Komixové rituály

Niektorí z nás si v istom období svojho života vytvárajú dlhodobé zvyky, záujmy, smery, tendencie. Ja? Ja si vytváram nadchnutia a súvisiace rituály :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Dobre. Úvod k článku možno vyznel trochu psychopaticky, ale uisťujem vás, že oficiálnu
diagnózu ešte stanovenú nemám. Nejde totiž o žiadne mysteriózno-okultné či paranoidno-obsedantné
rituály "uctievajúceho" charakteru. I keď.... čo ja viem... možno trochu aj áno :) Najprv totiž príde nadchnutie, potom rituál. Aké nadchnutie? Komixové!!!


The n00b comic

Ako prvý by som chcela spomenúť tento HYPERMEGALOL komix vytvorený slečnou menom Gianna Masetti, momentálne a mentálne žijúcou v Londýne. Nejde len o to, že je to výtvor dievčaťa (vzhľadom na tematicke zameranie komixu je to naozaj pozoruhodné).
Nie. Ide mi skôr o to, že tento komix veľmi PRESNE a VÝSTIŽNE reflektuje určité, nehovorím, že priam negatívne, ale povedzme humorné stránky D&D, MMORPG hier, hráčov ako takých a fantastiky celkovo. Už samotný názov tohto webkomixu nám naznačuje, čo sa bude diať. Ako úplný hráč-nováčik (tzv. "n00b" z anglického newbie - nováčik) sme postavení pred náročnú úlohu - vnoriť sa do úplne novej MMORPG hry "Clichéquest" (neviem prečo mám teraz nervovú šípku k pojmu Everquest :P ) a pokúsiť sa v hre "niečo" dosiahnuť.
Ešte som tak celkom neprišla na to, ČO chceme dosiahnuť, ale naša hlavná postava, hráč Ohforf (určite si prečítajte ako k tomu menu prišiel, nebolo to úplne dobrovoľné...) ma neustále presviedča o tom, že by mu úplne stačilo nezomrieť :) Ako to už totiž často býva, v onlajnovkách nevládnu roleplayeri s dobrým úmyslom prežívať svoju fiktívnu identitu, ale PK-ovia (PK - player killer - zabíjač hráčov), ktorí sa vytešujú práve zo zabíjania ostatných hráčov - častý to jav vo všetkých súčasných MMORPG. A tak sa aj Ohforf, chudáčik permanentne na treťom leveli ku ktorému tiež prišiel len omylom, musí snažiť adaptovať na zvláštny roleplayerský žargón, herné reálie, nepekné zvyky Game Masterov, atraktívne hráčky a, samozrejme, "generic monsters" :)
Ako ukážku vždy prikladám jednu z úvodných strán komixu - myslím, že by vás to mohlo pobaviť, v lepšom prípade zaujať a zrituálniť ako mňa (k tomu radšej napíšem niečo až neskôr, nepleťme balrogov a beholderov...) Kliknite na obrázok, aby ste sa dostali k väčšiemu rozlíšeniu ;)    

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguHeroes of WoW
Oukej, tak toto je webkomix číročistého World of Warcraft zamerania. Určite mu chýba trochu širšie poňatie MMORPG tematiky, pretože každá hra má svoje špecifiká a World of Warcraft ich nemôže všetky obsiahnuť. To nám však v tejto chvíli nemusí vôbec prekážať, pretože tam, kde n00b stráca čitateľov kvôli určitej úrovni orientácie vo svete onlajnoviek a D&D pravidiel, tam Heores of WoW skóruje svojím ľahko empirickým spracovaním pointy - všetci tí, ktorí hrali WoW totiž určite každý jeden diel komixu pochopia. Tvorcovia komixu Oskar Pannier (a.k.a človek Shakes) a Marvin Clifford (a.k.a halfling Fidget) si pomocou púhych 22 častí komixu vybudovali pomerne masívne fanúšikovské publikum, a tak nemám strach, že by bol komix "umrel" navždy. Momentálne sa síce zdá, že je celý projekt na čas odložený do mraziaku, ale nemyslím, že by to tak ostalo. Shakes a Fidget sú totiž príliš obľúbení na to, aby autori nemali motiváciu pokračovať v ich, ehm, dobrodružstvách. Ak ste nehrali WoW, možno niektoré časti nepochopíte. Inak ale nemáte prečo váhať, striedavo milé a nemilé situácie
do ktorých sa dostáva bojovník s čarodejníkom v prostredí WoW hráčov, príšer a pravidiel si zamiluje rozhodne každý WoW-kár. A stavím sa, že aj veľa antiwowákov :P    

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok bloguThe Order of the Stick

Ah, last but not least! Konečne môj jediný krásny drahomilovaný hardcore D&D geek komix Order of the Stick! Hneď na začiatok priznávam, že Order of the Stick (ďalej len OOTS) milujem najviac zo všetkých dosiaľ spomínaných webkomixov. Možno je to trochu zvláštne, veď má takú jednoduchú kresbu a na prvý pohľad je taký neprehľadný a a a .... n00b je jednoducho krajší! Áno elfíčatká, je, ale OOTS má v sebe epického ducha a humor epických rozmerov :) Autorom tohto dielka je totiž Rich Burlew, šikovný pán úzko spolupracujúci so spoločnosťou Wizards of the Coast, ktorú určite (snáď) nemusím predstavovať. Pán Burlew sa jedného dňa rozhodol, že popri písaní D&D príručiek pre Wizardov zužitkuje svojho bystrého ducha, skúsenosti z dlhoročného hrania D&D, pozorovateľský talent a ostrý vtip a skúsi stvoriť pár dielov insiderského komixu o šiestich (podľa niekoho typických, podľa iných úplne netypických) hrdinoch, konkrétne o zlodejke Haley ( ), absolútne ĽÚBEZNOM bardovi Elanovi ( ), bojovníkovi Royovi ( ), elfovi/elfke (záhada...) Vaarsuviusovi ( ), trpaslíckom klerikovi Durkonovi ( ) a malom záškodnom halflingovi Belkarovi ( ). Okrem týchto kvázi kladných postáv však narazíme aj na úžasne cynického kostričkového licha Xykona ( ), jeho najvááác zlatú príšerku v tme, ktorá chodi po svete s ružovým dáždničkom, aby ju nikto nevidel ( ) a niekoľko (nebudem spoilovať prídavným menom) postáv, ktoré sú zrkadlovým odrazom našej hrdinskej skupinky. A že je to celé neuveriteľne chytľavé, milé, namotávkové a v neposlednom rade inšpirujúce - o tom sa môžete presvedčiť aj z tohto dielu :) Opäť však platí to, čo pri n00bovi, len ešte intenzívnejšie - zrejme nepochopíte každú časť, ak sa naozaj VEĽMI dobre nevyznáte v rôznych D&D pravidlách, mnoho vtipov súvisí napríklad so zmenami v jednotlivých edíciách. Ak ste však rovnaký fangeek ako ja - strávite pri tých 436 zatiaľ vydaných častiach komixu nejeden pekný deň :)  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


A že som naozaj maniačka do OOTS, o tom vás hneď presvedčím. Dala som si totiž slečnou Jannex z Connecticutu vytvoriť svoju "oots-like" postavičku Alisseu, ktorá je len tak mimochodom vodcovská postava toho môjho komixu :) Nech sa páči, Alissea the sorceress of Zenepheg - originálne moja a pre vás :)Tak. To som sa dnes zasa zaškatuľkovala, čo? Fangeek, maniačka, hardcore trubka do fantasy webkomixov. Ono viete... v skutočnosti je ich veľmi veľa a určite ich poznáte, aj čítate bez toho aby som vám tu musela písať osvietenské články. Ja som vybrala tri, ktoré ma bavia a s ktorými sa dokážem stotožniť ako čitateľka, tak aj ako autorka, pretože tieto komixy sú napísané naozaj dobre a bola by som hlúpa, ak by som sa z nich niečo nenaučila. Zatiaľ však ostávam pri svojich komixových rituáloch - keď som na priváte v Trnave, ráno vstanem, urobím si opunciový čajík, vyberiem sladké pečivo, sadnem za počítač a prečítam aspoň pár dielov Order of the Stick alebo N00ba.
Ak ráno prebehne takto, potom je naozaj všetko v poriadku. A fantasticky naladená putujem s hlavou v roztopašnom komixovom humore do školy... ;)


Veronika Senková

Veronika Senková

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dôverčivá mladá študentská duša so starosvetským citom pre krásu a spravodlivosť. V duchu výroku "Hodně čti, piš, přemýšlej, aby ses uměl vyjádřit až budeš chtít." sa snažím veľa čítať a odteraz už aj hádam čo najviac písať. Zoznam autorových rubrík:  Mytológia ála Celtic~Musique~.::Fantazmagorónne::.Dve besné a čo sa pridáÚvahyTolkienPoéseŠkolaHerný kolotočObrazy a grafikyKOMIXNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu