reklama

Prvý apríl v turizme

Vieme, ako na to v cestovnom ruchu? Nepripomína to niekedy prvý apríl? O tom, čo nevidia cestovania chtiví turisti...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes, 1.apríla 2023, oslavuje „slovakia.travel“, štátna marketingová organizácie pre cestovný ruch, svoje druhé výročie znovu založenia. V pomerne krátkej histórii štátneho riadenia marketingu cestovného ruchu v našej krajine sme okúsili niekoľko typov riadenia marketingu, vymenili niekoľko logo-typov a zahrávali sa s heslami, ktoré by mali zvýrazniť podstatu turistickej príťažlivosti Slovenska.

Napriek tomu nám dodnes nie je známe, o akú marketingovú organizáciu vlastne ide. Teda – či to je štátna marketingová alebo marketingová a informačná alebo jednoducho po starom len „štátna propagačná a marketingová organizácia“. Názov v tomto prípade je veľmi dôležitý, pretože vyjadruje obsah činnosti organizácie, ktorej aktivity platí štát. Teda štát by mal vedieť, za akým účelom si túto organizáciu zriadil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.apríl je pre cestovný ruch významným dňom nielen preto, že štát znovu objavil potrebu „slovakia.travel“, ale aj preto, že týmto dňom sa historicky zahajuje technológia predaja balíkov služieb (zájazdov) v oblasti B2B, teda obchod medzi jednotlivými cestovnými kanceláriami (touroperátormi) a ich dodávateľmi na hlavnú letnú turistickú sezónu 2024! To znamená, že ubytovacie zariadenia by už mali mať už jasné vo svojej cenovej politike na leto 2024 a tour operátori aj konkrétne informácie, aké porogramové aktivity sa budú v danom stredisku na Slovensku organizovať. Lebo na rozdiel od GDS (globálne distribučné siete ako sprostredkovatelia LEN ubytovania) balíky touroperátorov musia obsahovať aj zážitok!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Presadiť sa na trhu v oblasti B2B je výnimočnou úlohou štátnej marketingovej organizácie. Na trhu zahraničnom, nakoľko na domácom trhu domáci touroperátori svoje podnikateľské prostredie poznajú. S tým súvisí celý rad úloh, ktoré ako odborníčka v oblasti turizmu nevidím, že sa realizujú. V mojich očiach to znamená, že štátna marketingová organizácia nedokáže efektívne podporiť cestovné kancelárie v oblasti incomingu pri ich presadzovaní sa na zahraničných trhoch. S tým súvisí aj súčasný počet, ale hlavne aj veľkosť takýchto obchodných subjektov!

Čo však vidíme, sú aktivity slovakia.travel na domácom trhu. Dokonca pozorujeme, že pracovníčky tejto organizácie sa mediálne zaplietli do obhajovania výšky DPH v prípade horských dopravných zariadení! Akoby ľavá ruka nevedela, čo robí ruka pravá, pretože sú veci, ktoré vyjednáva štát (konkrétne Sekcia cestovného ruchu na mindop.sk) s podnikateľskými združeniami. Teda nie s podnikateľmi priamo, nakoľko to vyvoláva podozrenie neobjektívneho správania sa štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podnikatelia domáci trh poznajú, preto je nielen smiešne, ale v prvom rade nelegitímne, aby sa Slovakia.travel miešala do podnikového marketingu. Tým len oslabuje podnikateľskú sféru a vôbec odrádza obchodníkov so službami cestovného ruchu zvyšovať svoje obraty u nás doma.

Je najvyšší čas, aby sme sa konečne zamysleli  aj nad obsahom „informačné služby v turizme“. Následne by sme dospeli k záveru, že sme zišli z dobrej cesty. Tej, po ktorej idú krajiny s vyspelým cestovným ruchom, ako je napríklad Švajčiarsko (tým netvrdím, že majú všetko vynikajúce, nakoľko Švajčiari majú svoje špecifiká, ktoré my, vďaka členstvu v EU – európskemu cíteniu, nemáme).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemali by sme zabúdať, že ako krajina sme v turizme zachytili včas svetové trendy (60-te roky minulého storočia) a zostali sme s nimi naďalej v kontakte. Aj vďaka takým ľuďom ako bol profesor Emil Kopšo, ideový zakladateľ vtedajšej Fakulty cestovného ruchu a služieb VŠE v Banskej Bystrici (dnes UMB). Z toho vyplýva, že medzi niektorými odborníkmi sa zachováva a naďalej pestuje znalosť pokrokového Know-how v oblasti riadenia turizmu. Niektorými, pretože – ako ukazuje súčasná prax, sú aj takí, ktorí nepochopili alebo nevedia, o čo v oblasti podnikania v cestovnom ruchu ide. Preto mi nezostáva nič iné, ako zopakovať matersky vyslovované slová v odbore turizmu významnej osobnosti (žiaľ, dnes už nebohej) Zuzky Šedivej: „Chlapci, to sa tak nerobí!“

Kam ideš, cestovný ruch?
Kam ideš, cestovný ruch? (zdroj: Vallova)
Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  129x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu