Nový nádych skupiny Nightwish

Konečne sme sa dočkali! Po viac ako roku a pol vydala fínska metalová skupina Nightwish nový singel. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby za ten rok a pol pilne nehľadali novú speváčku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Celé toto obdobie sa striedavo v médiách objavovali správy o jej identite. Najmä bulvárne časopisy prichádzali so „senzačnými“ správami o tom, ako sa Nightwish pokúšal získať speváčku tej či onej skupiny. Nikdy sa to nepotvrdilo, ale aj tak, fanúšikovia boli napätí čoraz viac. Keď bol na oficiálnej stránke skupiny zverejnený dátum odhalenia identity novej speváčky (30. máj), už sme odratávali doslova minúty. 

A tu nás zase raz trošíčku obabrali, identita speváčky bola odhalená o šesť dní skôr. Ani jedna z tých predtým spomenutých speváčok to nebola, stala sa ňou 35- ročná Anette Olzon zo Švédska. Hneď na druhý deň bol vydaný aj ten dlhoočakávaný singel, aby sme si my, fanúšikovia, toľko netrápili svoje mozgové bunky. Celé to dlhé obdobie bez „činného“ Nightwishu sme si totiž lámali hlavy nad tým, kto nahradí skvelú Tarju Turunen. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tarju ostatní členovia skupiny vyhodili 21. októbra 2005, pretože sa podľa nich zmenila natoľko, že si už nemali čo povedať. Vtedy sa fanúšikovia rozdelili na dva tábory: ten, ktorý zostal verný Tarji a znenávidel zvyšok skupiny, a ten, ktorý ostal verný skupine a Tarju oželel. Obidva tábory však podľa mňa rovnako očakávali, čo príde s novou speváčkou. Ako sa zmení zvuk kapely, keď Tarju s klasickým hlasom (je totiž operná speváčka) nahradí niekto iný? 

Singel Eva to už všetko odhalil. Hudba aj texty zostali v pôvodnej forme (stále komponuje aj píše Tuomas Holopainen), len hlas sa zmenil. A podľa mňa sa nezmenil k horšiemu. Naopak, Anette má krásny hlas a hoci nie je klasický, myslím si, že je v mnohých ohľadoch lepší ako Tarjin. Niekedy mi bolo proti srsti ako Tarja použila svoj hlas v niektorých piesňach, akoby všetkým chcela ukázať ako veľmi vysoko vie spievať. A to bolo v niektorých prípadoch na škodu, bolo to príliš preexponované. V Anettinom prípade to asi nehrozí, jej hlas nie je až taký vysoký, ale má takú správnu nightwishovskú atmosféru (teda, ak hlas môže mať atmosféru). 

SkryťVypnúť reklamu

S Anettinym hlasom dostala hudba nový nádych, má čosi iné do seba. A nie je to len takýto nádych. Je to aj nádych samotného Nightwishu k ďalšiemu pokračovaniu kariéry, k náprave toho, čo sa stalo v minulosti a zarmútilo nielen samotných členov skupiny, ale aj fanúšikov. Jednoducho, konečne existuje odpoveď na otázku z otvoreného listu Tarji, ktorým ju ostatní zbavili miesta v skupine. „...whether the story of Nightwish ends here or whether it will still continue an undetermined period of time.“ Podarilo sa, príbeh Nightwish bude pokračovať ešte nejaký čas.

Bibiana Valigurová

Bibiana Valigurová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka prekladateľstva-tlmočníctva, ktorej je písané slovo sympatickejšie ako hovorené. Preto logicky v minulosti pracovala ako sprievodkyňa v Demänovskej jaskyni slobody (a zistila, že ak človek päťstokrát zopakuje to isté, už nemá trému...). Má dva potkany, ktoré jej svojimi výčinmi spôsobujú žalúdočné vredy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáPostrehyPotkaní životPoviedkyMoje výlevySúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu