Diskuterapia – nový druh psychoterapie

Diskusie na SME-čku už pomaly naberajú taký „fenomenálny" nádych. Minimálne polovica ľudí, ktorých poznám vie, že v SME-čkárskych diskusiách je mimoriadna koncentrácia hrdinov z ľudu. Dalo by sa povedať, že je to taká diagnóza. Diskutér-hrdina. Pod anonymným, väčšinou neuveriteľne vtipným nickom to natrú každému. Využívajú niečo, čo pre svoje súkromné účely nazývam „diskuterapia".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Čo vlastne diskuterapia je? Nuž, diskuterapia je najnovší druh psychoterapie, ktorý nevyžaduje návštevu odborníka, a preto je veľmi žiadaný. Lacná a v dnešnej dobe aj masovo dostupná forma terapie si rýchlo získala obľubu. Má nespočetné množstvo výhod: žiadne poplatky, žiadna priamy kontakt s terapeutom a pocit trápnosti, anonymita, časovo neobmedzené sedenia a podobne.

Charakterizovať typické nástroje diskuterapie naozaj nie je ťažké. Veľká väčšina ľudí, ktorí už niekedy zavítali do diskusie na webe SME.sk, dokážu osobu liečiacu sa diskuterapiou v okamihu identifikovať. Už spomenutý anonymný nick je nevyhnutnou podmienkou. Nasleduje potreba vyjadriť sa k tým „najsamkúlprávefrčiacim" témam, typicky sú to rôzne „maďarské a rómske problémy". Samotné vyjadrenie však nestačí, pre úspešnú diskuterapiu je nevyhnutné zastávať tvrdý, nekompromisný a hlavne xenofóbny názor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najdôležitejšou podmienkou úspechu tejto terapie je útok na spoludiskutujúcich. Samozrejme, nemá to byť útok v medziach slušnosti, nutne to musí byť útok využívajúci tie najprimitívnejšie slovné spojenia, prípadne zosmiešňujúce výroky na stranu akéhokoľvek iného diskutujúceho, ktorý práve vojde do rany.

Anamnéza diskutéra-hrdinu je väčšinou jednoznačná aj napriek anonymite tohto druhu terapie. Najčastejšie to bývajú jedinci, ktorí sa diskuterapiou snažia vyliečiť svoj pocit menejcennosti, nedocenenosti v reálnom živote, koplexy rôzneho druhu, alebo aj aktuálny vnútrolebečný deficit.

Diskuterapia je v podstate naozaj všeliek a má také množstvo výhod, že jedna jediná nevýhoda, ktorú má, je zanedbateľná. Touto nevýhodou je, že terapia málokedy skončí úspešne, pretože sa pacietnom tak zapáči, že sa cielene vyhýbajú úplnému vyliečeniu. Takýto drobný zádrheľ však vôbec netreba brať do úvahy, pretože diskuterapia je (zatiaľ) bezplatná a teda aj jej nadmerné využívanie nespôsobuje pacientom životné komplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver by som rada odkázala spoločnosti, ktorá SME.sk a diskusie prevádzkuje, že mám obchodný nápad, ktorý niekoľkonásobne zvýši jej zisky. Diskuterapia by mohla byť v budúcnosti spoplatnená. Stačil by len symbolický poplatok od každého pacienta, pretože ich je obrovské množstvo, takže aj malé poplatky by priniesli obrovské zisky, a samozrejme, nemôžeme predsa zdierať chorých ľudí... (Na cene tohto nápadu sa v prípade záujmu môžeme dohodnúť cez e-mail, alebo osobne. Moje údaje máte.)

Bibiana Valigurová

Bibiana Valigurová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka prekladateľstva-tlmočníctva, ktorej je písané slovo sympatickejšie ako hovorené. Preto logicky v minulosti pracovala ako sprievodkyňa v Demänovskej jaskyni slobody (a zistila, že ak človek päťstokrát zopakuje to isté, už nemá trému...). Má dva potkany, ktoré jej svojimi výčinmi spôsobujú žalúdočné vredy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáPostrehyPotkaní životPoviedkyMoje výlevySúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu