reklama

13 mesiacov štvordňovej vojenskej operácie.

Práve sa nám skončila zima a ja idem rátať mŕtvoly. Aha, a máme výročie vojny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

1.           Zhrnutie tejto zimy

Neviem úplne presne, ako by som tento odstavec začal. Podľa papagájovanie ruského politického a mediálneho hnoja sme mali v zime pomrznúť, žrať škrečkov a ekonomika mala skolabovať. Keďže ako turista musím skonštatovať, že táto zima bola taká, že som ani raz nevytiahol turistické spoďáre, asi ste si domysleli, že masové hroby sa nekonali. Zásoby dreva a plynu nám dokonale vystačili, podľa správ sa ušetrila polovica európskeho plynu. Dokonca aj Ukrajina prežila, na zlosť prorokov skazy spomínaných včera, a to je čo povedať. Zlaté globálne otepľovanie!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane, Rusko to so svojou kalkuláciou prehnalo, pretože ceny ropy a plynu padli na predvojnové úrovne, pričom ich rozpočet rátal s ropou Ural 70 USD/bbl, čo je zhruba o 80% viac ako reálne dnes je. Pripomína mi to známeho, ktorí sa sťahoval za robotou do Prahy, pretože tam bude zarábať lepšie ako v tomto zasranom kopaničiarskom kraji, rozhodne zarobí aspoň dva litre v Eurách. Dostal 1.000 netto a za izbu niekde na slobodárke platí polovicu z toho. Nevadí, vždy sa chváli, ako je to tam super.

Ako sa hýbal v zime front? Povedal by som, že ako v lete na saniach, ale to by nebolo presné, pretože je to ako túto zimu na saniach. Pomaly, biedne. Najväčším úspechom posledných mesiacov bolo dobytie Soledaru, teda mestečka veľkosti Myjavy, plus okolitých dedín. Keďže Bachmut stále nepadol, nebudem rozkalkulovávať, či dobyli 40, 50 alebo 60% tohto sedemdesiattisícového mesta; Rusi teda dobyli od začiatku zimy oblasť s predvojnovou populáciou približne 20 – 30.000 ľudí (populácia Piešťan).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz k stratám: pred Vianocami, teda na samom začiatku zimy, sme oslávili jubilejnú stotisícu slnečnicu. Dnešné čísla sú na úrovni 168.150 kvetiniek. Ak teda moja atrofovaná schopnosť rátať neklame, tak na dobytie pozície jedného ukrajinského civilistu treba vysadiť zhruba 5,5 ruskej slnečnice – a to sa oplatí! Dobre, že nedobýjali Kyjev, pretože by Rusákom museli prísť na pomoc asi aj Číňania s Indami dokopy.

Na druhej strane sa úspešne podarili zhruba od jesene odkonzervovať nielen tanky T-62, teda 60-ročné stroje, ale už aj T-54 a T-55, teda 70-ročné stroje. Úspešná zima. Na tanky Armata a supergeniálne stíhačky Suchoj PAKFA sa ma nepýtajte, na Yettiho neverím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvá mobilizácia sa podľa očakávania zmenila na mohylizáciu, hoci prebehla ešte skoro na jeseň, spomeniem ju tu, pretože skončila podľa očakávaní fiaskom. Druhá mobilizácia práve prebieha, ako som písal včera, takže ukrajinské polia ešte trošku ožltnú. V prvej vlne sme videli bizarnú zúfalosť ruskej armády, kedy nemali dostatok ani len pechotných zbraní, hanebne zlyhal výcvik a zapracovanie regrútov, čo je ešte horšie, že druhá najväčšia armáda dokonca nedokázala ani len zabezpečiť dostatok lekárničiek a uniforiem. Rusi museli začať vyškrabovať samotné dno svojich skladov, teda na front sa dostáva čoraz viac stará, nefunkčná munícia, ktorá pravidelne zlyháva. Náhradné diely asi tiež ninčen.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane Ukrajina dostala (alebo sú na ceste) stovky „nových“ tankov, obrnených vozidiel, PVO systémov a už aj stíhačiek. Americké velenie si chváli ukrajinských vojakov, ktorí sa preškolili zo sovietskych stíhačiek na US stroje veľmi rýchlo, čo je presne to, čo dezolátom rangu Drulák/Šándor/Chmelár musí trhať vo svojej stupídnosti zlaté žily. Po Surovikinových, vcelku úspešných náletoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru sa úspešnosť podobných teroristických činoch znížila až na hranicu zanedbateľnosti. Iránske drony, čínske drony, „hypersonické“ rakety (ktoré Rusko nemá, len začalo pomenovávať starý typ rakiet novým, erotickejším pomenovaním) už strácajú na efektivite. Ukrajinu sa ani napriek tisíckam rakiet a dronov nepodarilo zlomiť. Kyjev žije normálne.

 

2.           Svetová ekonomika po zime

Nuž, voľný, neregulovaný trh dokáže zázraky. Ja ako silný pravičiar zastávam názor, že ak by európsky trh s energiami nebol preregulovaný a hlavne zelený, nikdy by k vojne nedošlo. Merkelová, Scholz, Grétke a spol. majú v tých státisícoch mŕtvych prekvapivo veľký podiel viny. Aktuálne mi na dennej báze vyhadzuje extrémne nesympatického a pokryteckého Hojsíka, človeka, vďaka ktorému aj vcelku sympatická strana PS stráca na pomyselnom rebríčku mojich preferencií výrazným spôsobom. Treba pri hlasovaní v predčasných voľbách brať do úvahy aj tento rozmer „ekológie,“ teda socializmu v zelenom kabáte.

Koniec predvolebného politického okienka.

Vo svete to zima trochu zamiešala. Si Ťin-Pching sa stal doživotným diktátorom, Orbán rozvrátil maďarskú ekonomiku tak efektívne, že Ficovi s DaDankom by to trvalo nie tri mesiace ale tri volebné obdobia. Dosiahnuť v mieri väčšiu infláciu ako má Ukrajina vo vojne, to chce buď vyoperovaný mozog, alebo proruského socialistu na čele štátu. Na druhej strane v Čechách sa dostal na hrad prozápadný generál Pavel, čo je po dvoch obdobiach prezidentovania prechľastanej morálnej aj fyzickej trosky Zemana rozhodne úspechom. Petr Pavel bude lepším prezidentom ako ožratý zombík, aj keby sa na celé volebné obdobie zašil niekam na rybačku a vypol si telefón. Pozitívom je aj to, že proruské a pročínske svine zo Zemanovho obdobia vypadli z kancelárie stredoeurópskeho prezidenta a asi budú veľmi skoro aj stíhaní trestne. Babiš išiel asi na smetisko dejín, dúfajme, no a Okamura si svoj marginálny kotlebovský podiel tupej zložky Českej republiky držať bude, ale neuškodí.

Biden sa na čele najmocnejšej krajiny aj armády v istej miere vyznamenal, a to napriek kuvičím hlasom, že to je senilný človek bez inteligencie. Je otázne, ako vyrieši aktuálne hroziacu bankovú krízu, no ukrajinskú vyriešil vcelku dobre, musím uznať. USA má práve najnižšiu nezamestnanosť v histórii, takže držím palce zvyšné dva roky. No a zmena na talianskom poste síce hrozila byť zlá, ale napokon sa „fašistická a proruská“ premiérka práve týmto spôsobom nevyznamenala a podporuje Ukrajinu a EÚ.

Moldavsko a Gruzínsko nám zasiahli protesty, ktoré u mňa budili žihľavu, ale vyzerá to tak, že takisto sa jednalo o planý poplach. Rusko si tu svoje záujmy napokon nepresadilo, všetko bude v poriadku (dúfajme).

 

3.           Ropa, plyn, energie a potraviny

V tomto sa bude opakovať, ale nevadí. Ropa, plyn a energie ako také klesli alebo klesnú v závese. Potravinová kríza umelo vyvolaná Ruskom na svoj obľúbený trik, teda utečeneckú krízu, nezabrala a vďaka Turecku a jeho obilným koridorom na Ukrajine, plus vďaka vcelku dobrej svetovej úrode, nevyšla. Erdogana vyslovene nemusím, ale na druhej strane sa mi páči, ako dokonale dokázal ukázať Putinovi prostredník a druhej najsilnejšej armáde sveta proste bez emócie oznámiť, že má na háku požiadavky Moskvy.

Diverzifikácia dodávok energonosičov splnila cieľ. Je síce pravda, že z ruských ložísk sa presunú dodávky do Alžírska, Kataru, Líbye a spol., na druhej strane je okrem Iránu všetko ostatné stokrát lepšie ako cvakať Putinovi výpalné. Ja len dúfam, že sa Európa rozbehne a konečne umožní fracking bridlíc, ťažbu konvenčných ložísk na svojom území a hlavne Nemecku zatrhne svoju dementnú greenwashingovú politiku.

Aký bude tento rok? Nuž, nie som veštec. Dúfam, že leto bude v normále a nič extra sa neudeje. Neverím na klimatickú krízu ani klimatických utečencov, tipujem na normálne leto, normálnu úrodu. Otázkou bude ďalšia zima.

Častou námietkou, hlavne u dezolátov, sú rastúce životné náklady. Áno, máme veľkú infláciu. Ale málokto si uvedomuje, že inflácia skokovo začala rásť tesne pred vojnou, keď okolo ukrajinských hraníc prebiehali „manévre“ ruskej armády a Rusko začalo škrtiť kohútiky. Nie som makroekonóm, no podľa mňa v tejto miere inflácie nie je dominantným minulé tlačenie peňazí ale práve dnešná vojna na Ukrajine. Môj tip je, že akonáhle poslednému Rusákovi na Ukrajine HIMARS zlomí krk a Ukrajina bude slobodná v plnej miere, teda v hraniciach spred 2014, Rusko s dnešným režimom skolabuje a ceny energií padnú. To povedie k pádu dopravy, elektriky, potravín a materiálov. Mesiace? Verím v to.

 

4.           Situácia na fronte

Len stručne, ostatné dva dni som napísal dva blogy na túto tému.

Prístav Sevastopoľ prežil predvčerajší útok bez strát. Teda ak nerátame jasne zasiahnutú loď, ktorá vybuchla v krásnej fontánke. Podľa Denysa Davidova to bol nejakú trajekt, ale hovorí sa aj o vojnovom plavidle. Zasiahol ho vodný dron, takže hoci nie sú známe škody, mám tušáka, že tak skoro nevypláva (tie námorné drony majú vcelku veľký náklad výbušnín). Rusov musí drbnúť, tak intenzívne strážia svoj klenot na Kryme, až im ho Ukrajinci rozmlátia kedy chcú a opakovane. Že ma to ešte u Rusov prekvapuje...

Tri dni bez ziskov. Takto by som definoval aktuálne ruské úspechy. Bachmut je planý úplne, Avdijivka takmer tiež, akurát na sever, smerom na Keramik (áno, tak sa volá mesto) sa Zmrdom podarilo dobyť malé pole, odhadom 4 km2.

 

5.           Novinky mimo frontu

Vojnový zločinec Girkin/Strelkov sa stal v istej miere užitočným. Chronický troublemaker, ktorého by som asi za suseda mať nechcel, lebo o týždeň by si privlastnil moju obývačku, vyvolal vojnu pred 9 rokmi, k čomu sa teraz otvorene priznáva. Ako správny Rusák v rámci dokazovania svojich veliteľských schopností zostrelil civilný malajzijský let, potom sa jeho postup na Donbase zastavil a Ukrajina si niektoré územia vzala späť. Po februári 2022 mal tento exot závratnú vojenskú kariéru, teda žiadnu. Síce nonstop kritizuje ruské velenie a vedenie štátu samotného (kto príčetný by ho nekritizoval), ale v poli sa nejako neprejavil. Raz síce chcel narukovať, ale mu to zakázali. Potom narukoval a fotil sa na fronte, z čoho sa nakoniec vykľula križovatka v Rostove na Donu, dvesto kilometrov od frontu. Po odhalení, že stupídne zavádza, sa po ňom ako vojakovi zľahla zem. Girkin je aktuálne známy skôr tým, že vo flanelovej košeli sa s ťažkým ksichtom sťažuje na priebeh vojny. Z každého jeho pokecu sála skrytý odkaz, že všetko je v háji, pretože Šojgu, Gerasimov aj Putin sú neschopné telence, armáda je rozkradnutá a vojna prehratá. Akurát teda neviem, čo by robil on. Na Ukrajine v roku 2014, kedy Porošenkov štát nebol pripravený na okamžitý blitzkrieg a zrazu sa im vyrojili tisícky ruských vojakov v civile, vyzbrojovaných Kremľom, sa mu ľahko machrovalo. Zrazu je tu symetrický konflikt a Rusko hanebne stráca vojakov aj techniku v mierach, aké planéta nevidela od iracko-iránskej vojny. A Girkin domachroval. Typický Rus, zmláť niekoho o desať rokov mladšieho, pretože na to si trúfneš. Postav sa k niekomu porovnateľnému, zostanú ti iba oči pre plač a nekonečné sťažovanie sa.

Teraz ale Girkinovi tlieskam. Poslal Putina do prdele. To stačí. Jediné, čo mi vŕta v hlave je to, kde sa Girkin skrýva, keď ešte nevypadol z okna. Buď je niekde krytý trebárs samotným FSB (Patruševom/Bortnikovom), alebo je na Doneckej oblasti, kde ho skrýva niekto jemu zaviazaný, no toto sa mi nezdá. Alebo má Girkin nejakú pre mňa skrytú hodnotu, ktorú neviem dešifrovať. A toto sa mi tiež nezdá, pretože čo len môže vojnový zločinec stíhaný celým svetom ponúknuť dnešnému Rusku?

 

Ruskí vojaci nedostávajú plat. Nič nie je krajším dôkazom silnej ruskej ekonomiky ako to, že prestanete vyplácať priamo vojakom. Platy sú podľa zdrojov nižšie a vyplácané oneskorene, podľa niektorých vojakov až o 4 mesiace. Bude húř. Akurát len čakám, kedy niekomu z nich povolia nervy a začne strieľať po veliteľoch.

 

Pilot Suchoja, ktorý narazil do amerického dronu Reaper, dostal vyznamenanie. Teda on do dronu nenarazil, pilot dronu riskantne manévroval, ale to je jedno, pretože napokon aj tak Rusi svoje klamstvá prebili vyznamenaním pilota.

A teraz trochu komédie: pilot by mal dostať vyznamenanie trebárs za zostrelenie lietadla, taranovanie lietadla alebo zostrelenie dronu. Tento pilot ho však nechtiac taranoval, takže Suchoj vyšiel zo zrážky poškodený. Keďže fungl nový Reaper stojí melón a Suchoj niekoľko melónov, je len otázkou závažnosti škôd na stíhačke, či sa útok podaril. Pilot tak či tak dostal vyznamenanie a mal predniesť príhovor. V Rusku keď zrazíte jeleňa a rozmlátite pri tom auto za 20.000 Eur, tak dostanete asi ocenenie šéfkuchára alebo čo.

Roky robím s ľuďmi, takže elementárne prejavy držania tela a mimiky mám vcelku v malíčku. Onen pilot má dokonalý prejav toho, keď sa snažíte nie hovoriť z hlavy, ale keď sa snažíte zarecitovať niečo, čo ste sa naučili no nenacvičili. Podľa všetkého je mu to trápne hovoriť, pretože tomu ani sám neverí. Video si pozrite tu, je to od 13 minúty.

 

Wagnerovci asi skončia v Afrike. Podľa nových správ je vojenské a politické vedenie Ruska rozčarované „úspechmi“ okolo Bachmutu, takže asi ich stiahnu niekam do Stredoafrickej republiky. Tam im asi pôjde ich robota lepšie, veď žiadne HIMARSy, žiaden rovnocenný protivník, iba ženy a deti, sem-tam malária... Hoci uvažujem nad tým, ako na takýto príkaz zareaguje Prigožin. Myslím, že sa so stratou „svojho“ frontu nezmieri, okolo Soledaru a Bachmutu mal prisľúbené bohaté léna.

 

Vo Francúzsku docvičili ukrajinskí vojaci na lietadla Mirage. Nepodarilo sa mi zistiť o aký model ide, predsa len staršie verzie vznikali dávno a produkcia modelu 2000 skončila relatívne nedávno, v roku 2007. ak to bude niečo z novších verzií, pre Kyjev to bude veľmi dobrá voľba, keďže stroje budú dostatočne moderné a vo veľkom počte.

V každom prípade som zvedavý, čo okrem tohto na nás Ukrajina ešte vytiahne. Necvičia náhodou ukrajinskí piloti na stealth stroje F-35? (diabolský smiech).

 

A aktualizácia: ukrajinský generál Syrskyj oficiálne ohlásil protiofenzívu pri Bachmute. Wagnerovci nepostupujú, takže asi budú zdevastovaní na hranicu elementárneho fungovania. Okolo Bachmutu sa už asi týždeň objavujú zábery ukrajinských vozidiel západného pôvodu, takže hrdlorezi Prigožina sa môžu tešiť.

Iba žeby prišiel útok úúúúplne inde...

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  15 529x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu