Krátky príbeh o výstupe na Kráľovu hoľu

Cez víkend som sa rozhodol stráviť noc na Kráľovej holi, ktorá sa týči nad Vernárom. Tu sú fotografie, spolu s krátkym príbehom výstupu, prepísaným z mojich statusov na Facebooku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Thu at 16:07
Mam abstak, dlho som nebol na Kralovke...uz viem, kde stravim piatkovu noc...niekto do partie???

Fri at 18:00
podmienky na Kralovke, 10 stupnov, vietor, v dolinach more. Odpalil som prvu nocnu fotku, tak uvidime co z toho vylezie. Dalsia v poradi bude fuji 160 pro, chcelo by to dva stativy. Pozdravujem do zahmlenych a studenych dolin.

Sat at 15:39
Zazil poriadne teplu novembrovu noc na hrebeni Nizkych Tatier, 10 stupnov celu noc sa v tomto case casto nevidi, aj vietor postupne slabol...cestou dole stopy diviakov, vysokej, vlka a medveda, (no nic zive, skoda).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sat at 21:14
Legendárna Kráľova hoľa je akoby neprávom vystrčená až na východný okraj Nízkych Tatier. Podľa zlých jazykov to tak vraj zámerne spôsobil pyšný a hrdý Ďumbier, aby s ňou nemusel súperiť o to, kto z nich je najkrajším a najznámejším vrcholom celého pohoria. Zahnal ju preto na jeden koniec jeho hrebeňa, zatiaľ čo druhú s...okyňu, Prašivú, vypudil na úplne opačnú stranu. On sám sa pritom vypína v strede horstva, tváriac sa, že je jeho pupkom, obklopený svojimi vernými kumpánmi, Gápľom, Chopkom, Derešmi a Chabencom.

Napriek tomu je Kráľova hoľa mimoriadne pôvabným, majestátnym, vysokým i rozložitým vrchom. Viditeľná je zo široka - ďaleka, ak, pravdaže, práve nie je zahalená do závoja oblakov a hustej hmly, ktoré až na jej temeno zvykne pomerne často prihnať divý vietor. Nečudo, že si ju s obľubou privlastňujú nielen Horehronci a Liptáci, ale aj Gemerčania, či Spišiaci. Všetci ju považujú za tichú a symbolickú strážkyňu i ochrankyňu kraja. Preto býva, aj napriek nevôli Ďumbiera, právom označovaná za kráľovnú nízkotatranských, ba mnohokrát, i slovenských vrchov.

SkryťVypnúť reklamu

A foto k tomu. Prvé dve fotené asi pred mesiacom, inak všetko tento víkend.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Autor: Vladimír Šifra

Vernár

Vernár

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píše Ján Šifra, fotí Vladimír Šifra, obaja z Vernára. (Nie, nie sme bratia - no priezviská sa u nás prideľujú z veľmi krátkej databázy.) Zoznam autorových rubrík:  PrírodaTúryKultúraMiesta

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu