reklama

O Kachovke a následkoch

Tak sa stalo to, čo každý z nás čakal – Rusi sa zachovali ako teroristi. Čo teraz?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

1.           Kachovská nádrž odstrelená

Úprimne povedané, niežeby som to nečakal. Pre mňa je jasné, že ruské opice sú schopné odstreliť aj Záporožskú atómovú elektráreň, keď im bude tiecť do topánok. Rus je primitív, stupídny človek nižšieho intelektu a vzdelania; nech to vyzerá akokoľvek „hitlerovsky,“ nemôžme po posledných mesiacoch poprieť. Požiadavky, aby bola táto ríša zla po porážke roztrhaná na kúsky a jednotlivé republiky nezávislé na Moskve je úplne oprávnená, kto by tvrdil, že to je príliš kruté, nech sa teraz ide pozrieť pod Kachovskú nádrž.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale stalo sa, Rusáci to zacvakajú, takže aj keď je to slabá náplasť, aspoň jedna vec je istá. Horšie to bude so škodami na civilných budovách v obciach pod nádržou. Zatiaľ sa nepoukázali straty na životoch, pravdepodobne budú, ale tu a teraz nevieme aké. Objavili sa obavy z toho, čo strata hladiny spraví s atómovou elektrárňou na jej brehu. Akurát som pozeral archívne záznamy, Rusi systematicky dopĺňali vodu (navyšovali hladinu) už asi mesiac, čo podľa mňa nebude náhodou a o odstrelení hrádze padlo rozhodnutie niekedy v apríli. Keďže vtedy sa dole Dneprom valila voda z odmäkov a silných jarných dažďov, u ruských svíň by mi to dávalo dokonalý zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké škody to spraví? Musím si zafilozofovať, nemám ani šajnu, aký je rozsah škôd tu a teraz, resp. ako sa príval vody prejaví nižšie. Som ako vždy trošku optimistický. Vychádzam z toho, že hrádza má výšku 30 metrov a dĺžku tri a štvrť kilometra. Explózia zničila časť výšky, ak to môžem takto amatérsky pomenovať, a len zlomok celkovej dĺžky. Podľa dronových záberov zo skorého rána to vyzerá na dve sekcie, z toho jedna je len „ľahko“ poškodená a voda preteká cez okraj, druhá časť bližšie k stredu je zničená vážnejšie a voda sa valí skutočne vo veľkom objeme na úseku cca 10 metrov (odhad). V tej väčšej medzere je tiež časť hrádze zničená len v malej výške (po okrajoch, pri budovách).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V hollywoodskych filmoch to býva väčšinou tak, že príde zemetrasenie alebo teroristický útok, niečo zničí hrádzu a údolím sa prevalí obrovská vlna devastujúca všetko, čo jej stojí v ceste. Áno, toto by bol reálny scenár, keby niekto celú Kachovskú hrádzu zodvihol zo základov a vypustil celý objem priehrady (18,2 km3) jedným vrzom. Čo sa samozrejme nestalo, vytečie len „malá“ časť objemu a aj to nie naraz.

 

2.           Samotný útok na priehradu

Rusi hovoria, že to urobili Ukrajinci a Ukrajinci, že to boli Rusi. Právnik by povedal, že tvrdenie proti tvrdeniu. Dezolát by povedal, že to boli Ukrofašisti. K jednotlivým motiváciám: Ukrajinci už dlhšiu dobu prepadávajú ruské pozície na ľavom brehu Dnepra, čo viedlo k opusteniu ruských pozícií okolo rieky a presťahovanie vojsk ďalej. Pôda je tu plytká, Rusákom sa ťažko kopú zákopy, keď spodná voda je v hĺbke jedného metra. Takže ZSU tu mali na amerických útočných člnoch pomerne ľahkú úlohu. Pre Opičákov, ktorým kolabuje front na každej strane, príde vyhodenie priehrady do luftu vhod, pravý aj ľavý breh bude pre vojnové stroje nepoužiteľný celé týždne. Ukrajincom to navyše dodá vrásky (evakuácia obyvateľov, škody na civilnej infraštruktúre, prípadne straty na životoch vojakov aj civilistov). Pozitív je tu nekonečne. Protikladom je strata vody pre okupovaný Krym, čo v ohromnej miere začali využívať trolli. Podľa nich chceli Ukrajinci spôsobiť ekologickú a humanitárnu katastrofu na Kryme. Akosi táto tupá svoloč nepochopila (alebo nóty z ruskej ambasády jasne prikázali), že Krym bol bez dneperskej vody 8 rokov a okrem úpadku pestovania ryže sa nič nedialo, žiadna ekologická ani humanitárna katastrofa. Takže nie, v čase, kedy Ukrajina jasne hovorí o vrátení Krymu pod kyjevskú správu do konca roka, nejaké zásobovanie vodou nie je práve tým hlavným argumentom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výpočet pozitív a negatív je jasne na strane Ukrajiny. Rusom nepomáha žiaden falošný argument, dokonca aj navozenie výbušnín do priehrady po páde Chersonštiny a zvýšenie hladiny priehrady v posledných mesiacoch je jasným argumentom v prospech teórie, že tento primitívny hnoj proste len spáchal teroristický čin. A to má v krvi už celé generácie. Rusi síce tvrdia, že Ukrajinci na stavbu poslali salvu rakiet, len akosi zabudli dodať, že tie rakety nie sú schopné zničiť tak mohutnú budovu plnú betónu, armatúr a strojov. Musela by to byť asi bomba Bunker Booster alebo niečo na tento štýl, aby si s vrstvami priehrady podarila a zničila ju tak, ako vidíme na záberoch. O tom, že zničiť veľkú priehradu nie je jednoduchý oriešok svedčí aj to, že Briti bombardovali hrádze na rieke Ruhr v roku 1943. Útočníci mali ťažké straty a efekt nebol až taký veľký, ako by si plánovači v Londýne predstavovali (zahynulo 1600 ľudí, dve tretiny z toho sovietski otroci v koncentráku).

Takže raketa to nebola, kanonáda takisto nie, ale ako som spomenul, Rusi stavbu zamínovávali minulý rok v panike, že ZSU prebijú front na rieke a postúpia na ľavý breh. Kde by bola „jazva“ po takomto výbuchu? Žeby na ruskej strane priehrady?

Áno, prerazenie stavby je na ruskej, východnej strane priehrady. Kto by to bol čakal, však? Skutočne sa výbuch udial prakticky pár metrov od ruských pozícií na ľavom brehu, čo ukrajinskú účasť na tomto čine úplne vylučuje. Neviem si predstaviť, ako by Ukrajinci nanosili tony (desiatky ton) výbušnín cez rieku alebo nejaké koridory hrádze na ruskú stranu, kde sú umiestnení Zmrdi a tam si to len tak mirnix-dirnix nainštalovali a odpálili.

O ruskej účasti a plánovaní jasne svedčí aj ďalší fakt. Miestny proruský správca ráno po prvých správach o katastrofe vyhlásil, že v mestečku je pokoj a žiaden útok sa neudial. Až keď éter zaplavili videá a dronové zábery, tak nielenže priznal, že hrádza naozaj preteká, ale ihneď mu bolo jasné, že za tým stoja Ukrajinci (došli nóty z Kremľa).

 

3.           Čo bude v najbližších dňoch?

Môj tip: nedôjde k drastickým stratám na životoch. Situácia z druhej svetovej vojny, kedy dneperskú priehradu vyhodili samotní Sovieti v snahe zastaviť nemecký postup a akcia sa skončila desiatkami tisícok mŕtvych civilistov a vojakov, prevažne sovietskych. V 41. nastala explózia večer o ôsmej, čiže hlavná záplava sa prehnala krajinou uprostred noci a v čase, kedy nižšie po prúde rieku prekračovali ruské vojská vyčerpané pochodom a obranou, neschopné rýchlejších reakcií. To dnes nemáme, k útoku prišlo skoro ráno a prinajmenšom ukrajinská strana začala konať ihneď (keďže po ruskej formálnej stránke patrí ľavobrežná časť Chersonštiny Rusku ako jedna z ruských oblastí, miestni obyvatelia sú de iure obyvatelia Ruska a teda každý utopený civilista z ľavého brehu je utopený Rus. Vidím, že denacifikácia Ukrajiny a ochrana ruských občanov ide pekne podľa plánu rovnako ako doteraz v Bachmute a Mariupole).

Ukrajinci na druhom brehu asi tiež nemajú stovky vojakov, takže nemyslím si, že by tam prišli o bolestivú časť vojsk, naviac tí operovali zväčša trošku južnejšie, takže hypoteticky mali dosť času prekonať na svojich člnoch Dneper a dostať sa tých pár kilometrov do bezpečia (je to doslova pár minút plavby na člnoch). Mám tušáka, že sa im to aj úspešne podarilo, pretože trolli blábolia o tom, ako sa ruským vojskám v tomto mieste podarilo postrieľať ukrajinských mariňákov v panike ustupujúcich po rieke – jasný dôkaz, že ruská svoloč sa nezmohla ani na pohyb a dokonca dosť možné, že ani doteraz nezaznamenala blížiacu sa katastrofu. Bola by prča, keby sa v prívalovej vlne utopilo pár stoviek Rusákov...

Do Dnepra sa vlieva pomerne veľa riečok a riek, napríklad známy Inhulec, o ktorý zvádzali obe armády ťažké boje minulý rok myslím že v lete. Prívalovú vlnu to asi trochu stlmí, voda sa v istej miere rozleje do priestoru a maximálne vytopí domy a polia. Škody budú iste značné, ale ruku na srdce, Rusom pri odstrelení nádrže asi nešlo o zatopenie niekoľkých stoviek hektárov prosa ale o povraždenie pár tisícok Ukrajincov. A to sa im nepodarí (ešte výsledky nevieme, takže len môj optimistický tip).

ZSU nebudú môcť nejakú dobu útočiť cez rieku, čo ale nie je problém. V tomto smere boli akcie okrajové, takže na priebeh vojny (a oslobodzovanie Belhorodskej ľudovej republiky, hahaha) to nebude mať vplyv. Cez Dneper v tejto oblasti nevedú žiadne ukrajinské zásobovacie trasy, ničím sa teda akcie neobmedzia.

Ukrajina príde o trochu elektrickej energie. Nevyznám sa, predpokladám, že v kombinácii s tým, že Záporožská jadrová elektráreň ide prakticky na nulu, toto môže byť problém. Avšak je leto, asi nebude treba toľko elektriky ako v ťažkom zimnom období.

Čo to značí pre poloopice? Krym bude mať znovu problémy s vodou (ide leto, bude sucho a úroda zotlie ako v 2014). To nahrá separatistom, ktorí s pokračovaním vojny spokojní nie sú. Dobré správy pre Kyjev, zlé pre Moskvu. Dá sa povedať, že Rusi prehodili Krym cez palubu a ako vždy stavujú všetko na poslednú kartu.

Zostáva nám čakať, čo sa stane a či môj chronický optimizmus nebol scestný (dúfam, že nie). Spolieham sa nato, že poškodenie hrádze naozaj nie je veľké (ak sa to dá tak pomenovať) a že prílivová vlna proste nebude dostatočne silná, aby si vyžiadala „veľa“ životov a „veľké“ škody. Pravda, každého života je škoda (okrem ruského), ale nemyslím si, že v takejto situácii sa ideme hrať nato, že strata pár životov je „apokalypsou.“ Verím, že čitatelia blogu ma nebudú obviňovať z neúcty k životom a že pochopia význam mojich slov.

 

4.           Dlhodobý dopad akcie

Ako som spomínal, ekonomika Krymu utrpí a nespokojnosť narastie. Voda na dolnom toku opadne, škody „sa“ odstránia. Na priebeh bojov to zásadný dopad nebude mať, Svine z Ukrajiny pomažú ruským krokom domov. Finančné škody zacvakajú Rusáci zo zhabaného majetku, akurát ľutujem pravnukov dnešných Rusov, ktorí to budú splácať ešte o sto rokov. Na jadrovú elektráreň pri dnešnom polomŕtvom stave to nebude mať dopad, JE má vlastné rezervné jazierko a v dnešných dažďoch prehriatie nehrozí.

 

5.           Poznámky pod okraj

Nepatrí to do tejto témy, ale nezdržal som sa podeliť o malé novinky. Najprv Belhorodský front: boje trvajú, „prítomnosť“ generála Gerasimova nepomohla. Slobodní Rusi dobyli novú dedinu, podľa všetkého Novú Tavolžanku.

 

A teraz jedna vtipná vec: „oslobodzujúci Rusi,“ teda pravidelná ruská armáda otrokov, ktorá prepadla Slobodných Rusov a akože ich odrazila v Šebekine, sa stiahla z mesta. Miestni obyvatelia nafilmovali vybrakované obchody aj byty, ktoré domáci geroji vykradli.

Jeden z civilistov sa sťažoval, že mu ukradli chladničku (alebo pračku) a že či im to nie je trápne. Poškodený pred rokom bojoval v armáde a zariadenie si priniesol z Irpine.

 

Jedna aktualizácia: v Novej Kachovke prívalová vlna zaplavila miestnu ZOO a všetky zvieratá sú mŕtve.

V nemenovanej dedine po prúde je vody tak do pol metra, čo spôsobí škody na majetku ale predpokladám, že k stratám na životoch nedôjde. Vojaci sa premávajú po uliciach v BVP.

Ďalšia aktualizácia: zjavilo sa video z termovízie, kde hrádza vybuchne bez toho, aby do nej čokoľvek vrazilo. Je to v priamom rozpore s tým, čo hovoria Rusi. 6eby zasa klamali? (rečnícka otázka). Podľa všetkého to vybuchlo z vnútornej strany, teda od jazera.

Zjavili sa presnejšie správy, k výbuchu/výbuchom došlo ráno od 2.35 do 3.10.

V samotnom Chersone sú zaplavené ulice, vyzerá to na meter vody max.

 

Rusko vraj pred pár dňami vyhlásilo zákaz vyšetrovania „havárií“ hydroelektrární v dôsledku vojnových akcií. Zákaz platí do roku 2028, teda päť rokov.

 

Dnes už 211.150. Poprosíme viac a to čím skôr!

 

Hláška z netu: „Keď podporuješ Rusko a pritom posledné tri dni Rusko bombarduje Rusov, Rusi ničia ruské dodávky čerstvej vody na ruský Krym, Rusi rabujú ruský majetok Rusov a ruská privátna armáda bojuje proti ruskej armáde...“

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  20 987x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu