reklama

Personálne čistky v Rusku (keď oligarchovia zúfajú)

Naposledy som písal, že ďalší blog dlho nebude. Klamal som. Ako vždy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

1.           V Bachmute to vrie. Posledné kŕče?

Ruské sily prešli v Bachmute po týždni nehybnosti do protiofenzívy. Niektorí blogeri panikária, že Ukrajina to s vlastnou ofenzívou zmeškala, ale na druhej strane si nemyslím, že predčasná akcia za každú cenu je v tejto situácii to správne. Zmrdi dobyli niekoľko pitomých blogov v južnej časti mesta, obsadili nemocnicu a odhadom pol kilometra štvorcového, takže nič extra z môjho pohľadu sa nedeje. Akurát predtým to robili na pravidelnej báze, teraz im to trvalo vyše týždňa (a ktovie s akým úspechom).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je podstatné, Rusákom sa nedarí dobyť prístupové cesty do mesta. Ukrajinci síce zásobujú Bachmut prostredníctvom rozblatených poľných ciest, ale darí sa im rotovať vojakov na pravidelnej báze. Bez odstrihnutia zásob vydržia aj naďalej. Mimochodom, Azovstal v Mariupole bol zásobovaný celé mesiace pomocou vrtuľníkov lietajúcich zhruba sto kilometrov cez nepriateľské územie, takže tu, pár kilometrov od frontu, by ani toto nemal byť problém (v prípade úplného obkľúčenia). A ktovie, čo generálny štáb ZSU nachystal v kobkách pod mestom za zásoby a bunkre? Uvidíme, iste nesedeli na riti.

V Avdijivke Ukrajina stratila kúsok poľa. A toť vsjo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

2.           Podplukovník Lisickij mŕtvy. Nielen on.

Bitka pri Ilovajsku bola pre Ukrajinu Stalingradom. Trvala takmer mesiac, teda august až september 2014 a stala sa v istej miere symbolom zdevastovanosti vtedajších ZSU. Tie vstúpili do mesta, vytlačili povstalcov a prebrali Ilovajsk, ale následne ich Rusáci obkľúčili a v ústupových bojoch Kyjev stratil stovky vojakov. Straty sa líšia podľa zdroja, niektoré hovoria až o tisícke mŕtvych a stovkách zajatých.

Jeden z víťazov, podplukovník Dmitrij Lisickij, stretol svoj osud a pomstu. Chcípol pravdepodobne v boji niekde pri Avdijivke, kde velil výsadkovým plukom. Twitter hovorí, že bojoval (vraždil) aj v Sýrii. Iné údaje sa mi nepodarilo dopátrať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Petrohrade vybuchlo auto. To nie je ničím divné, keby nepatrilo šéfovi oddelenia výcviku a nezahynul pri ňom on aj viacerí spolucestujúci. Informácie sú strohé.

V Mariupole vyhodili do luftu auto so šéfom polície.

 

3.           Generál Muradov je....živý. zatiaľ.

Generál Rustam Muradov bol odvolaný zo svojho postu. Ak čitatelia náhodou nevedia, kto to je, tak vedzte, že vďaka jeho schopnostiam došlo Rusko o tisícky vojakov okolo Vuhledaru, plus pri jedinom útoku o 130 kusov techniky. Tento človek je jedným zo symbolov nekonečného zlyhávania ruskej armády, takže ako správny ruský generál po totálnom fiasku dostane čo? Povýšenie! Áno, presne toto sa stalo. Putin (alebo Šojgu) mu udelili metál za dodrbanie celej divízie v rámci dobytia NULA km2 plochy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale ruská verejnosť sa vzbúrila a Muradova museli odvolať. Odvolať značí, že ho zbavili velenia svojej časti frontu a predpokladám, že pre nedostatok personálu len dostane úplne inú pozíciu, kým sa na celé fiasko nezabudne. Ja dúfam, že ho prevelia práve tam, kam ZSU plánuje čoskoro zaútočiť, pretože v tomto prípade by si ukrajinskí vojaci ani nemuseli brať automatické pušky, stačili by hrable a nabrúsené kosy.

 

4.           Ruskí oligarchovia sa sťažujú

Audio zachyteného telefonického rozhovoru dvoch oligarchov, Iosifa Prigožina (!) a Farchada Achmedova ukazuje zaujímavú vec: dokonca aj Lavrov, Sečin a spol. považujú Šojgua za totálneho dementa, ktorý je k ničomu a veci škodí. Podľa oligarchu sa ho snažia dať dolu (nech to značí čokoľvek). Achmedov kontruje, že je to ich kolektívna vina, pretože každý je zodpovedný za svoj konkrétny sektor (vojenský priemysel a spol.). Iosif Prigožin kontruje, že všetci Putina zavádzali a zavádzajú a žijú vo svojom vlastnom svete. Achmedov Prigožinovi hovorí, že sa dopredu tlačia živly: Kadyrovovci, Prigožinovci, opričniky (narážka na osobnú gardu Ivana hrozného zvanú Opričnina, ktorá sa dopúšťala príšerných zverstiev a sama bola nepostihnuteľná), machnovčina (nemohol som si spomenúť na význam, ale wikipedia pomohla; jedná sa o stav anarchie na istom území cárskeho Ruska počas občianskej vojny, kde vládli anarchokomunisti. Hnutie Nestora Machnu bojovalo vlastne proti všetkým a zvalcovala ho samotná Červená armáda). Podľa Achmadova títo všetci budú hroziť dýkami, kladivami, kindžalmi a neurobia jediný normálny krok. Všetci boli zasypaní zlatom, keď cena ropy a plynu bola hore, ale teraz zrazu každý z nich ukazuje svoju negramotnosť, neschopnosť, zanedbateľný rozum, nepoužiteľnosť.

Iosif Prigožin kontruje: „Videl si, čo spravil (Putin)? Postavil ich ako počas šachu jedného proti druhému. Len aby si zachránil vlastnú prdel.“

„Áno, požierajú sa navzájom. Ale Putin ich nespasí, on je za ten stav priamo zodpovedný.“

Achmedov dodáva: „Dokurvili našu budúcnosť, moju, tvoju, našich detí, osud.“ Na inom mieste rozhovoru hovorí, že „Putin necúvne, dopredu nemôže, zostane to takto. Všetci sú ako šváby, čo sa utopia v pohári, pretože sa potápajú navzájom. Každého stiahnu nadol.“ Smiech vo mne vyvolali ďalšie jeho slová: „Mohli vybudovať za 30-40 rokov Dubaj, vybudovať krajinu. A čo sme vybudovali?  Medvedev hovorí, že máme drevo, nepotrebujeme uhlie, máme plyn. V Tuve (republika, odkiaľ pochádza Šojgu) 90% ľudí kúri drevom a uhlím. Oni (Putin a spol.) sú ako mimozemšťania. Každého ojebali. Prelievajú krv bezmocných a nevinných ľudí. Putin je nímand, zakomplexovaný, nesebavedomý, aj s Medvedevom.

Prigožin vraví: „V tomto chaose sa snažia zachrániť si prdel.“

Achmedov ma rozosmial znova: „Máme zamrznutých 35 miliárd dolárov. Nemáme čo jesť (muhaha). Pocoval národ. Kedy to zmyjeme? Toto je bratovražedný národ.“

Iosif Prigožin upozorňuje: „Jediná cesta je, že Putin vyhrá. Aj keby prehral, je koniec.“

„Ja neviem, ako by Putin mohol vyhrať. Nie som idiot. Sledujem film Oslobodenie, ako ľudia umierali za svoju vlasť, pretože bojovali proti fašistickému jarmu. Toto je zinscenované, regrutuje kriminálnikov, odsúdencov.“

Video tu končí, neviem, či došiel chudákom kredit do telefónu alebo vypadli z okna. Ak sa FSB dozvie, že oligarchovia – miliardári toto hovorili o Puťkovi, Windows ich neminie.

Rýchlo som si kukol, kto obaja propagandisti vlastne sú. Achmedov bol vlastne profesionálnym špiónom, od roku 1986 žil v Londýne (kto žil zo ZSSR v Londýne, hm?). neskôr podnikal s kožuchmi, následne dovážal zariadenia pre ťažbu ropy a plynu. V roku 2005 musel 51% svojej ťažobnej spoločnosti predať Gazpromu, aby proti nemu nebolo vznesené nejaké obvinenie (inými slovami: cvakal výpalné). Jeho majetok pred vojnou bol odhadovaný na 1,4 mld USD, čím bol v zozname svetových boháčov pod číslom 2000.

Iosif Prigožin je hudobný producent židovského pôvodu. Nepodarilo sa mi dopátrať jeho angažovanie vo vysokom biznise ani politike, akurát, že raz na neho bol spáchaný neúspešný atentát, pri ktorom vybuchlo jeho auto. V podstate mi príde neškodný.

Ale Wikipedia už pozná škandál s jeho rozhovorom s Achmedovom. Prigožin sa vyhovára, že to je výplod neurálnych sietí, Jevgenij Prigožin svojho menovca pomenoval ako drzého, agresívneho nerváka.

 

5.           Rusko pred Moskvou zostrelilo Stryž

Stryž je už vcelku známy typ dronu, ktorým Ukrajina ostreľovala letiská a základne priamo na ruskom území. Je to v podstate zastaraný stroj, čo je o to vtipnejšie, že druhá armáda mira nedokáže starú, 50-ročnú šunku zostreliť a doslova hrdzavý letúň zničil Rusákom niekoľko superdrahých strojov. Tentokrát sa im to zázrakom podarilo a Stryž bol zničený... spolu s polovicou ruskej ulice. Informácie sú v štádiu hádania, pretože kráter v meste južne od Moskvy je menší ako niečo, čo by som si predstavoval po explózii hlavice, ale na druhej strane zdevastoval niekoľko budov (pripadali mi pozliepané, ako keby to dopadlo do priestoru Letanovského Mlyna). Rusi ale samozrejme okolo toho spravili paniku, že Ukrajinci zámerne zaútočili na nevinných komsomoľcov. Iste, Ukrajina má toľko zbraní, aby nimi mrhala na dedinku, kde splachovací hajzeľ videli len na prospektoch zo Švédska.

 

6.           Jednotky NKVD sú potvrdené

V našej kultúre aj u Rusov máme zvláštne jednotky. My im hovoríme motivační spíkri, v Rusku tylové jednotky NKVD. Obe slúžia na zvýšenie výkonnosti.

Aktuálne video z frontu ukazuje skupinu vojakov z Kaliningradu, ktorým rozstrieľali polovicu jednotky, ale ich veliteľ im nedovolil ustúpiť, naopak, postavil im za chrbát jednotku, ktorá ich mala v prípade ústupu postrieľať. Sťažujú sa, že oficiálne ani len nie sú prevelení na front, takže v prípade ich padnutia rodiny nedostanú odškodné (buď Ladu alebo ukradnutý kožuch, možno peľmene), pretože oficiálne nebojujú.

V poslednej dobe sa s podobnými videami roztrhlo vrece, čo ma síce neprekvapuje, ale čím viac týchto videí zaplaví ruský Tiktok alebo Telegram, tým viac to asi bude v Mordore vrieť. Nech otupené ruské obyvateľstvo vidí, čo jeho apatia spôsobuje.

 

7.           Medvedík Dima sa zasa rozčuľuje (a pár noviniek)

Dmitrij Medvedev sa nechal počuť, že ruské ciele špeciálnej vojenskej operácie zostávajú neustále rovnaké a nemenia sa. Neviem, či tým myslel denacifikáciu, nemilitarizáciu, desatanizáciu, dobytie Kyjeva, dobytie Ukrajiny alebo čerstvo dobytie Donbasu do konca marca, ale sú jasne tie isté. Veď jasné, nie?

 

Rusko zastavuje výrobu tankov vo svojich troch závodoch. Mordor má závody v Kurgane, Omsku na Sibíri a Čeljabinsku, kde kompletizujú stroje z dodaných súčastí. Lenže ak vám jedna fabrika dodá vežu, druhá trup a tretia motor, je vám to u prdele, pokiaľ nemáte pre tank aj elektroniku a teda tank bude vlastne nepojazdný. A elektronika sa nedá doviezť, pretože...sankcie nefungujú. Ďalší z hutných fľusov do ksichtu dezolátov, ktorí sa zaprisahávali, že Rusko si aj tak cestu dodávok nájde a sankcie obíde.

 

Krym začínajú evakuovať! Dobrá správa. Kolaboranti a ruské špičky vraj predávajú vo zvýšenej miere svoje nehnuteľnosti už dlho, čím sa inak lukratívny polostrov zahltil prevahou ponuky nad dopytom. Možno si to kúpi ukrajinský generál alebo kto...

 

Ukrajina prekračuje Dneper. Podľa zdrojov robia asi malé útočné operácie na očekovanie nepriateľa, ale na druhej strane možno príde k väčšiemu útoku pri jarnej ofenzíve. Neprekvapilo by ma to, ak Rusi stiahli väčšinu južných vojakov bližšie k frontu, malá Normandia by mohla byť pomerne jednoduchým bodnutím do boku. Aj keď som optimista a myslím si, že o tisíckach vojakov na člnoch môžeme snívať.

 

Ukrajinci zničili kasárne v Melitopole. V areáli bývalej technickej školy sídlilo velenie okupačnej správy. Správy o stratách nie sú známe, ale podľa fotiek budov tam bude v lete rásť veľmi veľa slnečníc. Podľa toho mála dostupných informácií vojaci z rozstrieľanej budovy vybiehali v spodnom prádle, takže by som tipoval, že Ukrajina do nej naprala rakety niekedy nadránom alebo noci. Pripomeňme si, že presne na Nový rok po polnoci toto isté urobila v Doneckej oblasti, kde údajne pokapalo vyše 600 zachvatčikov (ruské velenie priznávalo len pár desiatok mŕtvych, no mŕtvoly museli byť odvážané na množstve nákladiakov, ktoré ich dokonca strácali pri ceste).

Keďže ale Rusáci vybiehali v spodnom prádle, predpokladám, že už museli byť predtým na nákupoch na Ukrajine.

 

India prestala používať Rusko na kozmické misie. Na druhej strane Kazachstan znárodnil majetok Bajkonuru, pretože Rusáci nezaplatili za nájom. Všetko podľa plánu.

 

Posledná správa: Rusko malo za február 2022 až 34 miliardový deficit. Dobre. A to ešte nevyplatili žoldy a štátnym zamestnancom platy.

 

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  15 531x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu