Prvý decembrový blog alebo láska je láska

O atómových raketách a väzenskej kurvičke na tróne

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

1.      Pri Bachmute nič nového

Najhorúcejší front dnešných dní, okolie Bachmutu, je stále drvené prebiehajúcimi útokmi Rusov, prevažne Wagnerovcov a Kadyrovovcov, plus posilami zo strany mobikov. Po možno dokonca desiatkach neúspešných útokov priamo z východu na mesto sa teraz objavili pokusy o vzatie Bachmutu do klieští útokom z juhu a severu. Na juhu sa rusom podarilo prebiť ukrajinskú obranu pri dedinke Ozarjanivka, cca desať kilometrov na juh. Správy hovoria o tom, že polia a lesy okolo mesta sú plné nepochovaných mŕtvol a že Prigožinovi Wagnerovci, v podstate svorka primitívnych hrdlorezov a trestancov, ženú pred sebou bežných mobikov ako kedysi Džingischán zajatcov, aby si oni zachovali život. Web je plný videí a odkazov na konflikty medzi zložkami armády, ktoré si namiesto spolupráce navzájom konkurujú. Neviem si predstaviť druhú svetovú vojnu alebo zákopy pri Verdune, kde by Francúzi, Angličania, ANZAC alebo Belgičania strieľali po sebe, pretože jeden rozkazuje druhému, druhý mu zato ukradne pohonné hmoty a tretí zasa má nenávisť k druhému etniku. Pravdepodobne by sa každá vojna vyvinula úplne inak, ako sme zvyknutí. A je to len dobre pre celý svet, že Rusi sa takto navzájom žerú a nespolupracujú. Každý domáci konflikt povedie k väčšiemu chaosu na fronte a zníženej bojaschopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inde na frontoch je relatívny kľud, čomu prispela hlavne rasputica, pomerne slabý mráz (musí byť aspoň týždeň obstojný pokles teploty, aby pôda zmrzla až na nosnosť nákladného auta alebo tanku), a podľa niektorých zdrojov aj pomerne zodratá technika. Poľsko má mať otvorené centrum na rekonštrukciu ukrajinskej techniky, ale podrobnosti sa mi nepodarilo dopátrať, druhá správa hovorí aj o tom, že niečo podobné by malo byť aj u nás na Slovensku. Keďže Ukrajina dostala relatívne bohatú nádielku zbraní, ale veľkého množstva typov vrátane sovietskeho pôvodu, s opravami a repasami bude asi trošku problém; nečudujem sa, že mnoho techniky sa bude opravovať mimo samotnú Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

 

2.      Ako sa z Cigánov stali hrdinovia

Odpočúvaný telefonát ruského mobika so svojou matkou či manželkou prezradil, že ruské okupačné sily popravili 26 Cigánov v neznámej oblasti frontu pred múr a popravili ich. Dôvodom je to, že Cigáni ruským mobikom predali vodku a polovica roty umrela po jej požití. Opakuje sa to, čo bolo známe na samotnom začiatku vojny – Zmrdi prišli na Ukrajinu ako „osloboditelia“, ale nikto ich tak nebral, takže domáci veľmi často na okupantov zahrali divadielko a výsledkom bolo pohostenie vedúce k smrti. Ešte na prelome februára a marca sa zjavili správy o otrave na potkany v koláčikoch, ktoré neškodná bábuška naservírovala drahým osloboditeľom, no a keďže vieme, aké bolo zásobovanie pred Kyjevom, hladní, podvyživení a premrznutí ruskí vojaci sa o civilnú pomoc doslova pretekali.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenutí Cigáni zostali hrdinami a predpokladám, že po vojne budú zverejnené ich mená a spresnené ich činy. V každom prípade je toto pozitívnou správou už len z toho titulu, že proti okupantom sa spojila miestna populácia skrz naskrz národnosťami. Čo v Rusku nie je ani len v armáde, nieto v civilnom obyvateľstve.

 

3.      Generál zima a maršal Mráz v boji proti Rusom

Napoleon pri ústupe z Moskvy doslova zamrzol a to isté sa stalo Nemcom v roku 1941 pred Moskvou a rok nato v Stalingrade. Na krutom mraze, rasputici a silných zimných buranoch Rusi vyťažili veľmi dobre zakaždým – až doteraz.

Videá na sieťach ukazujú desiatky prípadov, kedy Ruskí vojaci zahrabaní ako potkany v zemi (ochrana pred delostrelectvom ale nie dronmi) doslova ani len nereagujú na to, že vedľa nich explodoval granát. Najprv som to pripisoval opitosti, ale potom sa zjavili vysvetlenia týchto situácií – Rusi sú tam podchladení do toho štádia, že už ani nereagujú na veľmi výrazné podnety (čo môže byť podnetnejšie ako to, že vám granát vyšklbne polovicu ksichtu, však?). Mobikovia nemajú deky a spacáky, jamy v zemi majú premočené od dažďov a s vysokou pravdepodobnosťou nemajú ani len suché veci, prinajmenšom ponožky. Kedysi som zažil intenzívnu búrku na Masters of Rock 2010, kedy mi niekto dve noci po sebe zhodil stan a ja som spal v spacáku plnom vody, na karimatke plávajúcej na centimetrovej vrstve blata; všetky „suché“ veci som mal mokré a ešte aj na samotnom koncerte som zmokol do nitky. Výsledkom bolo to, že som týždeň chodil ako storočný veterán a pravdepodobne si nepamätám dve útrpnejšie noci po sebe, ako spomínaný víkend vo Vizoviciach. A to si uvedomte, že MoR je uprostred júla, nie v čase mrazov!

SkryťVypnúť reklamu

Podľa článkov o prvej pomoci sa podchladenie delí do štyroch kategórií, pričom práve apatia a nezáujem o podnety prezrádzajú ťažší stupeň postihnutia chladom. Na ruských propagandistických reláciách už pred časom nejaký miestny dement, ktorý je platený zato, že je dementom, tvrdil, že o mesiac-dva sa vojna zvráti, pretože Rusi sú predsa historicky zvyknutí na zimný boj a Ukrajinci zimnú výstroj nemajú. Sama moderátorka dotyčného zrušila ako borovička Harabina a kontrovala mu, že Ukrajina dostane od Západu dostatok čohokoľvek, na čo si spomenie, tak nech nedrísta o čom nevie. A presne toto sa ukázalo ako pravdivé, 1,5 milióna kompletov od Kanady a ďalšie státisíce od Nórska a baltických krajín dokáže ZSU zabezpečiť ďaleko lepšie ako 1,5 milióna „sublimovaných“ ruských uniforiem.

Ozaj, je náhoda, že Kanada prisľúbila ZSU práve toto číslo? (ironický smiech)

Ako záver k tejto téme: ak mobikovia mrznú v zákopoch pri teplotách tesne pod nulou (na východe Ukrajiny sneží a zábery zo zákopov ukazujú doslova rieky namiesto zákopov samotných), neviem si predstaviť, čo to spraví v decembri pri mínus dvadsať.

 

4.      Matky chceli, matky dostali... alebo?

Matky padlých mobikov rozhorčene vyzvali prezidenta Putina, aby sa ako chlap ukázal a vysvetlil im zmysel operácie a vyviedol zodpovednosť. Prezident Putin je známy svojou neľudskou odvahou, takže jeho proti-covidový stôl sa dostal do učebníc fyziky ako nová jednotka SI (namiesto na sme.sk obľúbeného futbalového ihriska) a novinári ako aj ministri sa s ním stretávajú zásadne na vzdialenosť polovice tohto stola, teda zhruba na hranici toho, kam až dokáže zaviať zvuk ľudskej reči bez amplióna. Takže prezident im vyhovel a stretol sa s nimi... teda nie tak úplne. Ešte cez víkend sa mi dostali do rúk zábery ako matky ukazujú svojich v špeciálnej operácii padlých synov – a ja som sa s mojou priateľkou stavil, že to bude fejk a ženské dostanú Oscara a grafik vyhadzov (z okna). Samozrejme som vyhral a moja platí rundu, keď doberie antibiotiká.

Ihneď sa objavili print screeny, kde jednotlivé „matky“ padlých vojakov sú s Putinom na mnohých ďalších fotkách a videách a je jasné, že dotyčné chuderky sú vlastne staré známe univerzálne herečky z FSB. A nie len to – mŕtvy mobik je mŕtvy už rok a pol pred začatím vojny (jeho osud sa mi nepodarilo dopátrať, za info budem vďačný). No a ako bonus som vyhral aj môj tip, že Putin na stretku vôbec nebol a že bol zosnímaný pred zeleným plátnom, ako v onom videu, kde sa stretol s letuškami, ktoré hľadeli skrz neho a kde sa neobjavil jeho odraz na pohári postavenom pred ním samotným. Mamičky to zahrali dobre, len si vážne mohli vytlačiť foto nejakého reálne na fronte chcípnutého chudáka a nie náhodne vybratého nebožtíka, ktorý hnije už dva a pol roka. A Vovkova hlava, ktorá na tele nie je nasadená správne, celej tejto fraške dodáva taký zvláštny podtón, že už asi aj grafik to má na háku a radšej to celé sfušuje, kým je z čoho dostať mzdu.

Len čo nato vravia reálne matky reálne padlých synov...

A takisto k tomuto odstavcu jedno info: Rusko začalo prerážať svoje dno (ale to už dávno) aj v odmeňovaní pozostalých. Najprv sa hovorilo o bielej Lade, ale Lada v meste Togliatti zjavne nestíha pokrývať dopyt pozostalých a tak na niektorých miestach pozostalí dostávali uhlie (5 ton) alebo mrazené ryby (tuším päť kilogramov). Časy sú ale zlé, a tak nové videá ukazujú matky, ktorých synovia zatrepali kanadami na fronte, s krásnym balením uterákov. Nuž, sankcie asi vážne nefungujú, keď už z Lady idú do froté...

 

5.      Rusko naozaj nevie, kam, z konopí

O skladoch ruskej techniky a munície sa hovorí už dlho a nič z toho nie je ani presné, ale ani povzbudivé. Rádovo pár tisíc rakiet, ktoré mali pred vojnou, z väčšej časti vystrieľali, a to prevažne na vojensky nepodstatné či dokonca vyslovene civilné ciele. Ukrajina od pádu Charkovskej oblasti a prvej vlny ťažkého ostreľovania nemocníc a elektrární dostala množstvo systémov protivzdušnej obrany a dokonca navrhla nejaký typ aplikácie pre civilných ľudí, ktorou dokážu zaznamenať azimut a typ strely letiacej nad nejakou oblasťou. Výsledkom je, že 80 – 90% striel je vystrelených bez zásahu alebo proste zasiahnu nejakú totálnu hovadinu, ako napríklad poľský traktor alebo pole. Iránske drony v septembri budili úžas, dnes už ani tak nie, a zmasakrovanie iránskych expertov kdesi na juhu Ukrajiny partizánmi asi tiež na efektívnosti nepridá.

Lenže úplným vrcholom sú nové útoky minulý týždeň. Pri nich ruská armáda použila rakety vyvinuté v 80. rokoch pre účely jadrovej vojny. Žiadna samozrejme jadrovú hlavicu neniesla a ukrajinské mestá zasiahli len kinetickou energiou, resp. energiou vybuchnutého nespotrebovaného paliva samotnej rakety. Keďže podľa niektorých diskutujúcich na sociálnych sieťach by raketa kvôli stabilite nemala letieť „prázdna“, teda bez záťaže hlavice, Rusi doplnili nejaký balast a práve toto vystrelili na Ukrajinu.

Čo to hovorí? Prázdne posmechy dezolátov, že vraj Rusi už mali akože dávno dôjsť o všetku muníciu a aha, oni ešte stále majú všetkého dosť sa ukazujú ako smiech cez slzy a Rusom už očividne došli sklady tak extrémne, že musia demontovať jadrový arzenál a suplovať strely ním. Hovorí to ešte o jednej veci: Rusi skutočne nechcú jarovú vojnu a takéhoto konfliktu sa boja ako čert kríža. Panikárske reči dezinfoscény o tom, že Moskva sa naštve a bude to viesť k tretej svetovej, sa teda ako vždy ukázali byť tupými žvástami.

Inak je vcelku fajn, že Rusi robia to čo robia (aj keď súcitím samozrejme s ostreľovanými civilistami). Tieto náhrady balistických rakiet nedokážu urobiť rovnakú škodu ako rakety na to pôvodne určené, takže ak aj nejaká z nich preletí ukrajinskú PVO, škody budú relatívne zanedbateľné, rozhodne nižšie ako normálne. Na druhej strane, Kremeľ dobrovoľne vykántri svoj vlastný arzenál, čo nie je na zahodenie. Keď už má z vojny vyjsť porazený a na kolenách, nech vyjde bez jadrového potenciálu.

 

6.      Ruský budget na ďalší rok – hm, pripravte sa na najhoršie!

Rusko zverejnilo návrh svojho budúcoročného rozpočtu. Ako som spomínal, kuvikanie dezolátov o tom, ako Rusku sankcie ani vojna nezaškodili, kým celý svet už je na kolenách, zostalo v štádiu ich vlhkých snov. Napriek tomu, že sa pokúša zamaskovať niektoré cifry mejkapom (tento rok síce budú mať veľký deficit, ale v ďalšom rátajú s podstatne nižším – hahaha) vyzerá tragicky. Spomínaný deficit bude síce podľa tabuľky aj teraz rádovo v percentách HDP, čo je aj na Západe bohužiaľ štandard, ale na druhej strane Rusko si za jeden rok prežralo fond na horšie časy, ktoré tvorilo dve dekády.

Rusko v krátkosti navyšuje rozpočet na armádu, no čo je zaujímavejšie, takisto na vnútro. Je len jediné vysvetlenie, prečo to tak je: Putin ráta s tým, že sa mu to veľmi skoro zvrhne až na okraj občianskej vojny. Logicky, ruskí vojaci umierajú mimo hraníc Federácie, tanky sú rozbíjané mimo hraníc Federácie, lietadlá sú zostreľované nad Ukrajinou. Nič z toho sa netýka samotného územia vlasti. Putin teda už len z pohľadu rozpočtu dokazuje, že prevrat je bližší aj v jeho ponímaní ako si myslíme. Jednotky Rossgvardije, nájomní mäsiari, ktorí budú za prachy vraždiť svojich príbuzných, dostanú pridané, aby zostali lojálnymi. A stavím sa, že čoskoro príde nejaký zákon, ktorý im posilní právomoci – v podstate z nich spraví SS.

 

7.      Cenový strop na ropu – opatrne!

Európa sa baví o tom, aký cenový strop na ruskú ropu treba zaviesť. Keďže ropa a plyn je v podstate jediné, čo Rusko dokáže svetu ponúknuť, takéto riešenie bude veľmi krutým podrezaním zlatej sliepočky Kremľa. Ropa v posledných mesiacoch lietala ako nálady mojej bývalky počas PMS, čo bol jedným z dôvodov, prečo Putin a jeho svorka neustále hádzali na kamery rôzne vyhrážky, strašili jadrovými zbraňami, zastavovali kohútiky, aby ich po týždni znova otvorili, kazili sa im záhadné turbíny, vybuchovali ventily a podobne. Nič z toho nebola pravda, ale v čase, keď každá panická správa vystrelí cenu ropy a plynu o desať dolárov nahor, sú vyhrážky veľmi ceneným nástrojom.

A teraz, po obmedzení dovozu od Rusov, explózii oboch plynovodov, prakticky už prehratej vojne a oklieštení čínskeho a indického (mimoriadne lacného) odberu a plných európskych zásobníkoch (a čajovej zime) ďalším klinčekom do ruskej ekonomiky. Akurát je problémom jedna veličina, ktorú som pracovne pomenoval jeden Orbán (skratka vo fyzikálnych tabuľkách 1 Fasz). Orbán s veľkou hubou ohuroval nielen maďarských voličov, že počas najhlbšej plynovej krízy vyjednal z Gazpromom mimoriadne výhodnú cenu pre Magyarországh, teda celá Európa bez jeho geniálnej hlavy zamrzne. Výsledkom je, že Maďari platia zhruba 7x väčšiu cenu ako zvyšok kontinentu, Maďarsko má najväčšiu infláciu a nedostatok pohonných hmôt, EÚ im siahla na výpalné a tipujem, že u našich južných susedov najviac vystrelí nezamestnanosť v porovnaní so zvyškom Európy.

No a EÚ teraz chce teda zastropovať cenu ropy...na ceny, ktoré by boli sexi predtým, povedzme v auguste alebo ešte skôr. Poľsko sa proti tomuto ohradilo, pretože medzi návrhom stropu a dneškom ceny ropy prepadli nadol a teda zastropovanie v cene 60 USD/bbl zrazu prestalo plniť požadovaný účel. India aj Čína vyjednali od zúfalých Rusov veľké zľavy na ropu aj plyn, takže oni ako keby „normálnou“ cenou vlastne strop podliezali. Takže EÚ tým pádom chce Rusov vytrestať...vyššími cenami komodít. Varšava pritom navrhla strop niekde okolo 40 USD/bbl, čo by značilo, že Rusko dokáže pokryť náklady na ťažbu, ale rozhodne na tom nebude dostatočne ziskové na vedenie vojny na Ukrajine.

Moskva sa pritom vyhráža, že nebude nič vyvážať– ale veď nikto jej to neprikazuje, takže treba ich počúvať asi tak, ako keď Medvedev po ťažkej opici komentuje geopolitickú situáciu, teda vôbec. Ropa je síce drahšia ako bývala, ale svet/Ukrajina/EÚ si vedia poradiť a prežijeme to. Ak Rusko prestane dodávať k nám ropu úplne, skrachuje rádovo do mesiacov, ak nie týždňov. A ako som neraz pripomínal, na Sibíri ropu z vrtov musia ťažiť nonstop, pretože sa im vrty znehodnotia a ťažba skončí úplne. Keď nič iné, aspoň tú ropu musia tlačiť v minimálnych množstvách a páliť ju vedľa vrtu, ale proste prýštiť musí.

Takže Varšava má pravdu, cenový strop musíme znížiť pod úroveň indických a čínskych zliav. Polovičná hodnota z augustovej ceny je hlúposť.

 

8.      Láska je láska, když sosaj vězni vězně...

Milé video na 9Gagu a neskôr aj na ďalších stránkach ukazuje potetovaného ex-väzňa, ktorý podľa vlastných slov má 50 rokov a kedysi sedel v jednej cele s Jevgenijom Prigožinom, šéfom Wagnerovcov. O Prigožinovi som písal asi mesiac dozadu, keď z jeho životopisu vyliezlo, že je to typický Putinov spoločník – kriminálnik, ktorý by na Západe asi nevyliezol z basy pred vlastnou kremáciou. Iba v afrických diktatúrach a Rusku dokáže tento typ človeka preskočiť všetky volené aj nevolené pozície a stať sa doslova štátom v štáte. No a daný ex-trestanec, ktorý strávil nadpolovičnú časť života v lochu a teraz pravdepodobne žije v Turecku, verejne spomína Prigožina ako mimoriadne „prítulného“ spoluväzňa. Podľa jeho slov vedel, kde je jeho miesto a veľmi dobre „sosal“ na zavolanie. Prigožin strávil v base celé roky, takže podľa veľmi vulgárneho, no kvetnatého popisu protagonistu tohto videa asi tatársku omáčku po týchto skúsenostiach príliš nemusí.

Video pokračuje ešte lepšie: „Ak slúžite vy, väzni, pod Prigožinom u Wagnerovcov, ste ešte horší ako on – on bol obyčajný k***t, vy ste ešte podriadení k****tovi. Kdekoľvek vás nájdeme, vás, chujkov, podrežeme vás, pretože nič iné si nezaslúžite.“

Dal by som si pravú ruku urezať v lakti, keby som videl, ako sa Prigožin po vzhliadnutí tohto videa zatváril, ale asi ho rozboleli kolená a hemoroidy.

Len pre info: FBI vyhlásilo za jeho hlavu odmenu štvrť milióna. Prigožin je psychopat, takže podľa mňa bude čoskoro robiť excesy a baviť sa na tom, ako odmenu zdvíhajú. No o to menej bezpečne sa bude cítiť chodiť po Moskve.

A viete si predstaviť Prigožina s týmto videom, ako zasadne na kremeľský trón? "Bojujem proti LGBT! A škrípe mi v sánke!"

 

9.      Pár poznámok na záver

V posledných dňoch je vidno málo záznamov o tom, že by Rusi strácali letectvo. Natískajú sa tri vysvetlenia: Rusko stratilo väčšinu či značnú časť pilotov a lietadiel a teda nechce strácať aj ďalšie, alebo majú zmenu stratégie, takže v tomto počasí nechcú riskovať, poslednou možnosťou je to, že generál Surovikin zmenil stratégiu na bombardovaní civilných cieľov, kde si Ukrajina má vystrieľať všetky PL-rakety a potom udrú.

Ja si myslím, že správna je prvá odpoveď, pretože Ukrajina dostala také kvantá systémov PVO, že pri tenčiacich sa zásobách ruských striel (a nedodávaní ďalších iránskych dronov, ktorých používanie skončilo niekedy začiatkom novembra) by nemali byť predpokladané dve až tri masívne ostreľovania, na ktoré Moskva ešte má zdroje, problémom. Ruské letecké straty boli strašné, Moskvou vychvaľované Kamovy 50/52 dostali cez držku úchvatným spôsobom a Suchoje 27+ padali doslova po desiatkach. Ukrajinské zásoby sú nevyčerpateľné, takže akonáhle by sa sklady vyprázdnili z toho či iného dôvodu, Západ by okamžite poslal nákladné lietadlo s desiatkami ton tohto typu munície. Surovikin dôjde o svoje rakety podstatne skôr ako Ukrajina o svoje antirakety.

Sasha Grey začala regrutovať nových mobikov. Ak neviete, kto je Sasha Grey, mali by ste to rozhodne veľmi rýchlo dohnať! Ako všetko ruské, aj tento plagát s legendárnou pornoherečkou amerického pôvodu, ktorá akože volá do náborových centier, je spackané až za hranice predstavivosti. Po ruských plagátoch, na ktorých boli austrálski alebo americkí vojaci, veteráni z druhej svetovej boli z amerických záberov z Pacifiku, propagandistických videách z počítačových hier, toto je nové dno. Ruskí grafici si asi doslova robia z príkazov dobrý deň, prípadne je toto ich vyjadrenie nespokojnosti s vojnou, istá miera partizánčiny, pretože namiesto toho, aby ste do mundúra navliekli nejakú ruskú modelku za desať dolárov, cvakli ju a vo Photoshope dorobili nejaký burcujúci nápis, vy tam capnete americkú Porn Star! Už mi tak chýba len Adolf, ako z bilboardu lanári na denacifikáciu Ukrajiny, prípadne spomínaný spoluväzeň Prigožina, ktorý by aj so svojim tetovaním hlásal teplý párok trikrát denne v zákopoch a mimoriadne hlboké kamarátske vzťahy.

 

10.  A ešte edit

Bieloruský minister zahraničných vecí, v podstate dosť prozápadný Uladzimir Makiej, náhle umrel. Mal len nejakých 64 rokov, čo v Rusku značí niečo ako marec, poberaj sa starec, ale údajne bol zdravý, čulý a zrazu nebol ani jedno, ani druhé.

Áno, môžeme teraz povedať, že neprirodzená smrť je len špekuláciou, ale v čase, kedy Bielorusko balansuje nad občianskou vojnou, ekonomickým krachom (Minsk požiadal o odloženie platieb za plyn o rok), dezerciami vojakov na druhú stranu, vybrakovaním vlastnej armády tou ruskou, de facto okupáciou Ruskom, extrémne zlými vyhliadkami do ďalšieho roku, rozpadom spojenectiev (Arménsko, Kazachstan a spol.), tak otrávenie tlmiaceho článku doslova pred očami Lukašenka nemôže byť pozitívnou správou... alebo?

Bieloruská armáda je rozpoltená a neviem odhadnúť, ako by otvorené vyhlásenie špeciálnej vojenskej operácie zo strany Minsku vyzeralo doma. Prevrat by bol dosť pravdepodobný. Ale predpokladajme, že by stiahli po vzore ruských oviec chvosty a vytiahli by na juh. Ukrajina v poslednom mesiaci zamínovala rozsiahle časti pohraničia, vykopala protitankové okopy, ktorý by mierom (!) zdevastovanú armádu spomalili natoľko, že Bayraktary a Javeliny by asi veľmi ťažkú prácu nemali. Na severe Ukrajiny je močaristý terén a zachvatčiky už vo februári zistili, že do Kyjeva sa nedostanú. Bielorusko by na Ukrajinu nevpadlo preto, aby získalo víťazstvo, ale vedome by šli do vojny s tým, že iste prehrajú, ale na týždeň horko-ťažko pomôžu ruským okupantom - ich samotných.

A keďže niekto môže povedať, že správy o otrave sú len špekuláciou, treba podotknúť, že Lukašenko okamžite vymenil celé svoje profesionálne okolie – kuchárov, ochranku a podobne. Je asi jasné aj jemu, že jeho slovná podpora Putina, no váhanie s inváziou, resp. vojnou, Putina dožiera a potrebuje niekoho servilnejšieho, radikálnejšieho, niečo ako nášho Blahu, len s guľami. Invázia na Ukrajinu by značila pre bieloruskú armádu rovnakú skazu ako pre ruskú, len stokrát rýchlejšiu, takže musí mať charakter hrdinov ako Putin, ktorý nechá poslať státisíce vojakov na front, nech pochcípajú za jeho vec.

Takže čo – vstúpi do hry Minsk? Alebo Lukašenko čoskoro vypadne z okna a nájde sa nejaký Quisling, ktorý výmenou za trón naženie pol milióna bieloruských mladíkov na jatky? Alebo sa armáda vzbúri a Luky skončí dole hlavou na pumpe?

Takže odstránenie Makieja beriem viac-menej ako pozitívnu správu, ktorá ukázala aj Lukašenkovi, že nad Putinom sa zmráka a je schopný všetkého.

Už len aby sa poldeci toho novičoku ušlo aj jemu...

 

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  9 834x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu