Talenty z Giraltoviec mieria do sveta

Uplynula jedna desaťročnica od doby, keď v Giraltovciach usporiadal Peter Zajac so svojím kolektívom, riaditeľ Základnej umeleckej školy, I. Medzinárodný gitarový festival. Na pódiu zasadačky Mestského úradu sa objavil, výrazný talent v hre na gitaru - 12-ročný žiak tunajšej ZUŠ, Erik Chrzan. Udialo sa to presne v v duchu známeho: „Prišiel som, zahral som, zvíťazil som!"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Lenka Chrzanová doťahuje úspechy svojho brata Erika v hre na gitaru.
Lenka Chrzanová doťahuje úspechy svojho brata Erika v hre na gitaru. (zdroj: Emília Filová)

Erika k hre na gitaru priviedol učiteľ Valér Futej, ktorý v ňom talent nielen objavil, ale výrazne podporil správnym pedagogickým vedením. Na sprecízovávaní svojho talentu Erik pokračoval aj za pomoci rodičov, ale najmä pod vedením Jána Labanta, ktorý ho vyučoval v Žiline a vyučuje ho dodnes už v Banskej Bystrici.

Medzitým sa táto danosť objavila aj u Erikovej sestry Lenky. Aj ju pod svoje pedagogické majstrovstvo prijal učiteľ Valér Futej a aj u nej vydoloval to, čo pre ďalší rozlet objavenému talentu nesmie chýbať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obidvoch súrodencov sme zastihli v ich rodných Giraltovciach na jednom z koncertov, ktorými sa pripravovali tohtoročné medzinárodné gitarové festivaly nielen na Slovensku, ale aj v susednom Poľsku a v Česku. Po koncerte sme chvíľu podebatovali, čím už obaja prešli a akú majú perspektívu, resp. čo v najbližších rokoch hodlajú pre seba a svoj talent využiť.

Erik, čo nasledovalo po tvojom prvom víťazstve v roku 1998?

„Cvičil som, naštudoval ďalšie skladby a zvíťazil aj v nasledujúcich dvoch ročníkoch spomínaného festivalu. Giraltovskú ZUŠ-ku som ukončil po siedmich rokoch. Po skončení základnej školy som začal študovať na konzervatóriu v Žiline u Jána Labanta. Aj tu už som ukončil a teraz už druhý rok študujem na Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici opäť pod vedením Jána Labanta."

SkryťVypnúť reklamu

Do tohtoročnej plejády gitarových súťaží a festivalov si Erik pripravil skladu Sarabanda e-mol od J. S. Bacha, od Jorgea Morela nacvičil dve diela, a to Alegro in Re a Danza Brasilera, v tohtoročnom repertoári ponúka aj skladby Un dia Noviembre od Lea Brouwera, Grand sonata Eroica od Maura Giulianiho a Tema Negro od Jorgeho Cardosu. Za najväčší svoj úspech mladý umelec považuje prvé tri víťazstva v roku 1998. Najprv získal I. miesto v Giraltovciach, Neskôr na Celoslovenskej gitarovej súťaži v Bojniciach a do tretice ho porota prvenstvom ocenila na IV. ročníku Medzinárodného festivalu Ivana Ballu v Dolnom Kubíne. V ďalších rokoch prešiel mnohými súťažnými pódiami, kde získaval domáce i medzinárodné ocenenia. Trikrát dostal pozvanie na prehliadku mladých slovenských hudobných talentov, z toho v roku 2001 účinkoval v zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave a dvakrát sa predstavil na tom istom podujatí v Pezinku.

SkryťVypnúť reklamu

Lenka Chrzanová, zdá sa, tiež nechce nechať náhode svoje vlohy a so všetkou vážnosťou sa oddala gitarovej hudbe. Práve končí základnú školu. Čo ďalej, Lenka?

„Rozhodla som sa venovať sa hre na gitaru, preto som podala prihlášku na štúdium gitarovej hudby na banskobystrickom konzervatóriu. Podobne ako Erik, aj ja som prešla prípravkou a ďalším štúdiom práve tu, na ZUŠ-ke v Giraltovciach."

Aj ona, podobne ako Erik, má naštudované série skladieb na tohtoročné súťaže gitarové koncerty. Lenka už prvý výraznejší úspech v tomto roku dosiahla na XIV. ročníku Medzinárodného gitarového festivalu Ivana Ballu v Dolnom Kubíne. Koncom mája tu obsadila vo svojej, tretej kategórii, tretie miesto. Predstavila sa skladbou Op. 65 Andante od Fernanda Sora. Zaujal ju aj Maximo Diego Pujol skladbami Septiembre a Rojo y Negro, ktoré v podaní Lenky ocenili aj porotcovia.

SkryťVypnúť reklamu

Lenka, stretla si sa s nejakými významnými osobnosťami z „gitarového sveta"?

„Áno, samozrejme. Na medzinárodnom festivale v Dolnom Kubíne v porote som objavila známeho skladateľa Jozefa Szapku aj Jorgeho Cardosu, skladbu ktorého má v tohtoročnom repertoári Erik."

Lenka svoj prvý výrazný úspech dosiahla tiež v Giraltovciach, na Medzinárodnom gitarovom festivale v roku 2006, keď v celoslovenskej súťaži obsadila I. a v medzinárodnej III. miesto. O rok neskôr slávila úspech tretím miestom v Zručí nad Sázavou v Česku, kde sa umiestnila tretia. Minulý rok, 2008., Lenke priniesol prvenstvo opäť v Giraltovciach. Možno práve ono rozhodlo o ďalšom napredovaní mladej talentovanej gitaristky. Najbližšie pocestuje opäť do Čiech na už spomínanú súťaž v Zručí a neskôr na Moravu, do Brna.

Budeme pozorne sledovať vývoj oboch talentov s prianím veľa úspechov.

Emília FILOVÁ

Vidiek nezisková organizácia

Vidiek nezisková organizácia

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezisková organizácia založená v zmysle zákona, registrovaná v registri neziskových organizácií Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu