu uživiť. Extrémna situácia, možno výnimočná. A predsa nie neobvyklá. Zachádzam do krajností z jediného prozaického dôvodu. Niektoré cirkevné názory a konania ma poburujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akoby sa predstavitelia tejto inštitúcie v mnohých riešeniach problémov vzďaľovali ľuďom... Ale veď Boh nás navádza na pomoc blížnemu. A kto môže lepšie ukázať ako pomôcť, ak nie cirkev. Nebola by lepšou pomocou ženám prevencia než odmietnutie interrupcie. Viem, katolícka cirkev pokladá za prevenciu sex až po svatbe. Povedzme si ale pravdu. V 21. storočí, pri spôsobe života, ktorý ľudstvo vedie to nie je možné. Netvrdím, že neexistujú ľudia, ktorí by to dokázali. Ale veľa ich nie je. Uvedomuje si toto katolícka cirkev? Stredovek je ďaleko za nami. Boh je pre katolíkov stále ten istý. A stále nám rozumie, som si istá, aj keď sa meníme. A cirkev by tiež mala reagovať na zmeny, ktoré sa v spoločnosti dejú. Upravovať svoje postoje. Samozrejme, len v rámci toho, čo kázal Ježiš a odovzdal ľudstvu Boh. Inak ale môže nastať situácia, že podstata celého bytia – láska k životu, sa vytratí. Koľko detí je opustených, lebo ich rodičia nechceli? Môžu tieto deti rady žiť? A môže to napríklad aj cirkev ovplyvniť? Je to jej povinnosťou, myslím si.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa teda nepokúsi o zvýšenú informovanosť čo sa týka ochrany pred otehotnením? Alebo nech zabezpečí početné rodiny, ktoré sa nedokážu uživiť. Na to je tu štát? Ak chceme zmluvu o výhrade svedomia, ktorá cirkve zas posunie bližšie k moci, netýkajú sa podobné problémy len štátu.

Ale, bezohľadu na to, kto má podobné situácie riešiť. O zmluve sa politici hádajú. Cirkevní predstavitelia sú zdržanliví alebo s ňou súhlasia. Nám, obyčajným smrteľníkom dáva šancu zamyslieť sa. Nad sebou, úlohou cirkvi, vierou...

magdaléna vaculčiaková

magdaléna vaculčiaková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mam rada ludi, pohodu, postel, pisanie, hudbu, film, sport a zivot!:) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu