Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo?

Moskva kričí, že sa na jej vojakoch udial vojnový zločin. Bolo to skutočne tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

 

1. Vojnoví zločinci – sú mŕtvi!

Niekde na fronte sa v rozbombardovanom dome vzdávala zhruba desiatka ruských vojakov. Takmer všetci si na videu líhajú na zem a Ukrajinci kričia, či sa vzdali všetci alebo ešte niekto je na rade. Zrazu sa spoza budovy zjaví Rusák s automatom v ruke a nastane prestrelka. Kamera sa roztrasie, obraz je neidentifikovateľný. Nakoniec záber na mŕtve telá tých, čo ležali na zemi – ležia ako zajace vyradené po poľovačke.

Rusko samozrejme okamžite spustí poplach, pretože veď keď sa nedarí na fronte, tak musíte poukázať aspoň nato, že vám všetci ubližujú. Vojnoví zločinci, kričí Moskva. Ale je to naozaj tak, že „povraždení“ zajatci sú povraždenými? Nie je to inak?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dezoláti celého sveta asi teraz majú zošúchané dlane. Konečne sa ukázalo, že tými zlými sú Ukrajinci a Rusi sa len bránia. Samozrejme, Buča, Mariupoľ, Irpin a desiatky rozstrieľaných dedín majú iný názor, ale dezolát má veľmi selektívne nastavený filter prijímania informácií, pre neho sto brvien vo vlastnom oku neexistuje, len tá slamka naproti.

A teraz seriózne: k žiadnemu vojnovému zločinu nedošlo. Rusi sa ako skupina nevzdávali preto, aby sa vzdali reálne. Možno väčšina jednotky plánovala vydať sa do ukrajinských rúk naozaj, ale prinajmenšom jeden z nich počas procesu spustil paľbu a ukrajinská strana paľbu opätovala. Výsledkom je možno tucet nebožtíkov, na ukrajinskej strane som nevidel štatistiku a môžem len dúfať, že z neželanej prestrelky vyšli bez strát. Táto konkrétna ukrajinská jednotka nepatrí do Haagu, z ich hlavní vyšla paľba až po spustení ruskej streľby. Vojnovým zločinom je pokiaľ viem predstieranie vzdávania sa a následné spustenie paľby. Prednedávnom prebehlo éterom video, kde sa takisto jednotka vzdávala a jeden z okupantov vytiahol granát, ale paľba ho skosila skôr, ako ho stihol hodiť na Ukrajincov. Takisto vojnový zločin, a takisto zo strany Rusov.

SkryťVypnúť reklamu

Nie, k žiadnemu vojnovému zločinu zo strany ZSU sa nekonal, a práve hlasný kvikot kremeľských svíň je jasným dôkazom, že nič sa nedeje, preto treba kvičať.

Ozaj, a aký vojnový zločin, ha? Predsa zločin špeciálnej vojenskej operácie, nie?

 

2. Skutočne Rusi chytajú druhý dych a Západ končí?

O tomto som písal viackrát, takže sa nebudem ďalej opakovať, vypichnem len nové informácie. Na iDnes sa znova objavil článok o tom, že Západ už nemôže Ukrajinu podporovať ďalej a že Ukrajina Cherson dobyla len vďaka tomu, že sa Rusi stiahli. Áno, Rusi sa stiahli takmer bez boja a dokonca napriek veľkohubým vyhláseniam Koňašenkova, že nenechali na druhej strane ani špendlík, ZSU ukazujú zábery na desiatky vozidiel, vrtuľník a dokonca aj plné muničné sklady. Straty Kyjev ešte nezverejnil, no môj osobný tip je, že Rusáci stratili pravdepodobne tisícky vojakov mŕtvych-zajatých-ranených-nezvestných. Už len fakt, že veľká časť vojska sa nemala ako dostať cez Dneper svedčí o tom, že straty na strane Moskvy budú značné a na ľavý breh sa dostali len pešiaci, a aj to v obmedzených množstvách. Napriek tomuto jasnému ukrajinskému víťazstvu sa našli kuvičie hlasy, ktoré vravia, že sa vlastne jednalo len o náhodu, nie výsledok nejakej snahy (veď hej, aj Nemci za druhej svetovej len tak zašli domov do Berlína a zrazu Berlín russkij!).

SkryťVypnúť reklamu

Nie, nemyslím si to. Zlé jazyky hovoria, že Kyjev nemá na ďalšiu ofenzívu silu a ako dôkaz uvádzajú, že žiadna významná operácia sa práve v tomto momente nekoná. Poprvé: Ukrajina práve vybojovala veľké víťazstvo za Dneprom a preskupiť podľa zdrojov 90.000 vojakov plus techniku, muníciu a palivo niekoľko stoviek kilometrov cez rieku, ponad Kachovské priehradu, nebude len tak hop na kozu. Zaberie to týždne.

Podruhé: je zlé počasie. Operácia tak tankami ako aj ľahšími Hummermi nie je v rozblatenom teréne veľmi lákavá a koledujete si o malér. Video z dnešného rána, kde je HUMMVEE zaborené do blata ako bocian, je toho dôkazom. Wehrmacht by vedel hovoriť, ako sa v rasputici utopili stovky tankov a nákladných vozidiel. Samozrejme, nad Ukrajinou už teraz sneží, takže terén stvrdne, ale zasa, deň či dva mrazu mínus dva stupne nespevní povrch tak, aby udržal tank vážiaci 50 ton. Na ofenzívu treba počkať.

SkryťVypnúť reklamu

Potretie: nepostupujú ani Zmrdi. Včera síce dobyli dedinu Pavlivka, čo je tá dedinka, kde pred asi dvoma týždňami Ukrajinci rozstrieľali kamčatských mariňákov na kašu, ale o pár kilometrov na západ ďalšiu dedinu stratili v prospech ZSU. Nemám správy o stratách, stavil by som sa ale, že budú nepomerne veľké a Rusi ťahajú kratšiu zápalku.

Poštvrté: Zelenskij odmietol prímerie. Logicky, keď Rusáci strádajú, nenechaj ich dozbrojiť sa a oddýchnuť nanovo. Ukrajina má aktuálne údajne raz toľko vojakov ako Mordor a tí lepšie rotujú a samozrejme sú lepšie ozbrojení, takže Rusko si nemôže vydýchnuť, treba naň tlačiť deň-noc. Kde nepostupuje Ukrajina, nepostúpi cez rasputicu ani Rusko. Na druhej strane, ruský tank zapadnutý v blate je podstatne ľahším cieľom ako ukrajinský (západné zbrane sú presnejšie a na videách je mnoho dôkazov o tom, ako jediný granát vyradil stredný tank, kým ukrajinské ležali v mesačnej krajine so stovkami kráterov).

Popiate: Rusko stále nenaštartovalo výrobu ničoho, čo zastavilo po zavedení sankcií pred trištvrte rokom. Ukrajina dostáva nové zbrane každým dňom. Čerstvo aj Bulharsko oznámilo dodávky materiálu a dokonca aj tankov pre Kyjev – Moskva dostala prd. A vyrobí dva prdy. Vážky každým dňom viac smerujú na Kyjev.

Pošieste: mobilizácia nepriniesla nič. Každý deň to vidíme na záberoch, kde mobikovia nadávajú na prilby z druhej svetovej, nerovnaké topánky, nedostatok výcviku, zlú potravu, do nemoty spitých veliteľov a dokonca aj na znásilňovanie Čečencami (došli kozy?).

Posiedme: kanál Rybak tvrdí, že na Záporožský front denne prichádzajú nové a nové vlaky plné munície, techniky a vojakov. Predpokladám, že veľká časť budú hrdinovia od Chersonu, ktorých nie je na Chersonštine treba. Sú to vojaci, ktorí si odslúžili svoje, majú skúsenosti, zbrane, výstroj na zimu a hlavne sú zohratí so sebou aj veliteľmi. Mobikovia v letných uniformách, ktorí urážajú svojich plukovníkov a nemajú ani len stany, aby sa mali kde v teplotách mínus šesť stupňov vyspať bez omrzlín, nebudú vážnym súperom. Je zaujímavé, že posledné asi tri dni klesli denné straty Rusov niekam na 500 slnečníc, čo je zhruba polovica tých čísiel, ktoré mali pred mesiacom, po masakroch pri Bachmute a na severe Chersonštiny. Front nepostupuje nie preto, žeby Ukrajinci neboli ochotní a schopní, ale preto, pretože terén a preskupovanie im to (dočasne) neumožnia. Uvidíme o týždeň...

 

3. Rusko stále horí.

Veľké plynové potrubie neďaleko Petrohradu explodovalo a gigantické plamene boli vidno z diaľky. Otázkou je, či sa jednalo o sabotáž alebo nehodu, v každom prípade je to pre Rusov neveselé, keďže plyn od nich nechce takmer nikto a ich vlastné potrubia sú na franforce. V Petrohrade je už tuhá zima, gratulujeme!

Ukrajinské delostrelectvo zasiahlo železnicu neďaleko Ilovajsku. To by nebolo nič moc, ale zasiahli ju podľa všetkého jediným granátom, ktorý dopadol presne medzi koľaje, ktoré navyše viedli ponad riečku. Koľaje poohýbalo a trať vyradilo z prevádzky asi na dlhú dobu. Toto je dosť podstatnou informáciou, pretože Ilovajskom vedú štyri rôzne trate (presnejšie povedané vetvy). Jedna vedie z juhovýchodu, od ruského prístavu Taganrog, na sever na front k Makiivke. Druhá trať vedie zo západu na severovýchod, pričom ďalej sa stáča k ruským hraniciam na východe. Jeden jediný granát, naviac vystrelený s takou enormnou presnosťou, dokáže ochromiť logistiku celej oblasti – gratulujeme! Ruské vojská v oblasti Donecka v tejto nastávajúcej zime asi nebudú rady a na morálke im to rozhodne nepridá.

Na Kamčatke vybuchol dom. Nič zvláštne, ale odstrelilo mu celý bok a nejedná sa o nový problém v krajine. Rusko je plynovou veľmocou čo sa týka zásob a ťažby, ale nie domácej spotreby civilných osôb. Každý rok tam dôjde možno k desiatkam ak nie stovkám výbuchov podobného štýlu; kým u nás na Mukačevskej v Prešove sa jednalo o zlyhanie ľudského faktora a sfušované potrubia, v Rusku predpokladám toto na úplnú absenciu revízií a dodržiavania predpisov. Nebolo by to novinkou, no uvidíme, ako sa v tomto čase, keď značná časť mužov šla na front a sankcie asi preriedia dostupný tovar v skladoch, podarí držať nehodovosť plynových spotrebičov v ruských bytovkách na „normále.“

A ešte stručná správa z Novorossijsku: ukrajinský dron zasiahol plynový zásobník. Veľký výbuch urobil Rusom značné škody, podrobnosti nemám. Väčší problém ako škody na zásobníku je to, že Čierne more prestalo byť pe Rusov bezpečné nielen na Kryme.

 

4. Plavba len s poistenou loďou!

Nikto neverí Turkom a ja asi najmenej. Za ich dvojsečný prístup som ich viackrát kritizoval, no dodávky Bayraktarov, niektorých dokonca zadarmo, mi hovorili, že tváriť sa ako neutrálna zem a pritom byť dosť jasne na strane Kyjeva bude to, čo Ankara reálne robí. Erdogan je pre mňa primitívom rovnakého rangu ako Putin, sebestredný a pritom neschopný despota, človek, ktorý po sebe nechá viac smradu ako roboty. Ale v poslednej dobe mu ide karta a najprv Rusom ukázal prostredník pri transporte obilia z ukrajinských prístavov, načo zdevastované ruské loďstvo len tupo prikývlo. Teraz ukázali Moskve celú dlaň prostredníkov a vyhlásili, že tankery cez Bospor a Dardanely poplávajú len vtedy, ak budú poistené. Na prvý pohľad žiadna tragédia – lenže ruské letectvo a loďstvo nikto poisťovať nechce. Týmto sa dostávame k tomu, že pre oklieštenú schopnosť Moskvy zarobiť aspoň nejaké prachy Ankara zasadila ďalší nepríjemný úder. Flotila tankerov je zväčša západného pôvodu, čo značí, že ropa a prípadný LNG plyn im neprevezú kvôli sankciám. Ak by to chcela nejaká krajina risknúť a nechať si doviezť komodity z čiernomorských prístavov, budú musieť hľadať nejakú tretiu stranu, ktorá ale nebude mať také kapacity, aby pokryla významnú časť trhu. Ako vždy v prípade Rusov všetko podľa plánu, len si robím pukance a čakám na vyjadrenie Kremľa.

Len pre pripomenutie: ruské poisťovne odmietli poisťovať ruské flotily dopravných lietadiel ešte niekedy v lete, keď kvôli nedostatku náhradných dielov musel Aeroflot kanibalizovať (Západu zhabanú) flotilu lietadiel Airbus a Boeing.

 

5. Ruská mobilizácia ako Jednoducho Mária

Pamätáte si ten legendárny seriál Jednoducho Mária? Milión dielov, žiaden zmysel, nulová zápletka, proste len taká blbostička pre vyplnenie času. Rusi to zvládli podobne, akurát u nich sa to volá Jednoducho mobilizácia. Najprv vyhlásili „čiastočnú mobilizáciu,“ čo je pojem pokrývajúci čokoľvek od zmobilizovania jedného branca až komplet celé Rusko mínus jeden branec. Šojgu síce vyhlásil, že narukuje 300.000 ľudí, ale dodatok na konci rozkazu hovoril až o viac ako jednom milióne mobikov. Nekonečné prúdy zábavy, od mŕtveho pred komisiou, cez totálne ožratých deduškov, dedko starý 64 rokov, chlapík bez nohy a chlapík, ktorý sa utopil pri potopení Moskvy, cez streľbu na komisiu, no proste Rusko v celej nádhere. Nič podľa mňa nedokazuje stupídnosť ruského sveta viac ako samotný proces september až október. Potom mobilizácia uťala a Šojgu povedal, že majú dosť nových vojakov.

Ale pozor, vyzerá to trošku inak. V októbri neskončila mobilizácia, ona iba prebiehala v inej forme. Apríl a október sú mesiacmi, kedy prebieha nábor 18- a 19- ročných molodcov do armády aj v mierovom období. Takže samotná regrutácia prebiehala nonstop, len obmedzená kapacita náborových miestností, ubytovacích kapacít a hlavne vykradnutých armádnych skladov nedovoľovali robiť oba typy naraz a v celom Rusku.

No ale októbrová „normálna“ mobilizácia skončila, maturanti asi pôjdu do Mikuláša na front a teda kasárne sa vyprázdnia. Miesto pre novú vlnu chudákov. Objavujú sa špekulácie o tom, že ešte v tomto roku nastane druhá „čiastočná“ mobilizácia, pravdepodobne takisto v rádoch státisícok. Prešpekulovaný plán, vyhovoriť sa na „čiastkovosť“ a pár mesiacov nato urobiť druhú čiastkovosť. Varenie žaby po krokoch.

A ja sa znova pýtam, čo to Rusku prinesie? Zasa nič, okrem rozvratu a devastácie. Už prvá čiastočná mobilizácia ukázala katastrofálny stav armády, čo sa týkalo ale 300.000 oficiálne zmobilizovaných – predpotopná výzbroj a výstroj a zlá morálka, 700.000 utečencov mimo Federáciu. Absolútne neviem, čo by ďalšie kolo mobilizácie Moskve prinieslo. Teraz sme dodávali mobikom pušky Mosin-Nagant z druhej svetovej vojny? V druhej vlne budeme dodávať asi muškety! Teraz sme ich dávali do tankov T-62, ktorými Rusi pred 54 rokmi obsadzovali Československo? Nuž, novších nahádžeme do tankov T-54, s ktorými Konev masakroval civilistov v Budapešti v 1956-om. Tak ako som nerozumel konceptu spomínaného seriálu, nechápem ani tejto logike. Kyjev dostáva každým dňom viac a novších zbraní, skutočne si v Kremli myslia, že masa maturantov a deduškov niečo zvládne? Skúšal som si predstaviť, ako by mohla vyzerať ofenzíva Ukrajincov na zákopy plné Mosin-Nagantov a krytých tankami T-62 a T-54. V štádiu vojny, keď Kyjev má celé flotily dronov s minibombičkami a raketomety HIMARS so spomínanými wolfrámovými projektilmi, mi z toho vychádza prakticky nulové spomalenie útoku a minimálne navýšenie strát na strane Ukrajiny. Možno ak by aspoň malú časť, trebárs pár desaťtisíc vojakov Moskva dobre vycvičila a vyzbrojila, vtedy by mohli lokálne uspieť. Ale 300.000 hrdzavých Kalachov a Mosinov na tankoch starších ako branci? Fiasko hneď v prvej sekunde.

 

6. 8.000 kusov techniky!

Straty na ľuďoch sa na ruskej strane približujú k 90.000 padlých. Čo ale technika? Minulý týždeň podľa oficiálnych čísiel prekročili straty tankov, automobilov, lietadiel, lodí a kanónov hranicu 8.000. Závratné číslo, ktoré asi nemá ekvivalent od druhej svetovej alebo niektorých fáz kórejskej vojny (z pohľadu dĺžky konfliktu a strát).

Podľa portálu Oryx, ktorý veľmi presne mapuje (vizuálne potvrdené) straty ruských síl dosiahli straty tankov na ruskej strane 1.500 kusov. Čo je pritom zaujímavé, že jedna tretina, presnejšie 521 kusov, Ukrajinci zajali a zaradili do svojich radov. Podľa portálu je značná časť z toho z typu T-72, čo je najpoužívanejší typ v ruských silách.

A teraz postreh: neviem si predstaviť konflikt, kedy taká značná časť strát patrila k zajatým vozidlám, nie zničeným. Opustené, prípadne poškodené vozidlo, kde posádku zabilo ale nepriateľ dokázal vrak opraviť, sa nájde asi všade. Ale 35% strát v zmysle vozidlo opustené celou posádkou bez zničenia (ak ustupujete a vozidlo nemôžte vziať so sebou, vždy dokážete v trupe zapáliť nejakú olejovú handru a zdrhnúť), to svedčí o totálnom skolabovaní ruskej vojenskej morálky. A to sa bavíme, že väčšina strát bola medzi profesionálnymi vojakmi, ktorí narukovali ešte pred vojnou, nie mobikovia zo septembra.

Skutočne si Putin myslí, že teraz to bude lepšie?

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  7 285x

Jedna veta: chcem písať blogy o vede, technike, prírode a ekonomike. Druhá veta: máte to tu príliš komplikované, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
SkryťZatvoriť reklamu