1. Lepšie je byť zdravý a bohatý ako chorý a chudobný
Ak si dobre spomínam, svojho času bola takáto poviedka z pera nejakej slovenskej autorky. V ruskej armáde by som to zhrnul takto takisto. Podľa plánov malo na každý kalendárny deň 2026 byť znáborovaných niečo viac ako tisíc ruských vojakov. Lenže ruské straty sú v priemere o trošku vyššie, takže toto bude pre Rusov prd do vetra.
Horšie je to, že oni tieto plánované čísla a reálne potvrdené úrovne náboru nespĺňajú, teda denný nábor je cca 20% v sklze. Ak majú ZSU zničiť 50.000 ruských otrokov mesačne a prísun bude niekde okolo 25.000 alebo dokonca menej, tak pre ruskú armádu to bude katastrofou. No ale vyzerá to na ešte jeden bod, prečo tieto dni môžu značiť pre ZZmrdov začiatok konca: kvalita. A zdá sa, že to bude asi ešte väčším problémom ako kvantita.
Náborovanie lúzy, alkoholikov alebo kriminálnikov je tu prakticky od prvého kola mobilizácie, teda od fiaska pri Chersone a Charkova na jeseň 2022. Rusko vyprázdnilo väzenia, zbavilo sa pravdepodobne až desiatok či stoviek tisícok alkoholikov. Nemusíme sa hrať na humanistov, ak sa akákoľvek krajina zbaví takejto zberby, je to v podstate plus.
Ale. Rusko proste nových otrokov potrebuje. Vo februári alebo marci začali náborovať v univerzitách, kde majú regrutačné úrady nastavené kvóry na jednotky percent mužskej študentskej populácie. To už nie je pre Mordor pozitívom, že si zmárujete niekoľko desiatok tisíc mladých, VŠ vzdelaných mužov (ale nám to na druhú stranu nevadí).
No a ako všetko v Latrinistane, aj nábor zúfalcov sa dostal do extrému. O mobilizovaní zdevastovaných invalidov, ktorých manželky poslali podpísať kontrakt, aby z nich bol aspoň aký-taký úžitok, sme takisto už písali mnoho. Aktuálne lokálne komisie chodia po nociach po uliciach, aby stretli nejakých tragédov spitých pod obraz Dankov. Mužov priateľsky presvedčia, aby kontrakt podpísali, resp. im vedú ruku, v ktorej držia pero.
Ale ani toto ešte nie je pointou! Po novom už aj poddôstojníci zodpovední za výdaj uniforiem neveria vlastným očiam. Zjavilo sa video, kde traja na prvý pohľad veľmi ťažkí alkoholici stoja pred novým veliteľom pred výcvikom. Všetci traja sú zjavné trosky, ale to nie je to: dvaja z nich majú úplne odmrznuté prsty. Môžeme hádať, že sa im to stalo túto zimu, keď ležali niekde v 30° mrazoch dakde na ulici a chirurg im už nedokázal chápadlá zachrániť. Komisii to nevadilo, proste ich v rauši nechali podpísať a bolo, čiarka splnená.
Zaujímalo by ma, ako vlastne takéto ruiny bez prstov a s promilom rovnakým ako volebný výsledok SNS dokázal udržať v paprči pero. Druhou otázkou je, ako dokáže takýto človek vôbec strieľať z Kalašnikova. Alebo to budú mať podelené? Ty máš prsty, tak Kalach, ty máš jednu ruku, tak budeš kydať granáty, ty máš mozog, tak dezertuješ? Neviem.
Strašne mi to pripomína okresné úrady práce. Tam je tetuškám tiež úplne u prdele výsledok pohovoru a registrácie, hlavne že sa zapísala čiarka. Preto človek bez papierov na zdvižku dostane prácu s vysokozdvižným vozíkom a tetuši s diplomom zo sociálnej práce z Piešťan to nepríde divné; človek bez vodičáka dostane prácu na opačnom konci kraja.
Naopak, páči sa mi prístup Ukrajiny, kde uchádzač prešiel doslova pohovorom, kde ale konkrétna brigáda chcela dobre jeho silné stránky zaaplikovať. Preto sa nerdi, ktorí neboli schopní spraviť klik alebo normálne behať, ale od malička hrali počítačové hry, dostali medzi top bojovníkov a v papučkách niekde od frontu hrali počítačové hry aj naďalej. Len teda nedostávali za to bodovanie niekde na sieti ale hlušili okupantov po stovkách.
2. Čo nového na fronte?
Ukrajina na našom fronte prešla do protiútoku a obsadila miesto neďaleko Jampiľa. Už som to neraz hovoril, ale okolie Lymanu (a teda aj Jampiľa) je pre Slavjansk kľúčové aj z pohľadu logistiky. Do Slavjansku vedú aktuálne dve cesty (Bilbasivka bez siete a Izjum už dávno zasieťovaný) a ešte jedna smerom cez Kramatorsk na Pavlohrad (po nej som v decembri prišiel, je takisto zasieťovaná). Ak sa mesto nepodarí zásobovať po Izjumskej ceste, ktorá je de facto diaľnicou, tak bude problém pre celú aglomeráciu. No a táto cesta je ohrozovaná dronmi-ždunmi práve kvôli blízkosti Rusákov okolo Lymanu a Jampiľu.
No a práve na Jampiľ ZSU udrelo. Vyzerá to na dosť dobré jednorázové posuny Ukrajincov. Ako prakticky vždy, to čo podľudia dobyli za rok, ZSU oslobodilo za deň alebo dva.
Druhou dobrou správou je úder na Raj-Alexndrivku. Tá leží takisto neďaleko nás. Pre mňa je zaujímavá informácia, že pri obci sa „týči“ nevysoký kopec, ktorý takpovediac tieni ruským dronerom a ktorý sa zúfalo snažia dobyť. Ak by ZZmrdi dobyli kótu, Slavjansk by sa im otvoril ako kniha a ruské drony by v meste spravili peklo. Dokonca ma známi varovali, že ak by kóta padla, tak mám sa bez slov pobaliť a zdrhnúť cez Bilbasivku domov.
Ukrajinci ale na oblasť Raj-Alexandrovky udreli a takisto tam čosi začistili.
Asi pred mesiacom, keď ZSU spustili mimoriadne úspešný tlak na Huliajpole a okolie, tak som ukrajinským vojakom hovoril, že uvidíte, do pár týždňov Syrskyj prevedie vojsko do okolia Slavjanska a pomerne zúžené miesta tu zafixuje. Je to tu, idem si dať whiskey (nejdem, nemám). Ohľadom tohto som zvedavý, pretože napríklad v Kramatorsku sú už samovražedné drony a ľudské Safari tam hrozí reálnejšie ako u nás. Pred týždňom ZSU prebili ruské pozície priamo v legendárnom Časim Jare, takisto náhle.
Ozaj, koľkokrát to Časiv Jar už padol???
3. Ukrajinské údery do ruského tyla pokračujú
Kyjev zničil kľúčovú ruskú fabriku v Čerepovci. Tá je ďalšia zo série ruských závodov na výrobu dusíka, ktorý je potrebný na agropotreby ale aj výrobu munície. Koľko je tých fabrík? Desať od začiatku roka? Navyše začína sezóna poľnohospodárskych prác. Už teraz Moskva zabránila nanovo exportu paliva, pretože jej traktory a kultivátory nemajú dosť PHM na práce.
Začiatkom minulého roka som hovoril, že do konca 2025 prepadne ruské zásobovanie potravinami (čo som trafil), čo navýši infláciu (presné čísla nemáme, ale zdá sa, že minúť sa ani nedalo). Tipoval som, že na konci zimy bude v Mordore niečo, čo by sa dalo označiť ako stav hladu, k čomu nemám toľko údajov, aby som mohol potvrdiť alebo vyvrátiť. Na rozsiahlom území Ruska ešte zima trvá a je mi známe, že nedostatok potravín tam je. Neviem však určiť, či to je následok nedostatku alebo len logistických problémov.
Keď vypadne zásobovanie dusíkom, tak ďalšia zima bude v Rusku pizdec...
Na Kryme pokračuje devastácia PVO systémov a logistiky. Aktuálne dokonca Ukrajina pomerne malým dronom vyhodila palivový sklad na brehu Čierneho mora v Skadovsku. Dron si ako keby nič napochodoval do skladu, zapálil jednu z prítomných cisterien a výsledok si môžete domyslieť sami. Skadovsk je inak od ukrajinských pozícií dosť ďaleko.
Kontroloval som mapu PVO okolo Moskvy. Mesto by malo byť bránené niekoľkými vrstvami systémov ďalekého dosahu typov S-300 a S-400, ako aj kratšími, napríklad Pancir.
Vyzerá to na vyššie desiatky, pritom logicky najväčšia koncentrácia je na západ a juhozápad od Blata, teda smer Ukrajina. Ak by sa Budanovovi podarila operácia Pavučina II. zameraná výlučne na PVO systémy v Moskve, tak by sa Kyjev dostal do učebníc dejepisu.
Mimochodom, Putinova rezidencia vo Valdaji dostala niekoľko nových kusov PVO a okolie paláca je posiate novými „vežami,“ na ktorých sa systémy nachádzajú.
Paranoický ruský prezident musí byť zosraný až za ušami. Ani Hitler nemal špeciálne pre seba určené jednotky PVO, a to na Berlín boli smerované kobercové nálety.
Ukrajinci zasiahli oceliareň na okupovanej Doneckej oblasti. Videá sú brutálne, ukrajinské drony tam lietajú ako ježibaby a robia si čo chcú. Podľudia nie sú schopní ani len raz zasiahnuť. Fabrika v Alčevsku je dosť podstatná pre výrobu špeciálnych zliatin pre ruské kanóny a súdim podľa videí, že ruské kanóny odteraz budú robené z brezovej preglejky.
4. Drobnosti zo sveta
Je to pre mňa nečakané ale vítané: USA nepredĺžili zrušenie sankcií na ruskú ropu.
Akože to tento zdegenerovaný štát za mesiac posunul vo svoj prospech? :D
Približne polovica z ruskej flotily lietadiel Antonov je nefunkčná. Antonov sa vyrábal v Kyjeve, takže po roku 2014 Rusáci buď nakúpili náhradné diely v postsovietskych krajinách alebo staršie stroje skanibalizovali. Lenže to sa nedá donekonečna.
Opravovňa v meste Ivanov začala opravy fušovať na kolene. Čo sa dalo čakať, pretože jej šéf je synom Putinovho priateľa a techniku ani manažment neštudoval.
Niečo málo k prímeriu na Paschu. Vydržala rovnako ako čokoľvek, čo dohodnete s tými ruskými zvieratami. Nad Slavjanskom sme mali dron, možno Molniju. Akurát som tu mal na káve vojaka Kyryla (ešte o ňom tento týždeň bude reč). Nad ulicou sa ozval zvuk motora a Kyrylo s ironickým úsmevom zahlásil „Aha, letí ruské prímerie!“
Niekde pri Sumách počas prímeria Rusáci zasiahli vojenskú sanitku, výsledkom sú tuším dvaja mŕtvi zdravoťáci. V Kramatorsku niečo vybuchlo ale detaily neviem.
Podľa správ Rusáci porušili prímerie vo vyšších stovkách razov, niektoré zdroje hovorili až o dvoch tisíckach porušení, ale je pravda, že do tohto čísla sa mohli rátať aj ukrajinské odpovede na ruské provokácie. Ďalším odsekom budú čísla dňa, takže aj tam ukážem na význam akéhokoľvek krátkodobého prímerie s Potkanmi.
5. Čísla dňa
Dnes to máme za slabých 820 odobrených Rusov a celkovo sme tesne pod 1.313.000 Slnečníc. Počas prímeria sme „paradoxne“ mali štandardné číslo, 1070 kusov.
Pri tankoch je to 11.863, na prímerie až osem denacifikovaných kusov.
Pri BVP sa to štverá k 24.400 a podľa mňa niekedy na konci mája budeme mať 24,5K.
Delostrelectvo je zaujímavé! 39.953 denacifikovaných kusov a pri priemernom čísle sa na 40.000 dostaneme zajtra alebo pozajtra; prisahám, že tú whiskey si zoženiem a hodím si!
Zaujímavosťou je obrovské číslo práve na prímerie, namiesto 40 – 50 kusov až 73.
Raketometov je 1732 a včera sme mali 4 kusy naraz, čo dlho nebolo.
No a pri logistike máme okrúhlych 89.300 kusov, dnes 201, na prímerie a pamiatku zmŕtvychvstania Krista až 216 kusov. Vysoké číslo je aj pri dronoch, denne Rusáci strácajú až 2000 – 2500 kusov. Pri cene jedného stroja od tisícky do niekoľko desiatok tisíc USD je jasné, že to takto Orkovia dlhodobo neudržia.
6. Orbán doorbánil
Stalo sa to, čo sme chceli a už aj čakali. Orbán odišiel do histórie.
Sledoval som snáď dvadsať diskusií ohľadom tejto témy a skúsim zhrnúť niekoľko postrehov plus dodám na margo tohto svoje. Poprvé: Orbán prehral, pretože je jedno, akého vnútorného alebo vonkajšieho nepriateľa hľadáš, ľudia hlasujú žalúdkom a nohami. Maďarská ekonomika sa dostala (a je to memento pre EÚ) do závislosti na bruselských prachoch, čo je zlé. Nielenže sa naučila byť Budapešť korumpovaná Bruselom, Brusel dlho nevedel na tento mimoriadne zjavný fakt reagovať. A Budapešť sa navyše ako drzý pubertiak síce na európske prachy spoliehal, ale na druhej strane celú EÚ brzdil.
Ponaučenie: EÚ aj NATO musia prejsť reformami, aby bársjaký Orbán a Fico nebrzdili celý kontinent; do hry musí prísť aj možnosť okamžitého vyrazenia zo spolkov a pokút.
Druhý bod: zjavný vplyv Lavrova a neskôr aj JD Vancea alebo Trumpa miestni nebrali ako pozitívum ale ťažký fľus. Orbánovi to zjavne zobralo pár percent a JD mu namiesto plus pár percent zabezpečil ústavnú väčšinu Magyarovi.
Tretí bod: Magyar nevyhral na menštruačnej chudobe ani zelenej transforácii. Magyar aktívne behal po regiónoch, kde sú takéto témy cudzie ale kde je problémom nízka mzda, nedostatok práce a exodus mladých do zahraničia/Pešti.
Ako s týmto faktom naloží Šimečka a kaviarenskí menštruačne chudobní, nemám šajn. Ak by sa PS nezredukovala bezmála len na osobu Šimečka, tak by niekto vyliezol pred kameru, aby si ho verejnosť zapamätala a začal by obiehať babušky a polonezamestnaných všade po Slovensku, od Popudinských Močidlian cez Bátorove Kosihy až po Ubľu a Babín. Napriek tomu, že si o Šimečkovi a niektorých jeho ľuďoch (dokonalým príkladom ľavicovej a neschopnej vyžírky je Martin Hojsík) si myslím svoje a nie je to príliš pozitívne. Ale prekvapuje ma, ako strašne sú aj pomerne mladí ľudia z nás doma zmasírovaný do štádia, že okolo Šimečku nabrali akúsi temnú auru. „Vieš o tom, že Šimečka zvládol len pomocnú školu?“ pýta sa ma moja rovesníčka. „No nevrav, preto vyštudoval Karlovku a Oxford, lebo mal pomocnú školu?“ pýtam sa ja jej. Vidno, že ako vždy v takýchto prípadoch, logika a overovanie faktov z voľných zdrojov (tak tri sekundy roboty) jej veľa nehovoria.
Ale práve preto by mal Šimečka a niekto okolo neho prejsť mestečkami a Hornými Dolnými po celom Slovensku, nech to nie je žiaden No name kaviarenský povaľač.
Ale to by som asi chcel veľa, menštruačná chudoba bude stačiť.
Ďalší bod k Orbánovi a Magyarovi: Orbán to prepálil. Dúfajme, že pred voľbami to spraví aj Ficiak a bude tlačiť na všetky svetové vojny, ukroholocaust a naše dvojročné dcéry na fronte.
No a posledný bod: Magyar (a aj my) to budeme mať o to komplikovanejšie, o čo neskôr sa spustia reformy. A rovnako komplikovanejšie to bude mať dnešná opozícia, o čo neskôr spustí proces zjednocovania z dvesto strán na dve alebo tri dominantné. OĽANO sa naráta, to nie je opozičná strana ale skryté eso v rukáve Fica.
7. Trump si už pohneval čerta-diabla
Síce neskoro ale už aj MAGA ovce sú z Trumpovho eratického správania zdesení. Jeho AI generované obrázky, inteligenčné ekvivalenty Bojničanových AI generovaných blogov, vo mne budia zároveň smiech a zároveň des. Je vidno, že je to psychicky narušený človek, ostatne, toto sme vedeli my príčetnejší dávno. Ale ak tie AI fotky generuje on, tak je to hrúza. Aktuálne sa zobrazil ako Spasiteľ liečiaci chorého, ktorý nielen mne pripomína Epsteina. Za ním je socha slobody, zle vygenerované stíhačky US Air Force a dokonca aj nejakí mimozemšťania, ktorí asi mali evokovať sily Zla, ale evokujú skôr následok LSD.
Po excesoch, kde okolo Stabilného Génia sa modlili predstavitelia cirkví (toto dúfam že bude mať dohru neskôr a tieto zdegenerované trosky si už mediálne ani neprdnú) je toto asi klinec do rakve jeho kariéry. Som zvedavý, že po pár týždňoch odvolávania doterajších handier zo svojho okolia, keď už po impeachmente volajú aj jeho niekdajší spojenci, ako ustojí tlak. Ekonomika v čudu, ceny ropy v čudu, Záliv v čudu, rozhádaný každý zahraničný spojenec, tipujem, že do dvoch týždňov si proti sebe poštve aj Židov, najbližší spojenci v USA aj medzi Republikánmi takisto v ťahu...no je to talent na druhú.
A hlasy hovoria, že čoskoro trapas s Orbánom aj neúspech v Zálive hodí na JD Vancea. Čo by som ja osobne ocenil, pretože tá narúžovaná handra si nič iné ako zabudnutie nezaslúži. Ale bolo by dobré, keby ho najprv Donald dobre ponížil a aby JD Vance(po česky D.J. Venca) začal otvorene spievať a vyťahovať na Trumpheimera špinu.
Akurát zasa platí, že čím dlhšie to bude trvať, tým ťažšie sa z poníženia USA bude dostávať.
8. Ešte bude dovetok
Pôvodne som tento blog chcel zavŕšiť situáciou v Slavjansku a pár videami, ale nešťastná ranná vec v mojom susedstve to trochu rozhádzala. Zatiaľ len toľkoto a ak bude všetko v poriadku, do večera alebo najneskôr zajtra bude ešte jeden blog.
Zatiaľ môžete podporiť našu zbierku, tentokrát na 28. Brigádu a ich čatu robotických systémov. Práve toto video dám asi o trochu neskôr, technické problémy.
Alebo mne na kafé. Resp. na naftu pre chalanov, priebežne na prelom mesiacov.
https://buymeacoffee.com/johny1981aa






