reklama

O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)

Putin prikázal, aby sa stal Donbas ruským do konca kvartálu. Ako to skončilo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

1.           Bitka o Bachmut prebieha naďalej

Bachmut je súčasťou Donbasu, ale ruku na srdce, zanedbateľnou. Pozajtra bude osem mesiacov, čo prebieha bitka o toto mesto a vyzerá to tak, že jej koniec (chvalabohu) stále leží v nedohľadne. Ruská armáda teda dobyla za tri mesiace tohto roku nie Donbas, dokonca ani nie jeden okres Donbasu, ale Soledar (12.000 obyvateľov pred vojnou) a niekoľko dedín so zhruba rovnakým počtom duší pred štvordňovou operáciou. Dosť biedny výsledok, treba mať ale na pamäti, že sa jedná o Rusov a tam zázraky očakávať nemôžme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Necelých 40 kilometrov od pôvodnej hranice za cenu odhadom 40.000 mŕtvych Rusákov je fenomenálne skóre; keby ste ruské a wagnerovské slnečnice kládli jedného za druhým do jednej línie, prakticky by ste spravili cestičku z mŕtvych tiel od hranice až za Bachmut a znova naspäť. Dúfam, že to dajú takto do Kyjeva.

Novinky ale hovoria, že Ukrajinci síce stratili niečo z ulíc, ale na druhej strane Wagnerovcov vytlačili z cesty smerom z Časivho Jaru. Tou prúdia zásoby a čerstvé jednotky, takže aby Putina trafil šľak, pád Bachmutu sa zasa o niečo odkladá. O jeden letopočet.

 

2.           Putin plače. Ekonomika je v háji

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konečne! Konečne som sa dožil toho, že aj cigán sa pomýlil a povedal pravdu! Sám ruský prezident sa priznal, že sankcie fungujú a ruský rozpočet má Štefánikovu trajektóriu! Je síce pravda, že celý recht neprezradil v podstate to dal na Rusa a klamal v 99% informácií, ale aj to už je u takého patologického klamára akým je Puťko úspech. Dezolátov musí jebnúť!

Čo teda toto blbé schizofrenické monštrum povedalo? Nuž, priznal sa, že ekonomika síce troška klesla, ale nie je to tragické a tento rok bude lepšie až v takej miere, že sa tým nemôžu nechať uspať. No jasné, bude lepšie. Pozrime sa na to bližšie. V podstate všetko zhrnul Ivan Mikloš na Denníku N, ale skúsim aspoň stručne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poprvé: ruské príjmy klesli o štvrtinu. Možno sa to niekomu nezdá až tak veľa, ale pre rozvojovú krajinu vo vojne, akou je aktuálne Rusko, je to katastrofou samo o sebe.

Podruhé: výdavky narástli viac ako o polovicu. Áno, pošahaná vojna v Šojguovskom štýle je pre štátny rozpočet tragédiou. Dali by sa ospravedlniť napríklad obrannou vojnou, teda niečo ako bola druhá svetová vojna, ale nie avantúrou v štýle „Osem mesiacov budeme dobýjať bezvýznamný Bachmut a ani tak ho nedobyjeme.“

Potretie: Na celý rok 2023 je naplánovaný deficit necelé 3 bilióny rubľov. Za dva mesiace tohto roku, z toho jeden je najkratší, Rusko dosiahlo stratu 2,6 bilióna rubľov. Áno, január a február vybrakoval z ruského rozpočtu 90% „rezerv,“ ak to tak môžem pomenovať. Zajtra končí marec, bude zázrakom, ak sa tieto čísla ešte neprehupnú hlbšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poštvrté: ruský minister financií Siluanov sa vyhovára, že je to následkom platieb vopred za dotácie. Nie je to podľa Ivana Mikloša pravda, žiadne tak vysoké dotácie neboli.

Popiate: nezamestnanosť (nie tak tabuľková ale reálne) je na úrovni 13% - napriek tomu, že rádovo viac ako milión mladých ľudí zdrhlo, narukovalo alebo je v lochu.

Pošieste: mzdy oficiálne klesli o smiešne 4%, ale prepad maloobchodných tržieb až o 9%. To neštimuje, pretože úspory obyvateľstva nenarástli. Niečo je zle.

Posiedme: väčšina údajov je utajená. Kým v USA sa klasifikujú údaje, ktoré by nahrali nepriateľovi v kritikom Pentagonu (napríklad rozpočet niektorých zložiek bezpečnostnej siete), v Rusku začali klasifikovať prakticky všetko. Mimochodom, Ivan Mikloš spomína, že počas korona rokov sa skrývali údaje o úmrtnosti. Našich dezolátov asi nepoteší, že krajina, ktorá akože vyhrala nad Covidom, musela zahmlievať čísla úmrtnosti (prezradím, predvojnový rok 2021 umrelo o 1.050.000 viac Rusákov ako sa narodilo. Opakujem, to je rozdiel v ukazovateľoch, nie celková úmrtnosť Federácie).

Nevravím, že by mi Puťko prezradil niečo nové, ale poteší, že to vykĺzlo z jeho chrapače. A ešte by som sa rád opýtal pár dezolátov na ich korigovaný názor...

 

3.           S Orbánom sa už nebavte!

Rusku sa stráca okruh kamarátov. Arménsko, dlhodobo jedna z mála krajín, ktorá nebola donútená sa s Ruskom baviť, ale robili to dobrovoľne, z historických dôvodov (Turecko). Arménsko-azerbajdžanský konflikt o Karabach tento vzťah nahlodal, arménsky prezident sa konečne zbadal a poslal Putina a Lukašenka do preč. Teraz sa nechali Arméni počuť, že ak sa dostaví Putin do krajiny, bude zatknutý. Z „úprimného“ priateľa sa stal úprimný nepriateľ; Arménsko sa teda pridalo k zvyšku planéty.

Úplne iný stav bolo Maďarsko. Krajina, ktorá utrpela štokholmský syndróm (v 50. rokoch Červená armáda rozdrvila maďarské povstanie, pobila tisícky civilistov a povešala maďarské umiernené politické vedenie), sa pod vplyvom mimoriadne skorumpovaného Viktora Orbána stala druhým najvernejším pudlíkom Kremľa. Čo je vcelku vtipné od krajiny, ktorá je v NATO, EÚ a nemá s Mordorom priamu hranicu.

Lenže ak ste mimoriadne skorumpovanou handrou, vaša vernosť vydrží iba tak dlho, ako dlho vydrží prílev prachov z Kremľa. A ten samozrejme vyschol. Orbán teda ako správna onuca hľadá niekoho ďalšieho, čo bude vydržiavať jeho neschopnosť, keďže medzi islamské štáty ani štáty africkej únie ho asi neprijmú, zostala mu ohováraná EÚ. Teda organizácia, bez ktorej by pravdepodobne jeho režim dávno skolaboval.

Reakcia Mordoru je typická pre urazeného despotu. Už nie ste naším priateľom, naopak, Maďarsko sme pridali na zoznam nepriateľských štátov.

Nevadí mi to, problémom je to, ako to bude teraz Viktor predávať svojim tupovoličom. Myslím si, že maďarskí dezoláti sú zhodní s našimi, akurát ich je oveľa viac. Viktor to nejako predá a pred kamerami bude lízať Scholtzove alebo Leydenovej topánky, ako keby sa nič nestalo. Naše opice by to takto rozhodne zhltli.

P.S. k tejto téme: Maďari to síce akiste zhltnú, ja by som to nezhltol. Maďari práve načerpali eurofondy na vybudovanie chodníka v korunách stromov. Celkom pekná myšlienka mne sa takéto projekty páčia. Akurát je tragédiou, že iba v Maďarsku sa najprv oné stromy vyrúbu a „chodník v korunách stromov“ je napokon chodníkom nad kvetinkami. Čo už, Maďarov vyhodiť z Únie a spätne nech vrátia do posledného Eura každý pofidérny projekt.

 

4.           Slovenským dezolátom sa uľútilo čiernoprdelníkov

Najstarší kláštor v Kyjeve je známym ako brloh agentov FSB. Ukrajinská pravoslávna cirkev sa oddelila od moskovského patriarchátu, čo sa pre notoricky urazený Mordor javilo ako vlastizrada a útok na samotného Krista. Samozrejme, ak vám odpadne jedna časť sekty, je to následok vašich predchádzajúcich chýb. Úprimne je mi to jedno, sekta ako sekta, takže nie som ani fanúšikom tej ukrajinskej cirkvi. O to menej posádky spomínaného kláštora v Kyjeve. Ukrajinská tajná služba monitoruje miestnych monachov, ktorí – čuduj sa svete – sú v budove ako v podnájme, pretože ju vlastní štát. Keď som podnájomníkom, tak mi príde prirodzené, že akonáhle dostanem od majiteľa výpoveď, tak sa porozhliadam po ostatných možnostiach a dobrovoľne barak opustím. Neplatí to pri Rusoch a ich otrokoch. Tam keď dostanete výpoveď, zabarikádujete sa a budete protestovať.

Na iDnes aj slovenských diskusiách sa doslova rozpútala búrka o tom, akí satanisti tí Ukrajinci sú. „Demokrati,“ fašisti, pohania a spol. Ako by ich jedna ambasáda mala. Ale nie. Nikto nevyháňa pravoslávnych mníchov, Ukrajina nie je islamský štát ani – Rusi za Stalina. Nie, proste mať počas vojny brloh agentov, naviac štátom platených darmožráčov, nie je dobrým nápadom. Vyžeňte tie prasce preč, nech idú do Ruska – alebo nech prestúpia do iného kláštora, kde nebudú robiť škodu, iba svoju robotu. Ak také niečo u mníchov existuje.

 

5.           Výbuch nad Hvardijským

Hvardijské je mestečko a letisko neďaleko Simferopoľu, teda jedného z najväčších miest na Kryme. Už raz sa stalo cieľom ZSU, pričom Rusáci prišli o niekoľko lietadiel. Aktuálne tam zaznamenali silný výbuch, na čo sa vyjadril miestny proruský predstaviteľ, že nejednalo sa o nejaký útok na letisko, ale zostrelenú ukrajinskú raketu. Na krátkom videu z okna auta vidno ale stĺp dymu, ako sa vznáša z „poľa“ a nemám pocit, že by raketa zostrelená v lufte spravila taký kúdoľ dymu na zemi. Naopak, záber mi hovorí, že ZSU zasiahli práve vzletovú plochu alebo nejaký sklad na zemi. A slová okupanta mi hovoria to isté. No a samozrejme sa dnes zjavili správy o tom, ako ZSU skutočne zasiahli buď plochu letiska alebo nejakú konkrétnu budovu. Geolokácia dymu ukázala, že stúpa „niekde z areálu.“ Na základni je cca dvadsať kusov lietadiel Suchoj 24 a Suchoj 25, ale zatiaľ nie sú správy o zničených strojoch. Keďže ale podľa Rusákov je raketa zničená niekde vo vzduchu, tipujem tam zo päť vyradených lietadiel a tristo mŕtvych.

 

6.           Drobnosti zo sveta

Spoločnosť Vkusne. Točka (Chutne. Bodka), teda ruská verzia MacDonaldsu, za minulý rok dosiahla gigantickú stratu. Firma, ktorú som ja ironicky pokrstil na Žer čo je, bodka, bola od prvých dní známa katastrofálnym servisom, biednou kvalitou potravín, často plesnivých, plus napríklad aj drobnosti ako horčicu a kečup nemohli dodať miestne, pretože dodávateľ na ne neexistoval, takže museli podávať sáčiky kečupu MacDonalds, kde špeciálne najaté študentky centrofixkami začerňovali logo emerickej kompany.

A v tomto súvise nás asi neprekvapí, že podľa čerstvej štúdie sa v ruských filadelfských rolkách nachádza Escherichia coli až v 40% prípadov. Nemám šajn, čo je filadelfská rolka, ale predpokladám, že pri takomto obsahu fekálnych baktérií je presne toto tou biologickou zbraňou, ktorú Amíci vyvíjali v ukrajinských biolaboratóriách.

 

Ruské pekárne začínajú vyrábať drony. Áno, pekárne, drony. Podľa plánov by malo byť vyrobených 200 kvadrikoptér mesačne. Za marec, ktorý zajtra končí, vyrobili šestnásť. Ruská matematika mi príde vždy taká čudná, štvordňová operácia trvá 13 mesiacov, dvesto kusov je šestnásť kusov, budovanie svetlého zajtrajška je 100 rokov temnoty... V Rusku sa asi nenaučím tým nešťastným integrálom, čo?

 

Ukrajina má vraj drony s doletom 3.000 kilometrov. To tvrdí ukrajinská strana a nevieme, či blafuje alebo hovorí pravdu. Keďže na Ukrajine bola za Sovietskeho zväzu veľká časť sovietskeho zbrojného, leteckého aj kozmického priemyslu, neprekvapilo by ma to. Podľa niektorých zdrojov ale Ukrajina plánuje masívny útok stovkami až tisíckami dronov na ruské pozície – toto ale rozhodne nebudú drony s doletom 3.000 km. Ukrajina dokáže vyrábať lacné samovražedné drony s pomerne vysokou rýchlosťou a doslova za babku, takže by ma neprekvapili roje kamikadze dronov, ktoré rozbíjajú na samom štarte jarnej ofenzívy ruskú obranu, do ktorej vrazia tankové kliny ako účastník chcimírovskej demonštrácie bradou do obrubníka. Pri takejto situácii netreba tank zničiť s posádkou, stačí, keď mu pretrhnete pásy alebo zničíte optiku a jeho bojová hodnota bude mizivá. Nehovoriac, že dron z kartónu za sto Eur, nesúci kilogram trhaviny, dokáže urobiť veselý ohňostroj z muničáku alebo skladu palív. Ak máte takých dronov sto na desaťkilometrovom úseku frontu...

 

Česká republika prechádza na jadrové palivo od Westinghouseu. Americká spoločnosť bude palivové tyče vyrábať vo Švédsku a dodávať do reaktorov v Dukovanoch. Podobné palivo využívajú niektoré reaktory na Ukrajine, ktorá sa tým zbavila závislosti na palive od nepriateľa, konečne sa to podarilo aj Čechom.

Český diskusný priestor okamžite zaplavila vlna reakcií, že Westinghouse dodával pokusné tyče predtým a zlyhali (zasa sa ambasáda činila). Lenže hneď boli trolli uzemnení, že Westinghouse nejakú požiadavku na pevnosť vyriešili následne a rovnaký problém mala na začiatku ruská firma, ktorej bola dodávka priklepnutá.

Len sa neprestávam smiať na genialite ruského superstratéga Putina. Po zlomení väzu ruskému energopriemyslu, vojenským výrobcom, maloobchodu a automobilovému priemyslu sa mu podaril ďalší geniálny ťah. Tipujem, že v ďalšom kroku urobí antireklamu už len ruským prostitútkam (čo iné by teraz ponúkalo Rusko, hm?).

 

Vo Sverdovskej oblasti explodoval plynovod Jamburg-Jelec. Explózia vyzerala byť dosť zásadná, podľa všetkého opravy zaberú týždne. V Rusku pribúda podobných výbuchov, čo sa nedá podľa mňa pripísať iba náhodám alebo zlyhaním opotrebovanej techniky, ide buď o prejav domáceho odboja alebo ukrajinských agentov.

 

Inak 173.000!

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  15 528x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu